Czerniak pod lupą - profilaktyka i badanie dermatoskopem

6
odpowiedzi
95
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 6 ]
00
Dodano 2 miesiące temu
Myślę, że w szkołach zbyt mało mówi się o tym, jak ogromnie ważna jest profilaktyka nowotworów. Samobadanie jest pierwszym i najlepszym krokiem do uchronienia się przed rozwojem zagrażającego życiu nowotworu. Wiele dziewczyn jako nastolatki nie bada się pod kątem nowotworu piersi. Nastolatkowie napominają również, że czasami wystarczy obserwować znamiona i jeśli coś się z nimi dzieje, zgłosić się do lekarza. Szkoda, że wiele kobiet w dorosłym już życiu zrezygnowało z badania tak prostego i nieinwazyjnego jak cytologia. To prawda, że szybkie wykrycie raka we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Niestety mimo tej ogromnej przewagi o jaką same możemy się postarać wiele z nas latami nie chodzi do ginekologa, a co dopiero mówić o cytologii. Każda kobieta chociaż raz w roku powinna udać się do lekarza, a cytologię, która trwa chwilę wykonywać raz na dwa lata. Możemy informować, wydawać pieniądze na akcje promocyjne, a i tak jak widać nie jest tak łatwo przekonać Polki do zmiany nawyków zdrowotnych. Zmiana często zaczyna się już na etapie szkolnym.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Zgadzam się z Panią. W naszym kraju jest spory problem jeżeli chodzi o świadomość odnośnie nowotworów. Moim zdaniem przeprowadzana jest zdecydowanie zbyt mała liczba różnego rodzaju kampanii, a jeżeli są już organizowane to niestety zainteresowanie nimi nie zawsze jest zbyt duże. Wydaje mi się, że trzeba szukać nowych metod jak można zachęcić osoby do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. Aktualnie coraz więcej czasu “spędzamy” w Internecie za pośrednictwem laptopów, tabletów czy smartfonów. Wydaje mi się, że warto by podążyć w tym kierunku i stworzyć aplikacje, które chociażby przypominają o regularnych badaniach, albo sugerują czego unikać, aby nie narażać się na rozwój groźnych chorób. Dla przykładu powstały aplikacje, którymi można skanować kod kreskowy. Po chwili użytkownik otrzymuje informacje jakie niebezpieczne dla zdrowia składniki zawiera dany produkt. Jeżeli chodzi o czerniaka to z racji tego, że do powierzchni Ziemi dociera coraz większa ilość szkodliwych promieni słonecznych to wzrasta ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Jak pokazują dane w artykule bardzo duże szanse na skuteczne wyleczenie daje odpowiednio wcześnie wykryta zmiana. Tak jak w przypadku wielu innych chorób, postawiona w odpowiednim czasie diagnoza zwiększa szanse na skuteczną terapię. Niech więc będzie to sygnał dla wielu osób, aby zacząć regularnie się badać.
00
Dodano 2 miesiące temu
Właśnie, najlepszym sposobem na zdiagnozowanie raka są właśnie regularne badania wykonywane przez lekarza dermatologa. Mogą one wychwycić raka jeszcze w stadium przedinwazyjnym, a więc badanie i obserwacja znamion skórnych są bardzo ważnym wstępem do dalszej diagnostyki.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Dermatoskop to urządzenie pozwalające na szczegółowe oglądanie znamion i ich ocenę przez lekarza. Istnieje możliwość zastosowania wideodermatoskopii, która dzięki nowoczesnym technikom automatycznie określi cechy złośliwości zmiany. Dermatoskopia jest badaniem odgrywającym niewątpliwie największą rolę w rozpoznawaniu niepokojących zmian barwnikowych skóry, czyli przede wszystkim chodzi o diagnozę czerniaka. Dermatolog dzięki specjalnemu urządzeniu ogląda zmianę pod odpowiednim powiększeniem. Dzięki temu jest w stanie ocenić charakter brzegów, asymetrię, jednolitość koloru i ukształtowania powierzchni. Badanie to pozwala na odróżnienie zwykłych, niegroźnych znamion barwnikowych od znamion niebezpiecznych. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju szkło powiększające, jednak różni się kształtem. Wbudowane jest to niego oświetlenie, które pozwala na bardziej szczegółowe uwidocznienie zmiany. Powiększenie dermatoskopu jest około 10-krotne. Dermatoskopia jest metodą diagnostyczną pozwalającą na różnicowanie zmian łagodnych od zmian niebezpiecznych. Badanie może być wykorzystywane w diagnostyce różnicującej zmiany naczyniowe, ziarniniakowe czy inne mogące wstępnie nasuwać podejrzenie czerniaka. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne. Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do skóry. Wcześniej jednak pokrywa okulary specjalnym olejkiem zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła. Wideodermatoskopia (videodermatoskopia) jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych, by wykryć czerniaka skóry na jak najwcześniejszym stadium. Dzięki nowoczesnym technikom, aparatura samodzielnie wyświetla parametry znamienia, czyli określa jego symetrię, rozmiar kolor czy granice, co wyświetla ostatecznie na monitorze. System pozwala na obserwacje progresji zmian podczas kolejnych kontrolnych badań. Już nawet najmniejsze zmiany mogą być obserwowane z wykorzystaniem tej metody. Poza rozpoznaniem czerniaka, aparatura jest w stanie zidentyfikować niemal każdą zmianę skórną. Trudno o znalezienie osoby, która nie miałaby żadnego, choć najmniejszego pieprzyka na ciele. Jednak nie każdy musi od razu poddawać się szczegółowej diagnostyce znamion barwnikowych. Szczególną uwagę na zmiany barwnikowe swojego ciała powinny zwrócić osoby o jasnej karnacji, a także te, które posiadają bardzo liczne pieprzyki na całym ciele. Konieczna jest regularna kontrola u osób obciążonych wywiadem rodzinnym w kierunku czerniaka skóry. Są zmiany, które nie są jeszcze czerniakami, jednak wykazują cechy mogące świadczyć o transformacji zmiany jak np. świąd, zaczerwienienie, krwawienie. Wczesne wykrycie niepokojących zmian pozwala na ich usunięcie z marginesem zdrowych tkanek i zapobiegnięcie postępowi zmian nowotworowych.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Bardzo dobrze, że takie akcje są przeprowadzane coraz częściej. Czerniak jest podstępnym nowotworem, który niestety łatwo przeoczyć. Wywiad chorobowy powinien uwzględniać pytania o stan skóry (tzn. informacje o zmianach w obrębie istniejących znamion na skórze lub wystąpieniu nowych znamion) oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaki skóry (np. oparzenia słoneczne, korzystanie z solarium, występowanie czerniaków w rodzinie). Najważniejszym elementem pozwalającym na wczesne rozpoznanie jest badanie skóry pacjenta, które powinno być wykonywane przez każdego lekarza podczas każdej wizyty chorego w ambulatorium lub w trakcie hospitalizacji. Zasadą badania jest ocena skóry całego ciała w dobrym oświetleniu z uwzględnieniem okolic trudno dostępnych (głowa, stopy, przestrzenie międzypalcowe, okolice narządów płciowych i odbytu). Podstawą rozpoznania czerniaków skóry jest histopatologiczne badanie całej wyciętej chirurgicznie zmiany barwnikowej. Postępowanie inne niż biopsja wycinająca (tzw. mikrostopniowanie I) nie daje prawidłowego rozpoznania. Badania dodatkowe wykonywane w procesie diagnostycznym w celu oceny zaawansowania czerniaka obejmują: podstawowe badania krwi (morfologia, próby wątrobowe, aktywność dehydrogenazy mleczanowej – LDH), zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej (w projekcji tylno-przedniej i bocznej) oraz ocenę ultrasonograficzną jamy brzusznej i ewentualnie regionalnych węzłów chłonnych. U chorych bezobjawowych nie są konieczne inne badania dodatkowe (w tym – badania tomografii komputerowej i pozytonowej tomografii emisyjnej). Wykonanie badania komputerowej tomografii lub pozytonowej tomografii emisyjnej obecnie może być rozważane u chorych z rozpoznaniem czerniaków skóry w stopniu III (zwłaszcza przy obecności klinicznych przerzutów do węzłów chłonnych) lub izolowanych przerzutów do narządów odległych. W przypadku klinicznych przerzutów do węzłów chłonnych pachwinowych wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej miednicy. U chorych z przerzutami czerniaka do węzłów chłonnych lub skóry z nieznanego ogniska pierwotnego obowiązuje staranne poszukiwanie ewentualnej zmiany pierwotnej (zwłaszcza na skórze owłosionej głowy, błonach śluzowych oraz zebranie starannego wywiadu, np. w kierunku zmian poddanych elektrokoagulacji). Biopsja wycinająca jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym i z reguły jest możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Wycięcie podejrzanej zmiany skórnej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu nasiękowym z marginesem bocznym 1-2 mm niezmienionej chorobowo skóry. Preparat operacyjny oprócz całej grubości skóry zawiera również powierzchowną warstwę tkanki tłuszczowej, nie wycina się powięzi, a ranę zszywa szwem pierwotnym. Jak widać badanie dermatoskopowe jest pierwszym, niezbędnym krokiem w diagnostyce tego złośliwego nowotworu skóry.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Takie badania są niezwykle potrzebne! Wystarczy poszukać informacji na temat zachorowalności, czy wykrywalności czerniaków w Polsce. Mimo XXI wieku, okazuje się, że sytuacja jest niemal dramatyczna. Polacy wiedzą, czym jest czerniak, ale się nie badają. 85 proc. przyznaje, że nie odwiedzili lekarza nawet, gdy wykryli u siebie podejrzaną zmianę na skórze. Późna wykrywalność to jedna z przyczyn wysokiej umieralności na czerniaka w Polsce. Co roku nowotwór ten zabija 30 proc. chorych, znacznie więcej niż w innych krajach Europy Zachodniej. Czerniak to nowotwór powstający w melanocytach, czyli komórkach barwnikowych. Najczęściej występuje na skórze, może się jednak pojawić także w siatkówce oka, odbycie i błonach śluzowych jamy ustnej. Nowotwór ten zazwyczaj rozwija się na bazie już istniejących zmian skórnych, np. pieprzyków. W ciągu ostatnich 10 lat zachorowalność na czerniaka na całym świecie zwiększyła się dwukrotnie – najwyższa występuje w Australii, gdzie choruje 29 na 100 tys. osób. W Polsce co roku nowotwór ten diagnozuje się u ok. 3,5 tys. osób. Czerniak stanowi zaledwie 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych skóry, jest jednak przyczyną blisko 90 proc. zgonów pacjentów chorych na raka skóry. W Polsce rocznie z jego powodu umiera 1,1 tys. osób. W Australii na czerniaka choruje prawie 8–10 razy więcej osób niż w Polsce, ale umiera tyle samo. Tam jest on znacznie wcześniej wykrywany. Australijczycy wiedzą, że należy swoją skórę obserwować i zgłaszają się do lekarza znacznie wcześniej. Wcześnie wykryty czerniak, gdy grubość zmiany jest mniejsza niż 0,8 mm, daje ponad 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. W Polsce jednak umieralność na czerniaka wynosi ponad 30 proc., znacznie więcej niż w wielu innych krajach Europy Zachodniej. Za rozwój 50 proc. czerniaków odpowiada mutacja genu BRAF, spowodowana zbyt częstą ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Pacjenci z tej grupy chorych mają możliwość poddania się celowanej terapii molekularnej, której celem jest zablokowanie uszkodzonego genu. Badaniu na obecność tego genu powinny zostać poddane wszystkie osoby z zaawansowanym czerniakiem. Zleca je onkolog i dopiero po otrzymaniu wyników decyduje o dalszym leczeniu farmakologicznym opartym właśnie na mechanizmie celowanym lub immunoterapeutycznym.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast