Dodano5 lat temu

Blisko 9,5 mln zł z UE na doposażenie szpitala w Makowie Mazowieckim

8
odpowiedzi
279
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 8 ]
00
Dodano 5 lat temu
To bardzo duża kwota pieniędzy, której z pewnością szpital nie byłby w stanie zdobyć samodzielnie lub ich zbiórka trwałaby latami. Wiadomo zakup nowego specjalistycznego sprzętu i modernizacja oddziałów i jest bardzo potrzebna. Rzeczą priorytetową w szpitalach jest dokładny nowoczesny sprzęt pozwalający zwiększyć dokładność i komfort wykonywanych specjalistycznych badań a także skrócić czas rekonwalescencji pacjentów przebywających w placówce. Zakup nowego sprzętu z pewnością także przyczyni się do polepszenia warunków pracy zespołu medycznego co również pozwoli skróci czas poświęcony na niektóre badania ,a tym samym lekarze i kadra będą mogły przeznaczyć go na inne również ważne cele. Jak wspomniano wyżej dzięki zakupionemu sprzętowi będzie można także leczyć pacjentów przy zachowaniu ciągłości badań ,diagnostyki i leczenia. Jest to duży sukces także dla mieszkańców samego Makowa Mazowieckiego jak i również mieszkańców okolicznych miejscowości. Dzięki temu będą mieli szansę i możliwość skorzystania z najnowocześniejszego sprzętu i z serii wykonywanych badań. Wpłynie to pozytywnie na polepszenie ich zdrowia a także na komfort usług medycznych gwarantowanych przez placówkę szpitalą. A sama placówka Szpitalna będzie miała możliwość przeprowadzania kompleksowych pełnych badań medycznych.
00
Dodano 5 lat temu
Fundusze z Unii Europejskiej pozwoliły wyposażyć w nowoczesny sprzęt wiele placówek medycznych w Polsce. Bardzo dobrze, że podjęto kolejne modernizacje w szpitalu w Makowie Mazowieckim. Zakup specjalistycznego sprzętu znacznie podniesie standard leczenia. Dobrym posunięciem wydaje się wyposażenie oddziałów kardiologicznych ponieważ problem chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju jest bardzo duży. Milion Polaków cierpi na niewydolność serca, a aż 15 milionów choruje na nadciśnienie. To liczby, które pokazują w jaką stronę należy iść jeżeli chodzi profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie. Pojawienie się w szpitalu nowego sprzętu do diagnostyki obrazowej pozwoli na wcześniejszą diagnozę różnych schorzeń, a także pomoże w leczeniu tych obecnych. Pamiętajmy, że im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większe szanse na jej skuteczne wyleczenie i dobranie terapii które pozwolą uniknąć późnych powikłań. Dodatkowe wyposażenie sal operacyjnych pozwoli na przeprowadzanie bardziej skomplikowanych operacji, a mieszkańcy Makowa Mazowieckiego będą mogli poddać się większej ilości zabiegów na miejscu. Bardzo ważna inwestycją według mnie jest remont wentylacji oraz klimatyzacji. Jest to spory problem w szpitalach nawet tych nowych. W obecnych czasach, gdy średnie temperatury znacznie wzrastają, szczególnie latem w wielu szpitalach jest naprawdę gorąco. Na wielu oddziałach otwieranie okien jest dodatkowo zabronione co sprawia, że na salach jest bardzo duszno. To znacznie utrudnia prawidłowy powrót pacjentów do zdrowia, a przecież w szpitalu powinny być stworzone warunki do jak najszybszego powrotu do zdrowia. Dodatkowo w wysokich temperaturach wiele urządzeń ratujących życie nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Kolejnym plusem jest planowana koordynowana opieka nad pacjentami, która jest bardzo potrzebna w naszym pańśtwie, ponieważ pacjenci często są pozostawieni bez opieki i zaplanowanego leczenia i sami muszą szukać kolejnych lekarzy. Jeżeli pacjent jest odpowiednio pokierowany od początku do końca, to czuje poczucie bezpieczeństwa, że kogoś faktycznie interesuje jego pełny powrót do zdrowia.
00
Dodano 5 lat temu
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o kolejnych remontach w licznych szpitalach. Te dane bardzo cieszą i na pewno przyczynią się do lepszej opieki nad pacjentami w przyszłości. Jak wiemy w Polsce od jakiegoś czasu panuje problem z tym, że w nowopowstałych oddziałach czy nawet szpitalach występuje problem z zatrudnieniem z uwagi na niskie płace. Również podniesienie minimalnej pensji krajowej przyczyniło się do tego, że sporo szpitali ma problemy z wypłacalnością. Dodatkowo w takich miejscach znacznie ograniczana jest liczba świadczeń medycznych. Od zawsze zastanawiał mnie system przydzielania pieniędzy czy to na remonty czy badania lub wynagrodzenia. Na te pierwsze pieniądze znajdują się bardzo często i nie zawsze ich źródłem jest Unia Europejska. Rozumiem, że szpital musi spełniać pewne standardy i bardzo dobrze, że pojawia się w nich nowa aparatura. Jednak warto aby dodatkowo w takich miejscach można było otrzymywać pełny zakres świadczeń wykonywanych w miarę krótkim czasie od wystawionego skierowania. Cały personel medyczny też musi przecież pracować za godne wynagrodzenie, ponieważ odpowiadają oni za życie pacjentów. Mam nadzieję, że w tej placówce nie dojdzie do takich sytuacji. Wracając do sprzętu który pojawi się na wyposażeniu w Makowie Mazowieckim. Zakupienie go na oddział kardiologiczny i onkologiczny wydaje się być słusznym posunięciem ponieważ pacjentów ze schorzeniami leczonymi właśnie na nich cały czas przybywa. Nowoczesny sprzęt pozwalający na lepszą diagnostykę chorób układu krążenia, na pewno będzie bardzo potrzebny. W mniejszych miejscowościach świadomość ludzi odnośnie profilaktyki kardiologicznej jest na nieco niższym poziomie niż w większych miastach. Zwiększy to więc szanse mieszkańcom Makowa Mazowieckiego oraz okolic na specjalistyczne badania. Wcześniej wykryte choroby pozwolą na szybsze wdrożenie terapii, która w przyszłości przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powikłań. Jak wspomniano, ważnym aspektem jest również podniesienie komfortu pracownikom szpitala. W nowym, wygodnym otoczeniu pracuje się dużo wydajniej. Jak widać podczas inwestycji pomyślano o wszystkich. Brawo!
20
Dodano 5 lat temu
Ależ dobre wiadomości ! Coraz częściej słyszy się o przyprawiające o zawrót głowy kwotach z funduszy Unii Europejskiej, które poświęcane są na modernizacje, czy dobudowę kolejnych oddziałów w szpitalach. Najbardziej cieszy fakt, że wsparcie finansowe dotyka nie tylko największe, wojewódzkie ośrodki zdrowia, ale też szpitale mniejsze, własnie takie jak w Makowie Mazowieckim. Przedstawione w artykule cele, na które w większości zostaną przeznaczone pieniądze to modernizacja infrastruktury i wyposażenie oddziału onkologicznego oraz kardiologicznego – to inwestycje, jakie na pewno wykorzystają w stu procentach dany im potencjał. . Dzięki zakupionemu sprzętowi możliwe stanie się też prowadzenie, przy współpracy z innymi podmiotami leczniczymi opieki koordynowanej, zapewniającej kompleksowość i ciągłość opieki nad pacjentem. Realizacja projektu poprawi jakość świadczonych usług medycznych w obszarze kardiologii i onkologii oraz pośrednio podniesie jakość życia mieszkańców regionu ostrołęckiego. Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowanych głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Mam nadzieję, że wszystkie środki zostaną przekazane na podobne cele rozbudowy oddziałów szpitalnych i bloków operacyjnych.
10
Dodano 5 lat temu
Taka kwota może zawrócić głowę. Dobrze, że ośrodki zdrowia coraz częściej otrzymują tak duże wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. Myślę, że to świetnie, że pieniądze zostały przekazane akurat na oddział kardiologiczny i onkologiczny. Choroby serca i układu krwionośnego nadal pozostają w niechlubnej czołówce występowania w naszym kraju. Statystyki mówią tutaj same za siebie. Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie z ich powodu umiera prawie sto osiemdziesiąt tysięcy osób. Każdego roku około stu tysięcy osób przechodzi zawał serca! Niewydolność serca to śmiertelna choroba, której można zapobiec i którą da się skutecznie leczyć. Podobnie jak w przypadku nowotworów, opóźnione rozpoznanie lub brak intensywnego, wielokierunkowego leczenia wiąże się ze złym rokowaniem. Badacze przewidują, że u jednej na pięć osób w którymś momencie życia wystąpi niewydolność serca. W Polsce aż pacjentów z niewydolnością serca aż 53% jest ponownie przyjmowanych do szpitala, a co czwarty chory wraca do szpitala przed upływem 30 dni od wypisu. Pacjenci z niewydolnością serca w Polsce są młodsi, niż ich odpowiednicy w innych krajach europejskich; Przebieg choroby jest u nich cięższy ze względu na częstsze hospitalizacje, są też mniej samodzielni. Dlatego widzimy, że oddziały kardiologiczne powinny być często modernizowane,a sprzęty wymieniane, by nadążać za zachodnimi szpitalami, co dzięki funduszom unijnym jest jak najbardziej możliwe.
00
Dodano 5 lat temu
Super wiadomości ! To bardzo cieszy, ze polskie szpitale wciąż otrzymują najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne i są na bieżąco modernizowane. To bardzo budujące, a zarazem uspokajające, że szpitale, nie tylko wojewódzkie, jak wspomniała WITTIA, ciągle się rozwijają i stają na wysokości zadań, które wyznacza im coraz to wyższy poziom lecznictwa nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nie muszę chyba wyjaśniać korzyści płynących z zakupu najnowocześniejszego sprzętu do diagnostyki obrazowej, bo jestem przekonana, że nawet laicy mają świadomość, jak ważne diagnostycznie są to badania. Stacja dializ także zostanie poddana remontowi, co pozwoli przyjąć większą ilość chorych pacjentów, a co za tym idzie - nie będą oni musieli kilka razy w tygodniu wyjeżdzać do większych miast, by skorzystać z niezbędnych dializ. Także mogące wydawać się błahe sprawy - wentylacja i klimatyzacja poprawią komfort pracy lekarzy, ale i komfort samych pacjentów. Sami mieliśmy okazję przekonać się w tym roku jak gorące potrafi być lato w Polsce. A warunki duchoty, czy skwaru na pewno nie sprzyjają szybszej rekonwalescencji. Mam nadzieję, że już niedługo makowiecki szpital będzie mógł cieszyć się z nowych udogodnień i sprzętów.
00
Dodano 5 lat temu
Dzięki środkom z Unii Europejskiej wiele dobrego dzieje się w naszych szpitalach. Z roku na rok wzrasta ilość przekazywanych pieniędzy na służbę zdrowia. Miejmy nadzieje, że to polepszy sytuacje w służbie zdrowia. Jednak zwiększanie środków nie wystarczy. Ważne jest, aby przekazywane środki były wykorzystywane efektywnie. 9,5 mln to ogromna kwota miejmy nadzieje, że zostanie wykorzystana w najlepszy sposób. Część funduszy zostanie zainwestowana na modernizacje oddziału kardiologicznego, co jest bardzo dobrą decyzją. Ponieważ coraz więcej Polaków boryka się z niewydolnością serca. Szacuje się, że w Polsce jest ich ok. 1 mln, a zagrożonych rozwojem tej choroby jest ok. 12 mln ludzi. Jest to bardzo poważny problem dotyczący wielu osób. Dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej możemy skuteczniej walczyć z tym problemem.
00
Dodano 1 rok temu
Na modernizację polskich szpitali do 2029 roku ma trafić około siedem miliardów złotych. Wybór wniosków o dofinansowanie nastąpi w drodze konkursów, które zorganizuje i przeprowadzi Minister Zdrowia. Dofinansowanie będzie odbywać się w formie dotacji celowej, na podstawie umowy zawartej pomiędzy podmiotem leczniczym, a MZ. O wsparcie będą mogły ubiegać się podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.Ponad 30 miliardów złotych ze środków unijnych zostanie przeznaczone na zdrowie przez następne lata. W stosunku do ostatniej, 6-letniej perspektywy unijnej gdzie mieliśmy około 13 miliardów złotych, to 2,5 krotnie więcej. Większość środków trafia do ochrony zdrowia w formie grantowej, z których to funduszy łącznie, na zdrowie alokowanych jest 18 procent. Z kolei z perspektywy REACT-UE na zdrowie przeznaczonych ma być 8,5 miliarda złotych, czyli około jednej trzeciej budżetu programu. Rząd przeznaczył ponad 11 mln zł na wsparcie szpitali w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki temu lecznice zakupią sprzęt i aparaturę medyczną. Remont Szpitala Powiatowego w Zambrowie i powstanie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w gminie Jasionówka – to przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, wydzielonego z budżetu województwa. Mieszkańcy wspomnianej gminy będą mogli liczyć m.in. na pomoc w poprawie zdrowia psychicznego, którą uzyskają w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Ma ono powstać w budynku starej szkoły. Na jego remont gmina otrzyma 300 tysięcy złotych. Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to autorska inicjatywa samorządu województwa. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2021 roku. W tamtym czasie skorzystało z niej 40 samorządów. W ramach zaplanowanych prac odbędzie się przebudowa i modernizacja pomieszczeń oddziału wewnętrznego myślenickiego szpitala. Chodzi m.in. o całkowitą wymianę wentylacji mechanicznej i klimatyzacji czy prace związane z instalacją elektryczną. Na oddziale powstanie również sala opieki kardiologicznej.Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zakłada m.in. utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali. W lecznicach o najsłabszej kondycji ekonomicznej będzie obligatoryjnie wprowadzany plan naprawczo-rozwojowy. Projektowana reforma zakłada też profesjonalizację kadry zarządzającej, w tym wprowadzenie egzaminów państwowych dla przyszłych menedżerów szpitali. Instytucja ta będzie miała również inne zadania dotyczące podmiotów szpitalnych, takie jak organizowanie i koordynowanie wspólnych zakupów, wsparcie finansowe, merytoryczne i eksperckie. Wspierane będą również inwestycje w szpitalach dzięki skoordynowaniu działań na rzecz rozwoju szpitalnictwa, a także skierowaniu na ten cel dodatkowych środków z różnych źródeł: budżetu państwa, funduszy unijnych czy z funduszy celowych zarządzanych przez Ministra Zdrowia. Projekt omawianej ustawy ma uwzględniać mapy potrzeb zdrowotnych, które są w kompetencji Ministra Zdrowia. To narzędzie, które umożliwia monitorowanie efektywność systemu ochrony zdrowia. Dzięki nim można zapoznać się z sytuacją w danym regionie i podejmowania odpowiednich kroków, które poprawią wskaźniki jakościowe placówek leczniczych np. w zakresie rodzaju i ilości sprzętu diagnostycznego w poszczególnych szpitalach czy liczby łóżek w danym regionie. Cechą map jest formułowanie rekomendowanych kierunków działań, na podstawie których podejmowane będą decyzje w sektorze zdrowia, we wszystkich zakresach opieki zdrowotnej. W przypadku leczenia szpitalnego można chociażby uzyskać wskazanie konieczności optymalizacji obłożenia łóżek na oddziałach, zgodnie z prognozami demograficznymi. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM zostanie zrewitalizowany. Ministerstwo zdrowia i UCK WUM podpisały umowę na dofinansowanie realizacji programu wieloletniego. Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, którzy będą mogli być leczeni w godnych warunkach. To również dobra wiadomość dla pracowników szpitala, którzy będą mogli pomagać chorym w przestrzeniach spełniających wszystkie wymogi współczesnej medycyny, ale także kształcić kolejne pokolenia kadr medycznych. Powody do zadowolenia mają również studenci, bo będą uczyć się nie tylko od najlepszych nauczycieli akademickich, ale także w nowoczesnym kampusie. Inwestycja, obejmująca budowę nowego budynku szpitalnego oraz modernizację istniejącej infrastruktury, pozwoli na zwiększenie dostępności do udzielanych świadczeń zdrowotnych. Jednocześnie poprawie ulegnie jakość tych świadczeń, a to dzięki wprowadzeniu innowacyjnych metod diagnostycznych i leczenia oraz polepszaniu warunków, w jakich są one realizowane. Nastąpi również skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, a uzyskane efekty zdrowotne będą lepsze. Zwiększona zostanie kompleksowość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej za sprawą centralizacji działań zespołu wybitnych specjalistów i funkcji medycznych w jednym obiekcie, co umożliwi jeszcze sprawniejsze przeprowadzenie odpowiednich i kompleksowych terapii. Od 1 kwietnia do końca 2022 roku, do szpitali w Polsce trafi dodatkowo ponad 2 miliardy złotych. Wyższe przychody pozwolą przykładowo na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Fundusz podkreśla, że wyższe przychody nie pomniejszą wyodrębnionej puli środków na wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach. Warto również wspomnieć o tym, że w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa proponuje się umorzenie – w procesie restrukturyzacji – części zobowiązań, co znaczy, że długi te pokryją wierzyciele podmiotów leczniczych, czyli dostawcy usług, mediów, leków i wyrobów medycznych, wykonawcy remontów oraz inwestorzy. Wspomniany projekt ustawy, mimo głośnych zapewnień, „nie uzdrowi” szpitali i jak wspominają specjaliści rozwiązania powinny być oparte na zasadzie dobrowolności.Restrukturyzacja podmiotów leczniczych powinna być prowadzona w sposób pozwalający na dostosowanie do istniejących i przewidywanych potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji, co oznacza konieczność ich wszechstronnego określenia oraz zsynchronizowania z działalnością innych placówek działających na określonym obszarze. Restrukturyzacja wiąże się z redukcją działalności podmiotów leczniczych w danym obszarze i powinna być skojarzona z rozwojem działalności w innym obszarze – pożądanym w wieloletniej perspektywie – aby lokalna społeczność nie wiązała jej ze stratą, lecz ze zmianą, która uzupełni niedobory w dostępie do świadczeń zdrowotnych w innych niezbędnych obszarach.W dobrej kondycji finansowej jest relatywnie niewielka grupa podmiotów. Z analizy Związków Powiatów Polskich wynika, że tylko 11 procent zbadanych placówek będzie mogło być zakwalifikowanych do kategorii A. Pozostałe nie mogą wykazać się stabilną sytuacją finansową.System ochrony zdrowia w naszym kraju boryka się z ogromnymi problemami związanymi z niedostatecznym finansowaniem, brakami kadrowymi, ale również brakiem stabilności w sferze prawno-organizacyjnej. Zaproponowany pod koniec ubiegłego roku przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa dotyka tylko jednego elementu systemu – szpitali i to w bardzo wąskim wymiarze, bo tylko w kwestiach zarządczych. 400 szpitali w Polsce płaci w tym roku o 300 milionów złotych łącznie większy rachunek w porównaniu do miesięcy z poprzedniego roku. Jednak nie wszystkie placówki oszczędzają też światło, które na korytarzach pali się do późnych godzin nocnych. W przepisach nie ma obowiązku aby światło przykładowo na korytarzach szpitali pediatrycznych paliło się przez całą noc. Jedynie taki wymóg ze względów bezpieczeństwa obejmuje oddziały intensywnej terapii. Co ciekawe, wielu dyrektorów chciałoby wprowadzać rozwiązania wykorzystujące fotowoltaikę. Jednak, przystosowanie budynku szpitalnego do tego kosztuje około sto tysięcy złotych. Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL) zdaniem Ministerstwa Zdrowia poprawi jakość, dostępność i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast