Dodano5 lat temu

Blisko 6 mln zł na nowoczesny sprzęt dla szpitala w Bielsku Podlaskim

8
odpowiedzi
122
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 8 ]
00
Dodano 5 lat temu
Bardzo fajnie ,że kolejny szpital się rozwija. Niedługo polepszające się warunki w służbie zdrowia będzie widać gołym okiem i będa też odczuwalne dla pacjentów. Miejmy nadzieje iż dofinansowanie zostanie właściwie spożytkowane i zostanie zakupiony najnowocześciejszy sprzęt w celu wykonywania zabiegów ortopedycznych. Będzie to duża szansa na polepszenie zdrowia dla pacjentów na codzień borykających się ze schorzeniami układu kostno- stawo-mięśniowego. Napewno też jak wspomniano wyżej w artukule znacznym ułatwiwniem dla pacjentów będzie możliwość odbywania rehabilitacji w zaciszu własnego domu. Napewno łatwiej wypożyczyć sprzęt i wykonywać ćwiczenia w domu w dowolnym czasie. Na początek wiadomo przydał by się instruktarz jak wlaściwie kożystać z użyczonego sprzętu i jake ćwiczenia wykonywać. Ale o tym pewnie już pomyślano,a twórcy tego projektu zapewne mają już wszystko rozplanowane i doskonale wiedzą jak się do tego zabrać.
00
Dodano 5 lat temu
Najbardziej cieszy mnie fakt, że rozwijane są nie tylko największe kliniki i szpitale w miastach wojewódzkich, jak Gdańsk, czy Warszawa, ale również szpitale mniejsze, powiatowe, czy rejonowe. Do tej pory ośrodki w takich małych miejscowościach miały bardzo ograniczone zaplecze do wykonywania zabiegów właśnie z zakresie ortopedii urazowej, czy naczyniowej. Dzięki takim projektom zwiększa się ilość miejsc przyjęć pacjentów, którzy nie muszą już jeździć poza swoje miasto, gdzie często kolejki do ortopedy liczone są w miesiącach. Wypożyczanie sprzętu medycznego do rehabilitacji także jest strzałem w dziesiątkę - pacjent nie musi tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do szpitala, a także w szpitalu jest więcej "miejsca" dla innych potrzebujących. Mam nadzieję, że będziemy coraz częściej spotykali się z takimi inwestycjami i czytali artykuły na tematy rozwoju ośrodków zdrowia, nie tylko szpitali.
00
Dodano 5 lat temu
To już kolejny raz w tym roku, gdy czytam o rozwoju tego właśnie szpitala ! Całkiem niedawno, jakoś na początku zimy pojawiły się informacje o dofinansowaniu oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego na ponad trzysta tysięcy złotych. Wymiana sprzętu na nowoczesny aparat USG z funkcją 4D pozwala na zaprezentowanie rodzicom pięknego i zrozumiałego obrazu dziecka w czasie rzeczywistym. Umożliwia również uzyskanie anatomicznych przekrojów, niedostępnych w badaniu dwuwymiarowym, które ułatwiają wczesne rozpoznawanie wad wrodzonych u płodu i cech, które mogą świadczyć o różnych chorobach, w tym genetycznych. Na podwyższenie komfortu pacjentek znaczący wpływ miała też wymiana fotela ginekologicznego. Zakupiony z dotacji Miasta Bielsk Podlaski sprzęt i aparatura medyczna przyczyniły się do poprawy diagnostyki i leczenia oraz jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Nowe wyposażenie doskonale służy mieszkankom Bielska, powiatu bielskiego i okolic. Dlatego niezmiernie cieszy mnie, że ośrodek dalej się rozwija, tym razem stawiając na ortopedię i kardiologię. Jak wiemy dziedziny te są zawsze najbardziej "obłożone" pacjentami, dlatego jak najbardziej przydadzą się pieniądze na nowy sprzęt i możliwości rehabilitacyjne. Brawa dla Miasta Bielsk za organizowanie tak ważnych przedsięwzięć.
00
Dodano 5 lat temu
Takie informacje zawsze cieszą. Niespełna cztery miliony złotych na poprawę warunków leczenia w Bielsku Podlaskim robi wrażenie. Mam nadzieję, że wiele osób skorzysta z udogodnień, które wniesie program. Niestety, artykuł nie jest pełny. Otóż aż pięć podlaskich szpitali i ośrodek rehabilitacji dostaną łącznie ponad 25 milionów złotych z Unii Europejskiej na inwestycje, które mają poprawić dostępność leczenia pacjentów z chorobami układu kostno-mięśniowego i układu krążenia. Wsparcie finansowe otrzyma między innymi jedyny ośrodek onkologiczny w regionie - Białostockie Centrum Onkologii, jak poinformował na swojej stronie urząd marszałkowski, powstanie centralna pracownia leków cytostatycznych, będzie przebudowana apteka szpitalna i centralna sterylizatornia. Dzięki temu będzie można prowadzić więcej zabiegów chemioterapii. Szpital ogólny w Kolnie będzie remontował oddział chirurgii ogólnej z pododdziałem ortopedii i traumatologii narządu ruchu, salę pooperacyjną na oddziale chirurgii ogólnej. Także widzimy, że rejon Polski wschodniej bardzo prężnie się rozwija i oby tak było dalej !
00
Dodano 5 lat temu
Polska wschodnia potrzebuje takich projektów. W tym obszarze bardzo często trudniej o świadczenia z zakresu służby zdrowia ze względu na mniejsza liczbę lekarzy oraz małą ilość, zbyt słabo wyposażonych placówek. Postawienie na wczesną diagnozę chorób układu krążenia oraz kostno-stawowego jest jak najbardziej słuszny. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o tym, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie oraz formę. Brak ruchu przyczynia się do powstawania wszelkiego rodzaju schorzeń, a wczesna ich diagnostyka i odpowiednia rehabilitacja zapobiegnie ich szybszej progresji i pozwoli na dłuższy wykonywanie zawodu. Możliwość wypożyczenia sprzętu do domu pozwoli pacjentom na rehabilitację w domu. Takie urządzenia często są bardzo kosztowne i Polaków zwyczajnie na nie nie stać, a są niezbędne w powrocie do zdrowia. Jest to też swego rodzaju mobilizacja, gdyż pacjenci często nie mają mobilizacji do ćwiczeń w domach. Odciąży to też na pewno gabinety fizjoterapeutów, którzy będą mogli zająć się przypadkami, w przypadku których ich obecność jest niezbędna.
00
Dodano 5 lat temu
Odpowiednio zagospodarowane środki unijne pokazały w naszym kraju, że mogą zdziałać bardzo dużo dobrego. Pieniądze te pomogły już wielu placówkom w rozszerzeniu swojej działalności, pozwalając na pomoc większej liczbie mieszkańców naszego państwa. Tak też będzie w Powiatowym Szpitalu w Bielsku Podlaskim, a środki pozwolą nie tylko na leczenie ale także rehabilitację i co najważniejsze, rehabilitację w domu. Ta w przypadku osób dojeżdżających jest często sporym problem. Takie rozwiązanie na pewno ułatwi powrót do zdrowia sporej ilości pacjentów, zaoszczędzając również ich pieniądze. Dobrze, że pojawiają się inwestycje w Polsce wschodniej ponieważ obszary te często pozbawione są odpowiednie sprzętu, pozwalającego na przeprowadzanie również bardziej skomplikowanych operacji czy zabiegów. Skierowanie środków na rozwój oddziałów ortopedycznych oraz zajmujących się chorobami układu krążenia to dobre posunięcie gdyż ilość pacjentów z tego typu schorzeniami jest w Polsce bardzo dużo. Przeniesienie niektórych zabiegów wydaję się mieć same plusy, jeżeli zapewni Szpitalowi oszczędności to jak najbardziej trzeba tak postąpić. Zwiększy się jednocześnie liczba miejsc na oddziałach.
00
Dodano 5 lat temu
Bardzo cieszy mnie fakt, że tak zwana “Polska B” otrzymuje dofinansownia na swój rozwój. Tak naprawdę są to rejony w Polsce, które najbardziej tego potrzebują z racji niskiego budżetu miast, gmin czy powiatów. Bardzo dużą część tego obszaru Polski stanowią rejony wiejskie, które niestety w dzisiejszych czasach są nieco zapomniane przez Państwo w różnych aspektach. Podobnie jest ze Służbą Zdrowia, której świadczenia są niewystarczające jeżeli chodzi np. o dostęp kobiet do ginekologów czy dzieci do świadczeń stomatologicznych. Oszczędności w Polsce są bardzo potrzebne. Dotyczy to również Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli dokonywane są one w sposób sensowny tak jak w tym przypadku i pacjent w żadnym sposób na tym nie ucierpi to jest to świetne rozwiązanie. Nie ma sensu wydawać pieniędzy, które z powodzeniem mogą być przeznaczone na coś innego, a zabieg i tak zostanie wykonany bez żadnych uchybień. W przypadku szpitali powiatowych jest to w ostatnim czasie bardzo ważne. Słyszeliśmy bowiem o tym, że spora część z nich z uwagi na podniesienie płacy minimalnej ma problemy z płynnością. Szpital w Bielsku ma jak widzimy sensowny plan jeżeli chodzi o swoje funkcjonowanie. Podstawą jest na pewno odpowiednia dyrekcja, oraz osoby biorące udział w podejmowaniu kluczowych decyzji odnośnie budżetu i funkcjonowania danej placówki. Cel całego dofinansowania potwierdza przyszłościowe myślenie szpitala. Coraz częściej dochodzi do uszczerbku na zdrowiu związanym z układem ruchu. Skutkuje to często niemożnością wykonywania pracy i przechodzeniem pacjentów na przymusowe renty. To znacznie pogarsza ich standard życia ponieważ pacjenci nie mają już tak wysokich wynagrodzeń. Bardzo ważne jest to aby utrzymywać płynność składek na emerytury, co w przyszłości zaowocuje lepszymi wynagrodzeniami. Na pierwszy rzut oka został dokupiony “tylko” specjalistyczny sprzęt jednak widzimy, że całość ma też drugie dno, w którym co najważniejsze liczy się pacjent. Opcja z wypożyczaniem sprzętu również jest bardzo ciekawa i póki co jeszcze z czymś takim się nie spotkałem. Wydaje się to jednak być bardzo dobrym rozwiązaniem również dla innych placówek, które może w niedalekiej przyszłości również zastosują takie rozwiązanie.
00
Dodano 1 rok temu
Restrukturyzacja podmiotów leczniczych powinna być prowadzona w sposób pozwalający na dostosowanie do istniejących i przewidywanych potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji, co oznacza konieczność ich wszechstronnego określenia oraz zsynchronizowania z działalnością innych placówek działających na określonym obszarze. Restrukturyzacja wiąże się z redukcją działalności podmiotów leczniczych w danym obszarze i powinna być skojarzona z rozwojem działalności w innym obszarze – pożądanym w wieloletniej perspektywie – aby lokalna społeczność nie wiązała jej ze stratą, lecz ze zmianą, która uzupełni niedobory w dostępie do świadczeń zdrowotnych w innych niezbędnych obszarach.W dobrej kondycji finansowej jest relatywnie niewielka grupa podmiotów. Z analizy Związków Powiatów Polskich wynika, że tylko 11 procent zbadanych placówek będzie mogło być zakwalifikowanych do kategorii A. Pozostałe nie mogą wykazać się stabilną sytuacją finansową. System ochrony zdrowia w naszym kraju boryka się z ogromnymi problemami związanymi z niedostatecznym finansowaniem, brakami kadrowymi, ale również brakiem stabilności w sferze prawno-organizacyjnej. Zaproponowany pod koniec ubiegłego roku przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa dotyka tylko jednego elementu systemu – szpitali i to w bardzo wąskim wymiarze, bo tylko w kwestiach zarządczych. 400 szpitali w Polsce płaci w tym roku o 300 milionów złotych łącznie większy rachunek w porównaniu do miesięcy z poprzedniego roku. Jednak nie wszystkie placówki oszczędzają też światło, które na korytarzach pali się do późnych godzin nocnych. W przepisach nie ma obowiązku aby światło przykładowo na korytarzach szpitali pediatrycznych paliło się przez całą noc. Jedynie taki wymóg ze względów bezpieczeństwa obejmuje oddziały intensywnej terapii. Co ciekawe, wielu dyrektorów chciałoby wprowadzać rozwiązania wykorzystujące fotowoltaikę. Jednak, przystosowanie budynku szpitalnego do tego kosztuje około sto tysięcy złotych. Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL) zdaniem Ministerstwa Zdrowia poprawi jakość, dostępność i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia.Na modernizację polskich szpitali do 2029 roku ma trafić około siedem miliardów złotych. Wybór wniosków o dofinansowanie nastąpi w drodze konkursów, które zorganizuje i przeprowadzi Minister Zdrowia. Dofinansowanie będzie odbywać się w formie dotacji celowej, na podstawie umowy zawartej pomiędzy podmiotem leczniczym, a MZ. O wsparcie będą mogły ubiegać się podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.Ponad 30 miliardów złotych ze środków unijnych zostanie przeznaczone na zdrowie przez następne lata. W stosunku do ostatniej, 6-letniej perspektywy unijnej gdzie mieliśmy około 13 miliardów złotych, to 2,5 krotnie więcej. Większość środków trafia do ochrony zdrowia w formie grantowej, z których to funduszy łącznie, na zdrowie alokowanych jest 18 procent. Z kolei z perspektywy REACT-UE na zdrowie przeznaczonych ma być 8,5 miliarda złotych, czyli około jednej trzeciej budżetu programu. Rząd przeznaczył ponad 11 mln zł na wsparcie szpitali w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki temu lecznice zakupią sprzęt i aparaturę medyczną. Remont Szpitala Powiatowego w Zambrowie i powstanie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w gminie Jasionówka – to przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, wydzielonego z budżetu województwa. Mieszkańcy wspomnianej gminy będą mogli liczyć m.in. na pomoc w poprawie zdrowia psychicznego, którą uzyskają w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Ma ono powstać w budynku starej szkoły. Na jego remont gmina otrzyma 300 tysięcy złotych. Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to autorska inicjatywa samorządu województwa. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2021 roku. W tamtym czasie skorzystało z niej 40 samorządów. W ramach zaplanowanych prac odbędzie się przebudowa i modernizacja pomieszczeń oddziału wewnętrznego myślenickiego szpitala. Chodzi m.in. o całkowitą wymianę wentylacji mechanicznej i klimatyzacji czy prace związane z instalacją elektryczną. Na oddziale powstanie również sala opieki kardiologicznej.Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zakłada m.in. utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali.W lecznicach o najsłabszej kondycji ekonomicznej będzie obligatoryjnie wprowadzany plan naprawczo-rozwojowy. Projektowana reforma zakłada też profesjonalizację kadry zarządzającej, w tym wprowadzenie egzaminów państwowych dla przyszłych menedżerów szpitali. Instytucja ta będzie miała również inne zadania dotyczące podmiotów szpitalnych, takie jak organizowanie i koordynowanie wspólnych zakupów, wsparcie finansowe, merytoryczne i eksperckie. Wspierane będą również inwestycje w szpitalach dzięki skoordynowaniu działań na rzecz rozwoju szpitalnictwa, a także skierowaniu na ten cel dodatkowych środków z różnych źródeł: budżetu państwa, funduszy unijnych czy z funduszy celowych zarządzanych przez Ministra Zdrowia. Projekt omawianej ustawy ma uwzględniać mapy potrzeb zdrowotnych, które są w kompetencji Ministra Zdrowia. To narzędzie, które umożliwia monitorowanie efektywność systemu ochrony zdrowia. Dzięki nim można zapoznać się z sytuacją w danym regionie i podejmowania odpowiednich kroków, które poprawią wskaźniki jakościowe placówek leczniczych np. w zakresie rodzaju i ilości sprzętu diagnostycznego w poszczególnych szpitalach czy liczby łóżek w danym regionie. Cechą map jest formułowanie rekomendowanych kierunków działań, na podstawie których podejmowane będą decyzje w sektorze zdrowia, we wszystkich zakresach opieki zdrowotnej. W przypadku leczenia szpitalnego można chociażby uzyskać wskazanie konieczności optymalizacji obłożenia łóżek na oddziałach, zgodnie z prognozami demograficznymi. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM zostanie zrewitalizowany. Ministerstwo zdrowia i UCK WUM podpisały umowę na dofinansowanie realizacji programu wieloletniego. Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, którzy będą mogli być leczeni w godnych warunkach. To również dobra wiadomość dla pracowników szpitala, którzy będą mogli pomagać chorym w przestrzeniach spełniających wszystkie wymogi współczesnej medycyny, ale także kształcić kolejne pokolenia kadr medycznych. Powody do zadowolenia mają również studenci, bo będą uczyć się nie tylko od najlepszych nauczycieli akademickich, ale także w nowoczesnym kampusie. Inwestycja, obejmująca budowę nowego budynku szpitalnego oraz modernizację istniejącej infrastruktury, pozwoli na zwiększenie dostępności do udzielanych świadczeń zdrowotnych. Jednocześnie poprawie ulegnie jakość tych świadczeń, a to dzięki wprowadzeniu innowacyjnych metod diagnostycznych i leczenia oraz polepszaniu warunków, w jakich są one realizowane. Nastąpi również skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, a uzyskane efekty zdrowotne będą lepsze. Zwiększona zostanie kompleksowość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej za sprawą centralizacji działań zespołu wybitnych specjalistów i funkcji medycznych w jednym obiekcie, co umożliwi jeszcze sprawniejsze przeprowadzenie odpowiednich i kompleksowych terapii. Od 1 kwietnia do końca 2022 roku, do szpitali w Polsce trafi dodatkowo ponad 2 miliardy złotych. Wyższe przychody pozwolą przykładowo na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Fundusz podkreśla, że wyższe przychody nie pomniejszą wyodrębnionej puli środków na wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach. Warto również wspomnieć o tym, że w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa proponuje się umorzenie – w procesie restrukturyzacji – części zobowiązań, co znaczy, że długi te pokryją wierzyciele podmiotów leczniczych, czyli dostawcy usług, mediów, leków i wyrobów medycznych, wykonawcy remontów oraz inwestorzy. Wspomniany projekt ustawy, mimo głośnych zapewnień, „nie uzdrowi” szpitali i jak wspominają specjaliści rozwiązania powinny być oparte na zasadzie dobrowolności.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast