Dodano1 rok temu

Apel o oddawanie krwi

10
odpowiedzi
932
wejść
0
ocena
Artykuł pochodzi z serwisu Leksykon.

Przejdź na:
http://leksykon.com.pl/apel-o-oddawanie-krwi-109884-artykul.html
Odpowiedzi [ 10 ]
70
Dodano 1 rok temu
W wakacje krew w bankach krwi bardzo szybko się kończy. Wiele osób boi się koronawirusa. Mam nadzieję, że pandemia nie powstrzyma ich przed pomocą. Musimy pamiętać, że krew używana do naszych zabiegów również od kogoś pochodzi i gdyby nie on lub ona, być może nasz operacja nie mogłaby się odbyć.
70
Dodano 1 rok temu
Niektóre grupy krwi są bardziej poszukiwane przez szpitale niż inne. Przykładem jest grupa krwi 0 Rh minus. Dzieje się tak, ponieważ każdy może otrzymać czerwone krwinki od dawców 0 ujemnych. Tak więc 0-ujemne krwinki czerwone mogą być używane w nagłych przypadkach lub w przypadku nieznanej grupy krwi. Latem wypadki zdarzają się o wiele częściej, a wciąż odbywają się planowane operacje. Pamiętajmy o oddawaniu krwi jeśli tylko możemy.
60
Dodano 1 rok temu
Jeżeli ktoś ma możliwość oddawania krwi to bardzo dobrze jeśli to robi. Od bardzo dawna zwraca się uwagę na to, że cały czas nie udaje się gromadzić odpowiedniej ilości krwi, tak aby w różnych częściach naszego kraju mogła ona trafić do najbardziej potrzebujących. Zdarzają się sytuacje nagłe jak na przykład podczas wypadków, w których dochodzi do masywnych krwotoków, w których potrzebne jest natychmiastowe przetoczenie krwi pacjentowi. W naszym kraju przeprowadzane są liczne kampanie z udziałem znanych osób, które mają na celu zachęcenie społeczeństwa do regularnego oddawania krwi. Dobrą wiadomością jest to, że da się zauważyć, że coraz większa ilość osób decyduje się na oddawanie krwi. Często te, które już oddały krew zachęcają swoich najbliższych znajomych lub rodzinę aby zrobili to samo, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto z nas będzie jej potrzebować.
60
Dodano 1 rok temu
Krew może być niezbędna dla osób ciężko chorych lub poddawanych operacji. Nie zapominajmy jednak, że transfuzje krwi mogą również poprawić jakość życia ludzi, na których chorobę nie ma lekarstwa. Te niezbędne transfuzje zapewniają pacjentom lepszą jakość życia oraz energię i możliwość cieszenia się tym cennym, ostatnim czasem spędzonym z rodziną. Czasami krew może nie nadawać się do transfuzji jednak w niektórych przypadkach może nadal przynosić korzyści pacjentom w takich dziedzinach, jak opracowywanie metod leczenia i terapii. Jest bardzo przydatna w badaniach i szkoleniach oraz w opracowywaniu testów.
50
Edytowany Dodano 1 rok temu
Z pewnością bardzo ważne jest to aby przez cały rok gromadzić krew, która z pewnością trafi do potrzebujących osób. Jak czytamy w artykule koronawirus negatywnie wpłynął na krwiodawstwo w naszym kraju. Z pewnością dużo mniejsza liczba osób decyduje się na to aby udać się do punktu, w którym będzie mogła oddać krew z obawy przed ewentualnym kontaktem z osobą, która może być nosicielem koronawirusa. Cały czas jednak są potrzebujący, dlatego sytuacja z pewnością jest trudna. Istnieje kilka zaleceń, których należy przestrzegać przed oddaniem krwi. Wśród nich wymienia się między innymi spożywanie dużych ilości wody i soków owocowych, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Należy zjeść także niewielki posiłek, ale taki, który nie zawiera znacznych ilości tłuszczów. Warto jest także zarezerwować sobie dzień, w którym będzie można odpocząć po oddaniu krwi i się zregenerować. Miejmy nadzieję, że sytuacja w najbliższych miesiącach i latach ulegnie poprawie i w końcu uda się opracować sztuczną krew, którą będzie można wykorzystać w warunkach klinicznych.
40
Dodano 1 rok temu
Prawdopodobnie okres pandemii, która trwa przecież cały czas spowodowała, że osoby mogą mniej chętnie oddawać krew tak jak wspomniał użytkownik maromaro2. Wspomniał Pan o bardzo ważnym aspekcie sztucznej krwi. Co jakiś czas docierają do nas informacje dotyczące tego, że naukowcom w różnych częściach kraju udało się opracować sztuczną krew. Jak na razie żadna z nich nie znalazła powszechnego zastosowania w warunkach klinicznych, jednak wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Biotechnolodzy z Meksyku opracowali czerwone krwinki, które mają podobne cechy jak te naturalne. Co ciekawe mają one zdolność przenoszenia tlenu, leków, toksyn czy nadawać tkankom własności magnetyczne. Wspomniane krwinki zostały podane myszom i przetrwały one w ich organizmach przez 48 godzin, nie wywołując toksycznych reakcji. Jak na razie będą przeprowadzane dalsze badania pod kątem wykorzystaniu ich w leczeniu nowotworów oraz wykrywaniu toksycznych substancji.
30
Dodano 1 rok temu
W miesiące wakacyjne co roku występują duże braki krwi. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są: większa liczba wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu się dawców. Duża liczba wypadków w miesiącach letnich spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym. W zeszłym roku w lipcu i sierpniu doszło łącznie do 6300 wypadków drogowych w wyniku, których zostało rannych prawie 8000 osób. Część z nich potrzebowała transfuzji krwi. Krwiodawcy natomiast tak jak wszyscy korzystają z możliwości wypoczynku na urlopach. Młodzi krwiodawcy, Ci uczący się nie mają natomiast możliwości oddania krwi na akcjach organizowanych w ich szkołach czy na uczelniach z powodu wakacji. W ten sposób pojawiają się duże braki krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa. Na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju są ogłoszenia grupach krwi, których to zapasów jest najmniej. Przypominam, że krew można oddawać zarówno w siedzibach regionalnych centrów krwiodawstwa jak i w ich oddziałach terenowych czy stałych punktach poboru krwi. Centra organizują również akcje wyjazdowe. Wykorzystują do tego specjalne mobilne punkty poboru krwi tzw. krwiobusy. Mam również nadzieję, że w tak newralgicznym czasie również centra krwiodawstwa podejmą wzmożone działania celem pozyskania zarówno odpowiedniej ilości krwi jak i pozyskaniem nowych honorowych dawców krwi.
00
Dodano 1 rok temu
Zwróciła Pani uwagę na ważną kwestię. Faktycznie sezon wakacyjny przyczynia się do tego, że wiele osób, które regularnie oddaje krew nie ma takiej możliwości chociażby z uwagi na to, że wyjeżdża na wakacje. Podkreślenia wymaga również fakt, że spora część społeczeństwa wyjeżdża za granicę do pracy sezonowej. Wtedy nie mają możliwości oddania krwi. Jednak jeśli przebywają oni na terenie naszego kraju, ale poza miejscem zamieszkania to można tak jak Pani wspomniała skorzystać z mobilnych punktów w których można oddawać krew. Po terenie Polski jeździ wiele busów, w których można oddać krew o czym Pani również wspomniała. Moim zdaniem jest to dobry pomysł, który z pewnością może przyczynić się do tego, że problemów z krwią w naszym kraju będzie znacznie mniej. Liczba wypadków w naszym kraju może w tym roku znacznie wzrosnąć z uwagi na to, że wakacje w Polsce z uwagi na pandemie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jest to bardzo dobra wiadomość dla naszych przedsiębiorców, jednak wzrasta też tym samym ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.
20
Dodano 1 rok temu
Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych , dlatego potrzebne są rezerwy krwi, dlatego ministerstwo zdrowia apeluje o jej oddawanie. Żadna substancja nie jest w stanie zastąpić tego cennego leku. Krew pozwala uratować zdrowie i życie. Powodów by ją oddać jest wiele. W ostatnich tygodniach spadła liczba krwiodawców wszystkich grup, a szpitale cały czas pracują na pełnych obrotach. Nie spada z kolei liczba potrzebujących. Wakacje to wyjątkowo trudny czas dla publicznej służby zdrowia. To nie tylko są zabiegi planowe, to są niestety też wypadki. Jest ich zdecydowanie więcej i Ci najczęściej poszkodowani potrzebują krwi. Do spadku liczby dawców przyczyniła się też pandemia koronawirusa, dlatego ze względów sanitarnych wszystkim chętnym mierzona jest temperatura, należy też wypełnić specjalną ankietę. Samo oddawanie krwi trwa zaledwie kilka minut. Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka. W Polsce jest ponad 600 tysięcy honorowych krwiodawców. Zapotrzebowanie na krew i jej preparaty nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować życie. Osoby, które chcą nieść pomoc, mają możliwość oddania krwi w 23 Centrach Krwiodawstwa, w oddziałach terenowych rozmieszczonych na terenie całego kraju oraz podczas mobilnych akcji pobierania krwi. Rozwój medycyny i dostęp do nowoczesnych procedur czy sposobów leczenia, sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Szczególnie dotyczy to transplantologii, onkologii i hematologii, a także chirurgii sercowo-naczyniowej. Ma ona także ogromne znaczenie w leczeniu m. in. chorych na hemofilię, po przeszczepach, z niedoborami odporności. Dzięki krwi ofiarowanej przez krwiodawców wytwarzane są leki osoczopochodne (koncentraty czynników krzepnięcia, albuminy, immunoglobuliny), ratujące zdrowie i życie chorych. Od wielu lat trwają próby wytworzenia „sztucznej krwi”, niestety do tej pory naukowcom nie udało się jej wyprodukować. Ministerstwo zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, szczególnie w wakacje, bo zapotrzebowanie na nią jest nadal duże, a wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop. O krwiodawstwie należy mówić jak najwięcej i jak najczęściej. Krew może oddać osoba zdrowa, w wieku 18-60 lat, ważąca minimum 50 kilogramów i nie mająca do tego przeciwwskazań. Nie trzeba wcześniej robić żadnych badań, ponieważ będą one wykonane na miejscu w punkcie krwiodawstwa. Oczywiście jeśli istnieje ryzyko, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, nie będziemy mogli zostać potencjalnym dawcą krwi.
10
Dodano 1 rok temu
Bardzo dobry komentarz ! Musimy pamiętać, że mimo najszczerszych chęci, w sytuacji jaka się dzieje na świecie, nie zawsze będziemy mogli oddać swoją krew. Przerwa pomiędzy donacjami wynosi minimum 8 tygodni. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czasowe ograniczenie w możliwości oddania krwi stanowi: alkohol (trzeba być trzeźwym minimum dobę wcześniej) oraz godzinę przed nie można palić papierosów. Aspiryna i niektóre leki wykluczają dawcę na pięć dni, usunięcie zęba na tydzień, a nowe tatuaże lub kolczykowania na cztery miesiące. Możemy też zostać czasowo wykluczeni, jeśli wróciliśmy z kraju, w którym odnotowano wysoki poziom chorób zakaźnych.Aktualną listę takich miejsc można znaleźć na stronie każdego Centrum Krwiodawstwa. W przypadku kobiet dodatkowym ograniczeniem jest miesiączka i trzy dni po jej zakończeniu. Po ciąży i karmieniu piersią - pół roku. W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2 do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które przebywały za granicą poza terenem UE oraz w następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Holandia, Hiszpania, Islandia, Malta, Luksemburg, Rumunia czy Szwecja, są poddane kwarantannie, miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji, mają objawy infekcji dróg oddechowych, mają podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 37,3 stopni). W takich przypadkach dyskwalifikacja wynosi co najmniej czternaście dni. Wszyscy chętni przed wejściem do Centrum Krwiodawstwa są poddawani wstępnej weryfikacji. Osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 mogą także oddawać osocze. Kiedy? Po ustąpieniu objawów i minimum po dwóch tygodniach od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR. Stowarzyszenie KrewAktywni informuje, że w tej chwili w Centrum Krwiodawstwa brakuje praktycznie każdej grupy krwi. Taka sytuacja to stały punkt wakacji, ponieważ wielu dawców wyjeżdża lub spędza czas na plaży. Sezon urlopowy utrudnia też wzięcie dnia wolnego, nie ma zbiórek krwi na uczelniach i w zakładach pracy. Tylko choroby, które wymagają transfuzji nie robią sobie „wakacji”. Niestety krwi nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym jej źródłem jest organizm zdrowego człowieka.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast