Badanie: prawie 40 proc. Polaków w ogóle nieaktywnych fizycznie

13
odpowiedzi
154
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 13 ]
20
Dodano 7 miesięcy temu
To zatrważający wynik. Choroby związane ze stylem życia różnią się od innych chorób, ponieważ potencjalnie można im zapobiegać i można je zahamować poprzez zmianę diety, stylu życia, środowiska oraz poprzez np. uzupełnianie witaminy D. Naturalne zdrowie powinno być naszym priorytetem. To wszystkie działania, które sami możemy podejmować. Osoby cierpiące na choroby związane ze stylem życia lub chroniczne schorzenia powinny zawsze móc uzyskać pomoc, zwracając się ku medycynie konwencjonalnej w celu leczenia problemów zdrowotnych.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Regularna aktywność fizyczna może sprawić, że poczujemy się dobrze i z pewnością da wiele pozytywnych zdrowotnych efektów. Na przykład zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia krwi, niektórych nowotworów, cukrzycy typu 2 i osteoporozy. Regularna aktywność fizyczna pomaga również kontrolować wagę i może pomóc złagodzić stres. Najlepiej byłoby wykonywać co najmniej 30 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności przez co najmniej pięć dni w tygodniu. Powinno się również dążyć do wykonania co najmniej dwóch sesji ćwiczeń wzmacniających mięśnie tygodniowo, chociaż nie powinny to być kolejne dni. Trzeba dać organizmowi czas na regenerację. Brak odpowiedniej masy mięśniowej to kolejny poważny problem. Większość specjalistów skupia się na nadmiarze tłuszczu, a kolejnym bardzo ważnym problemem jest brak odpowiedniej masy mięśniowej.
20
Dodano 7 miesięcy temu
Konieczna jest odpowiednia edukacja rodziców i zmiana trybu życia dziecka, a także całej rodziny. Jest wiele korzyści dla regularnej aktywności fizycznej zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Pomaga w zdrowym wzroście i rozwoju, a jeśli dzieci są aktywne fizycznie, są mniej narażone na nadwagę lub otyłość w przyszłości. Ostatnie badania sugerują, że ogólnie siedzący tryb życia może mieć negatywne skutki dla zdrowia, nawet jeśli zalecana jest i uprawiana umiarkowana aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia może nadal zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i raka pomimo naszych wysiłków. Nie ma pewności, dlaczego tak jest i potrzebne są dalsze badania. Uważa się jednak, że może to być związane z tym, że zbyt częste siedzenie obciąża kręgosłup i osłabia mięśnie. Kolejnym problemem jest nieodpowiednia dieta. Głównym winowajcą jest nasze zamiłowanie do fast-foodów, co widać na popularności sieci podających jedzenie tego typu i innych zachodnich restauracji. Nawet lokalne potrawy, takie jak pierogi, ciasta drożdżowe, przekąski i inne pyszności są obładowane tłuszczem i kaloriami. Codzienne spożywanie tego rodzaju żywności z pewnością przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Osoby z nadwagą i otyłością cierpią na wiele powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi czy wysoki poziom cholesterolu. Możemy uniknąć tych poważnych chorób poprzez stopniową modyfikację naszego trybu życia.
00
Dodano 7 miesięcy temu
To prawda co Pan pisze. Sporym problemem jest to, że całe rodziny nie wykazują chęci do uprawiania aktywności fizycznej. Doskonale wiemy, że dzieci powielają schematy swoich rodziców jeżeli chodzi o różne zachowania. Jeżeli mama czy tato nie dadzą przykładu swojemu dziecku, jak ważne jest regularne poruszanie się to istnieje ryzyko, że ono samo nie będzie tej aktywności podejmować. Także trzeba przekazywać rodzicom, że poruszając się nie dbają o swoje zdrowie, ale pośrednio o zdrowie swoich bliskich. W Polsce coraz częściej panuje moda związana z bieganiem. Na ulicach pojawia się coraz więcej osób, które uprawiają ten sport. Jednak w okresie jesienno-zimowym, z racji dużej ilości zanieczyszczeń lepiej aby biegali na dobrze przystosowanych bieżniach lub wybrali inną formę aktywności fizycznej, ponieważ zamiast sobie pomóc, mogą dodatkowo zaszkodzić. Regularne ćwiczenia wysiłkowe wpływają bardzo korzystnie na wiele układów, może wpływać na polepszenie procesów poznawczych oraz stymulować neurogenezę. Jakiś tydzień temu w stolicy był organizowany europejski kongres mający na celu szkoleniu lekarzy oraz trenerów, w sprawach doboru odpowiedniej aktywności do konkretnego chorego. Nie każdemu powiem wskazane jest bieganie, rower z uwagi na niewielkie, ale zawsze obciążenia na stawy, które u pacjenta mogą być już w jakimś stopniu zwyrodniałe. Bardzo ważne jest aby uświadamiać Polaków otyłych lub z dużą nadwagą, że bieganie nie jest dla nich dobrą dyscypliną sportu na początek swojej przygody ze sportem z uwagi na bardzo duże obciążenia na staw biodrowy oraz kolanowy. Sporym problemem, który występuje wśród dużej grupy Polaków jest to, że dosłownie wszędzie poruszają się samochodem. Nawet jeżeli są to odległości rzędu kilkuset metrów. Jeszcze kilkanaście lat temu aż tyle osób nie miało samochodów i prawie wszędzie poruszało się pieszo lub rowerem. Jeżeli wybierali autobus to często wiązało się to z przebyciem sporej odległości aby dojść na przystanek. W obecnych czasach staliśmy się bardzo wygodni, sporo rodzin ma po 2, a nawet 3 samochody, co tylko pogłębia problem i sprawia, że stajemy się coraz bardziej leniwi. Trzeba podejmować radykalne kroki co do tego, aby styl życia Polaków zmienił się na lepsze. W dzisiejszych czasach jesteśmy “zmuszeni” do tego aby regularnie uprawiać sporty, aby zmniejszać ryzyko zachorowalności na przeróżne choroby. Mam nadzieje, że dane podane w przyszłym roku pokażą, że Polacy stają się coraz bardziej świadomi, jeżeli chodzi o własne zdrowie.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Ćwiczenia zwiększają siłę i masę mięśni, co stymuluje wzmocnienie psychiczne, a ponadto wspomaga sprawność intelektualną. Ćwiczenia fizyczne z reguły eliminują nałogi. Sprawność jako element nowoczesnego, zdrowego stylu życia coraz bardziej sprzeczna jest z uleganiem nałogom jako dowodem słabości, a nawet zacofania. Aktywność fizyczna skutecznie reguluje procesy metaboliczne, kontroluje tendencje do nadwagi i koryguje błędy żywieniowe. Podniesienie kondycji najważniejszego organu – serca nie może być osiągnięte żadnym innym sposobem. Jedyną metodą jest ruch i okresowe zmuszanie serca do intensywniejszej pracy. Wiele korzystnych zmian, jakie zachodzą w wyniku systematycznego treningu widoczna jest nawet gołym okiem.
20
Dodano 7 miesięcy temu
To bardzo niepokojące wiadomości, tym bardziej, że w ubiegłym roku liczba nieaktywnych fizycznie Polaków wynosiła 30 procent. Skok aż o 10 procent to bardzo dużo w skali roku! Kolejne statystyki przedstawiające, że blisko połowa z Polaków ćwiczy tylko raz w tygodniu również nie daje powodów do zadowolenia. Te osoby na pewno dużo łatwiej będzie przekonać do zwiększania czasu wysiłku. Najtrudniej jest przecież cokolwiek zacząć. Nasi obywatele czasem wymagają jak najprostszego języka w przekazie. Jeżeli powie im się, że zamiast podróży do pracy samochodem wybiorą rower lub w miarę szybki spacer to jest to połączanie przyjemnego z pożytecznym. Wykonają oni niezbędny zakres ruchu jaki przypada na tydzień, a dodatkowo zaoszczędzą sporo pieniędzy na paliwo, chroniąc jeszcze ponadto środowisko. Bardzo wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom różnego karty sportu upoważniając ich do zniżek czy to na baseny, siłownie lub fitness. To według mnie bardzo dobre posunięcie, aby zmobilizować do ruchu swoich pracowników. Jednak zbyt duża ilość osób z tego nie korzysta. Coraz częściej słyszy się o tym, że w zapobieganiu wszelkich chorób od tych mniej poważnych, aż do tych zagrażających życiu sprzyja aktywność fizyczna. Jednak mimo to trudno jest przekonać naszych rodaków do sportu. W bardzo wielu polskich domach czas spędza się przed telewizorem. Wybranie się całą rodziną na spacer czy rower na pewno lepiej wpłynie na więzi niż siedzenie na kanapie. W artykule został poruszony poważny problem związany z osobami starszymi. Co prawda widać ich coraz więcej na ścieżkach rowerowych czy na chodnikach uprawiających nordic walking. Jednak spora część z nich żyje w przekonaniu, że ruch to już nie jest rzecz dla nich. Myślę, że każdy z nas doskonale wie po sobie, jak uciążliwy jest statyczny tryb pracy i jak dużo lepiej czujemy się nawet po najmniejszym wysiłku fizycznym. To samo trzeba przekazywać osobom starszym, aby choć raz czy dwa spróbowali przekonać się jak pożyteczną rzeczą jest aktywność fizyczna. Jeżeli za kilka lat sytuacja dalej będzie przedstawiać się podobnie to z pewnością stan zdrowia Polaków będzie w dużo gorszej kondycji niż obecnie.
20
Dodano 7 miesięcy temu
Intensywny rozwój technologiczny, który nastąpił na początku XX wieku i trwa do dziś przyniósł wiele rozwiązań, które w znacznym stopniu ułatwiły człowiekowi pracę i codzienne życie. Powstały między innymi samochody, pociągi, telefony. Dzięki nim znacznie skrócił się czas potrzebny na dotarcie do pracy lub przekazanie wiadomości. Wszystkie te wynalazki poza ułatwieniem codziennej egzystencji sprawiły także, że człowiek coraz mniej się rusza. Człowiek jest istotą, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Ludzie pierwotni, aby zdobyć pokarm musieli przemierzyć wiele kilometrów i wykazać się niezwykła siłą podczas polowania. Do czasu wynalezienia przez Jamesa Watt'a pierwszej maszyny parowej w 1763 roku wszelkie prace gospodarcze były wykonywane ręcznie z wykorzystaniem pomocy zwierząt pociągowych, głównie koni. Aktualnie do pracy, czy też szkoły podwożą nas samochody lub tramwaje, a aby z kimś porozmawiać wystarczy zadzwonić lub uruchomić komputer i włączyć komunikator. Ilość wysiłku fizycznego wykonywanego przez współczesnego człowieka w codziennym funkcjonowaniu drastycznie spadła. Niski poziom aktywności fizycznej lub jej całkowity brak, czyli tak zwana hipokinezja wywołują w ludzkim organizmie szereg negatywnych zmian. Warto również zwrócić uwagę na to, iż nie dotyczą one tylko i wyłącznie sfery fizjologicznej człowieka ale także psychologicznej. Już tylko kilkudniowe zaprzestanie aktywności fizycznej powoduje zanik mięśni. Ponadto zmniejsza się także ich wrażliwość na insulinę, co powoduje ograniczenie zdolności tkanki mięśniowej do wychwytywania glukozy z krwi. Skutkuje to zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego prowadzi do zwiększenia ilości wydalanych wraz z moczem jonów wapnia i fosforu. Następstwem tego procesu jest nasilająca się atrofia kości, czyli nic innego, jak ich zanik. Długotrwały brak aktywności fizycznej w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Niski poziom aktywności fizycznej lub jej całkowity brak zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka. Zmniejszeniu ulegają zdolności bakteriobójcze skóry, a także właściwości fagocytarne granulocytów obojętnochłonnych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż osoby regularnie ćwiczące rzadziej chorują i wykazują się znacznie większą odpornością. Aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka. Usprawnia ona funkcjonowanie wszystkich układów ludzkiego organizmu oraz zapewnia dobre samopoczucie. Systematyczne treningi zwiększają wydzielanie endorfin – hormonów zwanych hormonami szczęścia. Ograniczenie wysiłku fizycznego w pracy oraz w życiu codziennym doprowadziło do coraz większej plagi schorzeń zwanych potocznie chorobami cywilizacyjnymi. Dla własnego zdrowia warto niekiedy zrezygnować z windy lub samochodu i pokonać ten odcinek o własnych siłach. Myślę, że każdy z nas powinien zapamiętać zdanie, które mówi, że narząd nieużywany zanika.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Myślę, że Panie już niemal wyczerpały temat aktywności fizycznej, a co za tym idzie płynących z nich korzyści. Podane w artykule statystyki wywołują gęsią skórkę. Prawie połowa Polaków nie rusza się wcale ! To odbija się nie tylko na naszej sylwetce i stanie zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Nie należy o tym zapominać. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie – pomaga walczyć ze stresem, ułatwia zasypianie, pomaga walczyć ze smutkiem. Zaobserwowano też , że osoby, które regularnie ćwiczą charakteryzują się mniejszym poczuciem lęku. Jak widać na przedstawionych przykładach aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala nam nie tylko cieszyć się piękną sylwetką, ale także zdrowiem fizycznym i psychicznym. Każdy wysiłek trwający co najmniej przez 30 minut powoduje wzrost produkcji endorfin – hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata. Są to hormony endogenne, czyli wytwarzane przez organizm, które wywołują poczucie szczęścia, zadowolenia i euforii. Udowodniono, że działają na te same receptory w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, na przykład morfina. Endorfiny stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój i znoszącego odczucia bólowe. Objawy endorfinowego „haju” można zauważyć przede wszystkim u biegaczy długodystansowych. Ma on nawet swoją nazwę – euforia biegacza. Stan ten jest nie tylko przyjemny, ale umożliwia też pokonywanie morderczych dystansów rzędu nawet 100 km. Bez endorfin i ich przeciwbólowego działania tak ekstremalny wysiłek nie byłby możliwy. Jeśli na co dzień czujesz się przygnębiony, zestresowany i brak ci pewności siebie – zacznij ćwiczyć! Wysiłek inicjuje szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej: dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie. To dlatego po treningu mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, zalecane 150 minut ćwiczeń tygodniowo jest naprawdę niewielką ceną za lepszy wygląd oraz zdrowie.
20
Dodano 7 miesięcy temu
Podpisuję się obiema rękami pod każdym zdaniem z Pani wypowiedzi. Brak ruchu niesie za sobą wiele konsekwencji. Pierwszą rzeczą jaka rzuca nam się w oczy jest sylwetka osoby, która nie jest aktywna fizycznie. Natomiast drugą, niemniej ważną kwestią są konsekwencje braku ruchu, które odbijają się na funkcjonowaniu organizmu i na początku nie widać ich gołym okiem. W związku z tym, że liczba osób z nadmierną masą ciała oraz cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych stale rośnie, coraz więcej mówi się o znaczeniu aktywności fizycznej. Już od najmłodszych lat prowadzi się działania edukacyjne, które mają na celu wyrobienie w nas świadomości, jak wielką rolę odgrywa styl życia w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. O ile dzieci łatwiej chłoną tego typu wiedzę, o tyle im człowiek starszy, tym trudniej jest mu wytłumaczyć pewne rzeczy. Dlatego często trudno jest komuś wytłumaczyć, że siedząc na kanapie z miską niezdrowych chipsów działa na własną niekorzyść. Niestety w przypadku bardziej opornych osób, momentem, który skłania ich do jakichkolwiek zmian jest pojawienie się choroby. Dobrze, że takie modyfikacje stylu życia są w ogóle wprowadzane jednak warto pamiętać, że znacznie łatwiej i lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego warto już wcześniej wziąć sobie zalecenia dotyczące aktywności fizycznej do serca. Nikt nie każe nam przecież ćwiczyć przez kilkanaście godzin dziennie, czy startować w zawodach sportowych. Zalecenia dla osób dorosłych mówią o tym, by ćwiczyć co najmniej 150 minut w tygodniu. Oznacza to, że wystarczające będzie wykonywanie ćwiczeń przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że zalecane 30 minut można podzielić na tury trwające 10 minut. W związku z tym bezpodstawne są wymówki osób, które twierdzą, że nie mają czasu na ćwiczenia. Nie musimy wcale dojeżdżać na siłownię, czy pływalnię. Możemy równie dobrze wykonać kilka prostych ćwiczeń w domu. Lista konsekwencji braku ruchu jest bardzo długa. Może odbić się bardzo negatywnie na naszym zdrowiu, a także wyglądzie zewnętrznym, na którym tak nam zależy. Jeśli obok siebie staną dwie osoby – jedna, która regularnie ćwiczy, a druga, która rzadko podnosi się z kanapy to gołym okiem dostrzeżemy różnicę. Po pierwsze braku ruchu sprzyja nadmiernej masie ciała. Nadkonsumpcja pożywienia (do tego często kiepskiej jakości) szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej i sprawia, że nasza sylwetka prezentuje się znacznie gorzej. U panów charakterystycznym typem otyłości jest, tzw. otyłość brzuszna natomiast u pań częściej obserwujemy otyłość pośladkowo-udową. Regularna aktywność fizyczna oznacza leszy wygląd zewnętrzny nie tylko dlatego, że pomaga nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ćwiczenia fizyczne to także przepis na ładną postawę ciała, płynne ruchy oraz lepszą koordynację ruchową. Nie zapominajmy oczywiście o tym, że odpowiednio dobrane ćwiczenia połączone z dobrze zbilansowaną dietą to sposób na piękne wymodelowanie mięśni. Trzeba sobie zdawać sprawę, że smukła sylwetka to nie jedyna korzyść płynąca z regularnej aktywności fizycznej. Dlatego jeśli naszym argumentem na to, że nie uprawiamy sportu jest to, że czujemy się dobrze ze swoim "puszystym" ciałem to jesteśmy w dużym błędzie. W wykonywaniu ćwiczeń nie chodzi wyłącznie o to, by mieć wyrzeźbioną sylwetkę.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Odnoszę wrażenie, iż w Polsce jest duży problem z aktywnością fizyczną. Ludzie popadają ze skrajności w skrajność. Część ludzi katuje się na siłowni, stosują diety, żeby idealnie wyglądać. Natomiast większość osób nie jest w ogóle aktywnych fizycznie. Oba rozwiązania są niestety, nie do końca dobre. Często ludzie, którzy zaczynają przygodę z siłownia nie potrafią prawidłowo ćwiczyć, przetrenowują się, wykonują nieprawidłowo ćwiczenia, co często skutkuje uszczerbkiem na zdrowiu. Niestety treningi z trenerami personalnymi są drogie i nie każdego na to stać. Jednak moim zdanie warto się z konsultować z osobą, która się na tym zna i pomoże nam zrozumieć jak prawidłowo ćwiczyć. Dużo gorzej jest z osobami, które w ogóle nie ćwiczą a ich jedyną aktywnością fizyczną jest przełączanie kanałów w tv. Pamiętajmy, że sport to zdrowie.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Zgadza się. Dużo osób nie potrafi odpowiednio wypośrodkować ilości ćwiczeń. Nawet niewielka ilość ćwiczeń wykonywanych nieprawidłowo może w krótkim czasie skutkować kontuzjami. W Internecie istnieje bardzo dużo poradników jak ćwiczyć, jednak najlepsza pomoc może być dopiero okazana na miejscu. Nie zawsze trzeba korzystać z pomocy trenerów personalnych chociaż jest to poniekąd bardzo dobra opcja, jeżeli u kogoś nie najlepiej ma się sytuacja z motywacją. Jednak prawie zawsze można liczyć na pomoc innych ćwiczących, którzy sami wcześniej trenowali i na pewno znają się lepiej od początkujących osób. W ostatnim czasie siłownie przeżywają oblężenia z uwagi na to, że trwa trochę wyścig o to kto jest ładniejszy, lepiej się ubiera no i ma lepszą formę. Oczywiście są tego dobre i złe strony. Dobrą jest to, że pomimo takiego procentu osób niećwiczących coraz więcej osób decyduje się wyjść do siłowni, żeby być “na czasie”. Może to nie jest najlepszy powód, ale według mnie trzeba się cieszyć, że ktoś ruszył się z domu, a nie szukać dziury w całym. Ludzie powoli zaczynają dostrzegać to, że aktywność fizyczna to w pewnym sensie lek, może nie na całe zło, ale jednak na sporą grupę schorzeń. Ruch znacząco zmniejsza ciśnienie tętnicze, u pacjentów onkologicznych o 50 procent zmniejsza ryzyko nawrotu. To bardzo zadowalający wskaźnik! Jest też ważny w profilaktyce cukrzycy znacznie obniżając poziom cukru we krwi. Słyszałem o bardzo ciekawych wyliczeniach, że jeżeli co drugi nieaktywny Polak zacząłby regularnie uprawiać sport to oszczędności jeżeli chodzi o służbę zdrowia mogłyby sięgać ponad 400 milionów złotych rocznie. To ogromna suma, którą chociażby można przekazać na badania profilaktyczne, lub miejsca gdzie deficyty pieniędzy znacznie utrudniają pomoc pacjentom. Bardzo często organizowane są różne akcje promujące zdrowy tryb życia, gwiazdy angażują się w to aby propagować sport, jednak wciąż trudno trafić do Polaków, aby wyciągnąć ich z domu, aby zrobili coś dobrego dla swojego zdrowia. Wydaje mi się, że sporym problemem wśród naszego społeczeństwa jest myślenie, że tabletki wszystko za nas załatwią. Obniżą cholesterol, ciśnienie, poziom cukru we krwi. Niestety tak nie jest, trzeba też dołożyć też od siebie o czym przecież bardzo często wspominają lekarze.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Najlepiej wybrać sport, który się lubi.To podstawa sukcesu. Zmuszanie się do siłowni, której nienawidzimy, nie da żadnych dobrych efektów. Zniechęcimy się i szybko zarzucimy jakikolwiek ruch. A potrzebujemy go jak lekarstwa. Dzięki ćwiczeniom chudnięcie nie odbierze skórze sprężystości i urody. Organizm zacznie szybciej spalać tłuszcz, a powrót do normalnej diety nie spowoduje efektu jo-jo. Na dodatek podczas aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny - hormony decydujące o dobrym nastroju.
00
Dodano 6 miesięcy temu
O ile doniesienia na temat aktywności dzieci w szkołach są bardzo zadowalające o tyle te liczby nie przynoszą satysfakcji. Niedawno przeczytany przeze mnie artykuł o aktywności dzieci spowodował ogromną radość i nadzieję na poprawę tej sytuacji, jednakże to co czytam osłabia mój entuzjazm jednakże tak jak zostało zauważone - aktywność u dzieci często jest spowodowana przymusem szkolnym, a nie świadomym wyborem na co nie zwróciłam niestety uwagi. Doniesienia o mniejszej liczbie niż połowa dorosłych ludzi, którzy uprawiają sport i to tylko raz w tygodniu są zatrważające. Przypominając wskazania WHO o konieczności wykonywania ćwiczeń co najmniej przez 150 minut tygodniowo oraz zasadę kardiologiczną widzimy jak wielkim problemem jest aktywność polskiego społeczeństwa. Wyniki najbardziej aktywnej części społeczeństwa jakimi są osoby uczące się daje nadzieję na pozytywne działanie akcji szerzących popularyzację sportu i jego roli dla zdrowego ciała i duszy. Oprócz samych medycznych wskazań typu zapobiegania otyłości i innych chorobom cywilizacyjnym warto wspomnieć o roli sportu jako elementu aktywności rodzinnej, która zacieśnia więzy rodzinne. Popołudnia spędzone z rodziną w sposób aktywny przynosi o wiele więcej korzyści niż moglibyśmy się spodziewać! Należy wdrażać dzieciom pozytywne aspekty aktywności biorąc pod uwagę dodatkowo aspekty psychologiczne nabywane podczas regularnych treningów takie jak odpowiedzialność czy umiejętność funkcjonowania w większej grupie. Nie zmuszajmy do konkretnej aktywności, pokazujmy możliwości, licząc na zainteresowanie dziecka jedną z nich. Z kolei jeśli chodzi o dorosłe społeczeństwo słyszałam kiedyś o wspaniałym pomyśle jednej z firm, która za wykonywane kilometry do pracy i z pracy na rowerze wypłacała premie swoim pracownikom! Kolejną dobrą inicjatywą, nad którą właściciele firm powinni się zastanowić, dbając nie tylko o zdrowie fizyczne swoich pracowników, ale i psychiczne jest oferowanie kart wstępu na szeroki wachlarz jednostek sportowych. Zdrowy, zadowolony (nie zapominajmy o endorfinach!) pracownik to dobry pracownik - podstawa dobrze działającej firmy. Rozwój technologii, zmiana sposobu życia, ułatwienia dzisiejszych czasów sprawiają, że człowiek coraz mniej się rusza, a wymienianie na jakie układy (między innymi oddechowy, krwionośny, odpornościowy) może nie mieć końca.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast