Dodano22 dni temu

ABM: Rok 2022 będzie rokiem wsparcia polskich firm biotechnologicznych

5
odpowiedzi
68
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
30
Dodano 22 dni temu
Moim zdaniem podjęcie takich działań jest bardzo dobrym krokiem aby wesprzeć polskich naukowców, którzy bardzo często udowadniają, że są w stanie opracować nowe rozwiązania. Często pomagają one lekarzom przeprowadzić diagnostykę lub poprawić formy terapii. Przekłada się to oczywiście na jakość udzielanych świadczeń i przeżycie pacjentów. Jak czytamy w artykule skupiono się na powszechnych problemach, które dotykają nas w XXI wieku. Chodzi o choroby nowotworowe oraz choroby zakaźne, w tym COVID-19, który w znacznym stopniu zmienił funkcjonowanie ośrodków medycznych na całym świecie. Niestety wciąż w wielu miejscach dochodzi do paraliżu ochrony zdrowia, co jak najszybciej trzeba zmienić.
20
Dodano 21 dni temu
Z pewnością w wielu badaczy będzie się teraz skupiać na pandemii wywołanej koronawirusem. Wydaje mi się, że bardzo ważne jest aby w tej kwestii robić możliwie jak najwięcej ponieważ kolejne doniesienia pokazują, że pandemia wcale nie hamuje, a ilość zachorowań na całym świecie wciąż jest bardzo duża. Coraz częściej badania dotyczą szczepionek opartych na mRNA, jak chociażby ta, która jest produkowana przez Pfizera i Modernę. Dąży się do tego, że w przypadku mutacji opracowanie nowej, skutecznej, a przede wszystkim bezpiecznej szczepionki ma zająć rekordowe kilka miesięcy. Dzięki temu zapewnienie odpowiedniej ochrony obywateli będzie możliwie jak najszybsze.
10
Dodano 20 dni temu
To bardzo cieszy, że polskie firmy są doceniane. Oczywiście w dzisiejszych czasach szczególną uwagę zwracamy na wszystkie badania diagnostyczne/lecznicze w związku ze światową pandemią COVID-19, ale nie zapominajmy o innych sektorach medycznych. Na przykład to, czym zajmuje się małopolska firma Ryvu Therapeutics S.A. Ta polska spółka biotechnologiczna rozwija innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Firmy takie jak Ryvu Therapeutics S.A., które swoją ścieżkę rozwoju upatrują w twórczym, odpowiedzialnym społecznie i biznesowo rentownym modelu są bardzo ważnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Przemysł biotechnologiczny jest mocno rozwijającą się gałęzią przemysłu odpowiedzialną przede wszystkim za odkrywanie i rozwój nowych terapii na schorzenia będące wyzwaniami cywilizacyjnymi – chorób onkologicznych, czy COVID-19. Rodzimy sektor biotechnologiczny ma też bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa i strategicznej autonomii UE. Polski sektor farmaceutyczny, w tym biotechnologia farmaceutyczna, ma wiele cech pożądanych w wysoko rozwiniętych gospodarkach. Z produkcją leków związanych jest – bezpośrednio i pośrednio – 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce. Polski rynek farmaceutyczny stale się rozrasta, zwiększając nakłady na badania i technologie, a tym samym rośnie liczba miejsc zatrudnienia dla osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych, co naturalnie napędza polską gospodarkę.
00
Dodano 15 dni temu
Zgadzam się z Pani opinią. W dzisiejszych, ciężkich czasach w dużej mierze ochrona zdrowia skoncentrowała się na walce z COVID-19 co jest oczywiście zrozumiałym posunięciem. Stopniowo jednak trzeba wracać do normalności i skoncentrować się na problemach, które cały czas dotykają polskich pacjentów. Niewątpliwie ciągłe badania nad onkologią, jak wspomniana przez Panią firma wydaje się być konieczna patrząc na ilość diagnozowanych nowotworów.
10
Dodano 20 dni temu
To bardzo dobre informacje ! Leki na koronawirusa, depresję dwubiegunową, białaczkę szpikową, urządzenia do wykrywania raka piersi czy wreszcie oprogramowanie do symulowania rezultatów operacji. Te wszystkie, tak zróżnicowane projekty rozwijają nad Wisłą największe polskie firmy techmedyczne. Rozkwit biotechnologii w Polsce przybrał w ostatnim roku wręcz spektakularne tempo – przez ostatnie 12 miesięcy wartość 25 spółek z naszego zestawienia wzrosła z 5,3 do prawie 12 miliardów złotych. Z wielu źródeł można dowiedzieć się, że Polska zmierza do światowej czołówki branży biotechnologicznej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość 25 czołowych polskich firm z tego sektora wzrosła o ponad 220 procent ! Mamy w Polsce już cztery spółki wartości powyżej miliarda złotych, podczas gdy rok temu barierę tę przekraczała tylko Celon Pharma. Celon Pharma prowadzi zaawansowane badania nad lekiem na koronawirusa. Wykorzystując wiedzę, jaką mamy o wirusach, projektują nowe, innowacyjne struktury. Ic terapia będzie lekiem złożonym, który uderzy w dwa kluczowe dla wirusa mechanizmy: pierwszy ma zapobiegać jego rozbudowie, a drugi zablokować możliwość wnikania do komórek człowieka. Jednak to nie prace nad lekiem na koronawirusa zaważyły na tak dużym wzroście wyceny firmy w ostatnich miesiącach. Kluczową rolę odegrały lepsze niż się spodziewano wyniki II fazy badania klinicznego w najbardziej zaawansowanym projekcie leku na lekooporną depresję dwubiegunową. Ta sama firma pracuje poza tym nad czterema zupełnie różnymi lekami na choroby takie jak schizofrenia, łuszczyca czy astma. Wydaje się, że właśnie ta różnorodność w projektach badawczych jest najsilniejszą stroną polskiej biotechnologii. Poszukiwanie innowacyjnych leków to jednak tylko część dorobku polskiej techmedycyny. Równie ważnym elementem tego sektora jest rozwój zaawansowanej aparatury diagnostycznej. W obszarze tym bryluje Scope Fluidics założone przez prof. Piotra Garsteckiego, jednego z najzdolniejszych chemików swojego pokolenia. Swoje doświadczenie w badaniu mikroprzepływów wykorzystał do zaprojektowania dwóch urządzeń: PCR|ONE, które ma być najszybszym na świecie systemem do wykrywania bakterii i wirusów metodą PCR (również koronawirusów), oraz BacterOMIC, czyli systemu, który oferuje pierwszy w pełni kompletny test do badania wrażliwości bakterii na antybiotyki. Jak widać Polska wcale nie odstaje od zachodnich sąsiadów w dziedzinie biotechnologii, dlatego takie dofinansowania są niezwykle potrzebne.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast