Dodano10 dni temu

Częstochowa: Bezpłatne badania pod kątem autyzmu

5
odpowiedzi
46
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
00
Dodano 10 dni temu
Pierwsze objawy autyzmu zazwyczaj są stwierdzane w wieku ok 2 lat, jednak wiemy , że mogą się pojawić zarówno wcześniej jak i równie dobrze ok 3 roku życia. Statystyki zachorowań są niestety niepokojące. Coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia rozwoju o różnym podłożu. Często pierwsze objawy zaburzeń autystycznych nie zostają zauważone lub nie dopuszczone przez rodziców do świadomości, że coś może być nie tak z ich dzieckiem. Można zaobserwować u dzieci różne tzw. dziwne zachowania lub też szczególne zdolności dotyczące pojedynczej umiejętności. Lista objawów niestety jest bardzo długa, u karzącego dziecka autyzm objawia się inaczej. Niestety nie wiadomo skąd to się dokładnie bierze. Ważne jest tutaj odpowiednie zdiagnozowanie małego pacjenta i w porę podjęte leczenie i rehabilitacja mogą wiele zmienić. Władze miasta dofinansowując badania przykładają się do wykrycia choroby. Jest to bardzo szczytny cel i oczywiście niech to posłuży innym za przykład.
00
Dodano 10 dni temu
Super, że takie akcje są organizowane. Autyzm jest bardzo trudną chorobą do zdiagnozowania, szczególnie u najmniejszych dzieci. Rodzice są największymi specjalistami od rozwoju własnego dziecka. Zwykle pierwszą osobą do której udajemy się, żeby porozmawiać o rozwoju dziecka jest pediatra – lekarz pierwszego kontaktu. Mimo, że świadomość autyzmu wzrasta, wciąż zdarza się, że wielu rodziców czuje rozczarowanie kontaktem z pediatrą, kiedy chcą rozmawiać o zachowaniach dziecka, które ich niepokoją. Rodzice czują się lekceważeni i niewysłuchani, bo lekarz nie poświęca im czasu i uwagi, radzi czekać aż dziecko wyrośnie z trudności. Lekarz może być wartościowym partnerem do rozmowy o rozwoju, jednak obserwuje dziecko podczas krótkiej wizyty. Nie wie tego wszystkiego, co wiemy my, obserwując dziecko na co dzień. Dlatego nie należy lekceważyć wartości własnych obserwacji. Wiele dzieci ma drobne opóźnienia w nabywaniu umiejętności, które nadal mieszą się w ramach typowego rozwoju, jednak nastawienie „wyrośnie z tego” bywa też szkodliwe. Warto się edukować, żeby wiedzieć co jest kamieniem milowym w rozwoju i co ma prawo nas zaniepokoić oraz ufać rodzicielskiej intuicji. Dlatego takie akcje są bardzo potrzebne. Rodzice mogą uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, a w niektórych przypadkach - dowiedzą się, że ich dzieci niestety są obarczone tą chorobą. A wtedy mogą jak najszybciej otoczyć go odpowiednią opieką i zapewnić najlepsze warunki do rozwoju.
00
Dodano 10 dni temu
W przypadku autyzmu bardzo ważna jest wczesna diagnostyka dziecka. Dzięki szybko podjętej terapii dziecko może dobrze się rozwijać. Spektrum autystyczne obejmuje różne typy zaburzeń rozwoju, do tego dochodzą zaburzenia komunikacji i problemy w nawiązywaniu kontaktach społecznych. Zachowania osób chorych często są stereotypowe i powtarzalne, można zaobserwować również trudności z integracją wrażeń zmysłowych. Osoby takie są wycofane, zamknięte, ciche. Autyzm nie jest uleczalny – zaburzenie to utrzymuje się do końca życia, jednak wcześnie wykrycie i terapia mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych. Ok. 1500 urodzonych w 2015 roku w Polsce dzieci będzie miało postawioną diagnozę: autyzm. W ciągu trzech lat od narodzin rodzice będą obserwować, jak ich dzieci tracą nabyte umiejętności – przestaną patrzeć na rodziców i reagować uśmiechem na uśmiech – i nie rozwijają nowych. - Radość z pierwszych wypowiedzianych słów zakończy się na "dada" i ponad połowa dzieci nie wypowie nigdy słów "kocham Cię"W Polsce nie ma systemowego wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wielu rodziców zgłaszających lekarzom wątpliwości co do rozwoju dzieci słyszy: "Przesadza Pani, każdy ma swoje tempo rozwoju", "Proszę nie histeryzować". Takie akcje pomogą na pewno we wczesnym wykrywaniu autyzmu i otworzą wielu rodzicom oczy na tę chorobę.
00
Dodano 8 dni temu
To bardzo dobrze, że zachęca się rodziców do korzystania z narzędzi pozwalających na wczesne wykrycie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym większe szanse na jej sukces. W naszym kraju nie istnieje systemowe, wczesne wykrywanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że w dużych miastach zostaje on zdiagnozowany średnio około czwartego roku życia, a możliwe jest to już dwa lata wcześniej. Rodzice, obserwujcie swoje dzieci i szukajcie odpowiedzi na wątpliwości. Nie dajcie się zbyć obojętnością lekarza, czy psychologa. Szukajcie takich, którzy razem z Wami będą chcieli obserwować rozwój dziecka i reagować, jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości. Szkoli także lekarzy, pielęgniarki, psychologów i pedagogów w zakresie rozwoju małego dziecka i badań przesiewowych w kierunku autyzmu, żeby było coraz więcej osób, które wspierają rodziców. Wczesna diagnoza jest decydująca, ponieważ daje możliwość skorzystania ze specjalistycznej wczesnej interwencji. To zwiększa szanse na pozytywne efekty terapii dzieci, których rozwój przebiega nieprawidłowo. Korzyści wczesnej interwencji u dzieci z ASD (ang. autism spectrum disorder) są bezsporne i jeśli rozpocznie się ją dostatecznie wcześnie, to może to pomóc skierować dziecko bliżej typowego toru rozwojowego.
00
Dodano 5 dni temu
W obecnych czasach coraz autyzm diagnozuje się coraz częściej. Zastanawiałem się właśnie czy to wynika z tego, że dotyka on coraz większą liczbę dzieci, czy właśnie po prostu w przeciągu kilku ostatnich lat coraz większą wagę przywiązuje się do przeprowadzania wszelkiego rodzaju badań, a wcześniej nie był on diagnozowany i rejestrowany tak jak to miało miejsce w przypadku powiatu częstochowskiego opisywanego w artykule. Takich powiatów jest wciąż na pewno bardzo dużo, więc to bardzo dobra informacja, że tego typu działania zostają podejmowane. Jednak w wielu miastach, nawet tych mniejszych można dostrzec chęć pomocy chorym na autyzm przez tworzenie ośrodków, które takiej pomocy będą udzielały. Niejednokrotnie pacjenci autystyczni są pacjentami którym pomóc jest zwyczajnie trudno, a wczesne zdiagnozowanie choroby pozwoli na odpowiednie wczesne leczenie, które na pewno pomoże tym pacjentom. Podzielenie badań na etapy wydaje się być dobrym rozwiązaniem, które usprawni działanie całego systemu. Na podstawie ankiet, będzie można w pewnym stopniu bliżej poznać pacjenta, a czas na “wywiad” nie będzie wykorzystywany przez specjalistów, którzy będą mogli przeznaczyć go już na właściwe leczenie.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast