Eksperci: otyłość największym zagrożeniem dla zdrowia

8
odpowiedzi
156
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 8 ]
10
Dodano 6 miesięcy temu
Otyłość przyczynia się do rozwoju wielu chorób metabolicznych. Wielu osobom wydaje się, że przejście na zdrową dietę musi być skomplikowane. Należy zrozumieć, że zmiany są niezbędne. Różnorodność i równowaga są kluczem do zdrowej diety. Jedząc mieszankę węglowodanów, białka i tłuszczu w posiłkach utrzymuje się uczucie pełności na dłużej i dostarcza składników odżywczych, których organizm potrzebuje. Złożone węglowodany, takie jak te zawarte w produktach pełnoziarnistych, świeżych owocach i warzywach, nie tylko dostarczają więcej energii niż przetworzona skrobia i cukier, zapewniają one również wolniejsze jej zużywanie. Wybór spośród wszystkich grup żywności jest bardzo ważny, ponieważ dzięki odpowiedniemu zestawieniu można uzyskać witaminy i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
10
Dodano 6 miesięcy temu
Powinniśmy jeść więcej produktów zawierających zdrowe tłuszcze. Myślę, że wiele osób wciąż nie wie jakie korzyści płyną z spożywania większej ilości produktów zawierających NNKT. Należy pamiętać o dostarczaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Dlatego warto jeść ryby, ale trzeba także wybrać odpowiednie. Ważne jest, aby uzyskać białko z różnych źródeł - w tym właśnie z ryb. Zawierają DHA i EPA, tłuszcze omega-3, które odgrywają ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. NNKT wspierają pracę serca oraz całego układu krwionośnego. Działają przeciwzakrzepowo, a także obniżają stężenie trójglicerydów i cholesterolu.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Zgadzam się z Panią w stu procentach! Wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta. Bardzo ważne jest aby na bieżąco śledzić cały czas zmieniającą się piramidę żywności, która cały czas jest aktualizowana. Pamiętajmy, że jest ona dostosowywana do cały czas zmieniających się zapotrzebowań człowieka, które jest opracowywane na podstawie najnowszych badań. Wiadome jest, że dieta obok aktywności fizycznej jest jednym z poważniejszych czynników, który wpływa na nasze zdrowie. Istotne jest to, że przecież my sami, w większości przypadków mamy wpływ na to co jemy, dlatego tak ważne jest rozważne wybieranie produktów, które zjadamy. Dużo lepiej jest przeciwdziałać otyłości, która niesie za sobą szereg poważnych chorób, które coraz częściej są diagnozowane nie tylko wśród naszego społeczeństwa, ale jest to problem globalny.
10
Dodano 6 miesięcy temu
Niestety jest to prawda. W dzisiejszych czasach coraz częściej można zauważyć otyłe osoby. Co gorsza wśród tych osób bardzo często są dzieci. W naszym kraju od dawna przeprowadza się cały czas liczne kampanie, które mają zachęcić społeczeństwo do zdrowego odżywiania, a także regularnej aktywności fizycznej. Należy zadbać o to aby młodzi ludzi wyrabiali prawidłowe nawyki dietetyczne możliwie jak najwcześniej. Warto zadbać o to, aby dzieci od najmłodszych lat unikali produktów wysokoprzetworzonych. Jeżeli młoda osoba nie spróbuje na wczesnych etapach życia takich produktów to dochodzi do takich sytuacji, że produkty takie nie smakują takim osobom w przyszłych latach. Oczywiście jeżeli zdarzy się czasami zjeść takie produkty, to nic złego się nie stanie. Coraz częściej tworzone są produkty o dużo gorszej jakości. Wielu firmom produkującym żywność zależy po prostu na tym aby zarobić jak największą liczbę pieniędzy, nie troszcząc się o zdrowie konsumentów. Owoce i warzywa zawierają znacznie mniejszą ilość substancji, które są bardzo istotne dla naszych organizmów. Z tego powodu między innymi cały czas aktualizowana jest piramida żywieniowa. Wydaje mi się, że z tego względu rodzice powinni cały czas obserwować co należy zmieniać w diecie najmłodszych. W artykule wspomniano bardzo poważne powikłania jakie niesie za sobą otyłość. Moim zdaniem to właśnie to powinno być sygnałem dla każdego z nas jak ważna jest profilaktyka. Mam nadzieję, że w przyszłości ten problem w naszym kraju ulegnie redukcji i więcej osób będzie dbała o swoje zdrowie.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Otyłość to jeden z większych problemów zdrowotnych z którym musimy się zmierzyć w dzisiejszych czasach. Da się zauważyć, że cały czas tworzone są różne programy, a także kampanie, których celem jest zachęcenie Polaków do zmiany trybu życia. Niestety jeśli społeczeństwo samo nie zda sobie sprawy z tego jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie to ciężko będzie cokolwiek zmienić. Bardzo dużo osób tłumaczy sobie brak przygotowywanych posiłków oraz rezygnacją z aktywności fizycznej brakiem czasu. Oczywiście aktualnie coraz często słyszy się o tym, że wiele osób poświęca się swojej pracy,a resztę dnia spędza na wykonywaniu obowiązków domowych. Wydaje mi się jednak, że w wielu przypadkach należy nieco zwolnić i zmienić obecny styl życia, na taki, który będzie dla nas po prostu mniej szkodliwy. Doskonale wiemy, że w przypadku wielu schorzeń, także otyłości bardzo wiele zależy od nas samych.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Otyłość to nie tylko problem nadmiernej masy ciała – wraz z dodatkowymi kilogramami mogą pojawić się choroby, które często współwystępują z otyłością. Troska o prawidłową wagę to nie tylko względy estetyczne – chodzi przede wszystkim o zdrowie. Otyłość może przyczyniać się do rozwoju szeregu powikłań, do których zaliczamy: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia lipidowe, zespół metaboliczny, niewydolność serca, chorobę zwyrodnieniową stawów, niektóre rodzaje nowotworów, zaburzenia oddychania (obturacyjny bezdech senny, zespół hipowentylacji w otyłości), zaburzenia seksualne, nietrzymanie moczu, pogorszenie zdolności poznawczych, choroby narządu wzroku (zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem). Nadmierna masa ciała może prowadzić również do niezadowolenia ze swojego wyglądu, być źródłem zmartwień i stresu. Otyłości może towarzyszyć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, nie dziwi więc, że podejmowane są próby poprawy tego stanu. Na przestrzeni lat wypracowano różne metody walki z otyłością. Najpopularniejszą metodą walki z dodatkowymi kilogramami jest dieta odchudzająca oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Inną metodą jest leczenie farmakologiczne. Pomocne może być również wsparcie psychologa, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania. W przypadku otyłości olbrzymiej znajduje zastosowanie leczenie operacyjne – tzw. chirurgia bariatryczna, polegająca np. na zmniejszeniu objętości żołądka. Chirurgia bariatryczna to rozwiązanie stosowane w przypadku osób, których wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2 lub wynosi więcej niż 35 kg/m2 i występują choroby towarzyszące. Najlepiej jednak nie dopuszczać do tak znacznej otyłości, i podejmować próby odchudzania już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki nadwagi.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Otyłość to bardzo skomplikowana przewlekła choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Liczba zachorowań z roku na rok jest coraz większa. Powikłania otyłości są bardzo poważne i mogą doprowadzić do śmierci, dlatego konieczne jest specjalistyczne leczenie. Osoby, które borykają się z tą chorobą bardzo często są wycofane ze społeczeństwa i mają mnóstwo kompleksów. Jedną z przyczyn, które doprowadzają do otyłości lub zwiększają ryzyko jej wystąpienia są czynniki genetyczne. Niektóre choroby genetyczne powodują nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, np. zespół Cohena, zespół Carpentera, zespół Laurence’a-Moona-Biedla, zespół Pradera-Williego. Geny, które odpowiedzialne są za te schorzenia kodują molekularne składniki, które uczestniczą w fizjologicznym procesie regulacji masy ciała. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że pojedyncza mutacja genów może doprowadzić do rozwoju otyłości. Najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną rozwoju otyłości jest przekarmienie, czyli zbyt spożywanie większej ilości pokarmu niż dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W tym przypadku bardzo ważny jest także aspekt braku wysiłku fizycznego chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, że otyłość nie ma związku z barkiem aktywności fizycznej. U osób otyłych ogromne znaczenie ma rodzaj spożywanych kalorii. Przetworzona żywność, cukry, węglowodany powodują wydzielanie insuliny, która jest odpowiedzialna za gromadzenie się energii w tkance tłuszczowej. Czynniki farmakologiczne także mogą przyczynić się do rozwoju otyłości. Leki, które doprowadzają do zwiększenia masy ciała to między innymi: antydepresanty (leki przeciwdepresyjne), leki przeciwpadaczkowe, leki neuroleptyczne. Czynniki biologiczne, które nie są dziedziczone mogą także powodować otyłość. Mowa o uszkodzeniu podwzgórza przez proces zapalny lub nowotwór. Na rozwój otyłości wpływ maja także czynniki środowiskowe. Szczególne znacznie ma tu aktywność fizyczna. Postęp technologiczny sprawił, że znacznie zmniejszył się wydatek energetyczny, który związany jest z codzienną aktywnością. Należy też pamiętać, że równocześnie zwiększył się dostęp do żywności i konsumpcja, szczególnie tych pokarmów, który jest ubogi w witaminy, błonnik i sole mineralne. Kolejne przyczyny, które doprowadzają do otyłości jest stres i czynniki psychologiczne, np. zaburzenia nastroju, depresja. Otyłość brzuszna nazywana także trzewną, centralną lub typu jabłko to rodzaj otyłości i jest ona tak samo niebezpieczna dla organizmu gdyż doprowadza do szeregu powikłań. Na otyłość brzuszną wywołaną naturalnymi przyczynami bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety. Wpływ na to ma struktura oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej oraz hormony.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła. Powstaje z wielu różnych przyczyn i sama, bez leczenia, nie ustępuje. Jednego, "cudownego środka" na otyłość nie ma. Narastająca obecnie epidemia otyłości zagraża powikłaniami niszczącymi zdrowie. Określa się je mianem – zespołu metabolicznego (ZM). Ten suchy termin medyczny oznacza, że każdej osobie otyłej zagrażają bardziej niż innym niebezpieczne dla zdrowia choroby: cukrzyca, miażdżyca, zakrzepica żylna oraz ich powikłania. Nie leczony zespół metaboliczny powoduje narastające ryzyko kalectwa lub nawet śmieci z powodu takich powikłań, jak: retinopatia (zagrażą ślepotą), nefropatia (zagraża niewydolnością nerek) neuropatia oraz stopa cukrzycową (zagraża amputacja stopy). Nie leczona miażdżyca – zagraża chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego oraz udarem mózgu. Ustalono np. dużą zmienność nasycenia tkanką tłuszczową ciał dzieci, młodzieży i dorosłych. Noworodek ma zwykle ok. 12% tkanki tłuszczowej, niemowlęta sześciomiesięczne już ok. 25%. Później w wieku 9 -12 lat - ilość tkanki tłuszczowej powinna się zmniejszyć się do ok. 15-17%. Po 12 roku życia odsetek tkanki tłuszczowej ponownie wzrasta. Przykładowo aż do 20-25% u dziewcząt w okresie pokwitania (10). Powszechnie uznaje się, że masa ciała we wczesnym dzieciństwie dobrze przepowiada masę ciała w okresie młodzieńczym i dorosłym. Otyłość to wbrew obiegowym opiniom patologiczny stan organizmu, którego następstwem są wspomniane wyżej niebezpieczne choroby: cukrzyca, miażdżyca, zakrzepica żylna oraz ich powikłania. Choroba ta wynika z bezwzględnych zasad bilansu energetycznego. Po prostu nadmiar wchłoniętych kalorii z jedzenia, nie jest zrównoważony wydatkiem energetycznym wysiłku fizycznego – i nadmiar „paliwa” jakim jest glukoza musi zostać przetworzony i zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Słowem, nadmiar smacznych potraw – białego pieczywa, ciast, słodyczy, smakowitych tłustych mięs i podrobów, przy niedostatku ruchu i wysiłku fizycznego – to główne przyczyna otyłości. Dla bogatych społeczności Europy, Ameryki i Azji – obfite posiłki są jedną z popularnych kultowych przyjemności. Smakowita i zwykle kaloryczna przekąska jest coraz częściej traktowana jako substytut relaksu i zarazem środek zwalczający stres. Nie bez znaczenia jest też to, że do współczesnego smakosza docierają liczne ukryte bodźce stymulujące apetyt. Są nimi np. medialne reklamy pokarmów wywołujących bodźce, które mogą stymulować układ głodu-sytości w mózgu. Inne typowe przyczyny objadania się to: nawyk jedzenia o tej samej porze, święta religijne i osobiste z ich tradycją kulinarną, symboliczne poczęstunki z jakiejś okazji, bodźce chemiczne (np. dolatujące z otoczenia zapachy pokarmów, alkohol), itp. Otyłość pokarmowa, zwana też otyłością "prostą” – jak już wskazuje jej nazwa jest spowodowana przede wszystkim nadmiarem kalorii w diecie. Ponadto, przyczyną są wspomniane już błędy dietetyczne „za młodu”, kompensacja stresu ciągłym podjadaniem, relaksacja łasucha, czyli upodobanie do słodyczy, itp. Istotne są też uwarunkowania rodzinne i genetyczne. Przykładowo mała waga urodzeniowa jest znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości i zespołu metabolicznego już u ludzi całkiem młodych. Te w w uwarunkowania nawykowo-pokarmowo wiodą prym w patogenezie otyłości. Ich wpływ szacuje się statystycznie na 20-70 %. Okres dojrzewania płciowego u przyszłej kobiety to czas gromadzenia energii w postaci tkanki tłuszczowej jako wykreowany przez pierwotne siły ewolucji przygotowanie do rozrodu. Sprzyja temu aktywacja układu podwzgórzowo-przysadkowo-gonadalnego i zmiany stężeń hormonów odpowiedzialnych za proces wzrastania i dojrzewania płciowego Z. powodują zmiany aktywności ośrodków odpowiedzialnych za bilans energetyczny organizmu. Zmiany emocjonalne zachodzące w psychice dziewcząt mogą zaburzać równowagę ośrodków głodu i sytości i powodować wzrost łaknienia i tzw. nadmierny apetyt. Po pewnym czasie konsekwencją jest przyrost tkanki tłuszczowej. Dodatkowo przyrostowi wagi sprzyja narastająca obecnie u młodzieży tendencja unikania sportu, siedzący tryb życia, moda na słodycze i traktowanie przekąsek jako samoistnej przyjemności. Stres u wielu młodych kobiet z nadwagą - częściej niż u ich szczupłych rówieśniczek - wywołuje zmniejszone wydzielanie hormonów gonadotropowych przysadki mózgowej. Powoduje to zmniejszone wydzielanie estrogenów i dalszą sekwencję zaburzeń, których jednaką z najbardziej kłopotliwych konsekwencji są zaburzenia miesiączkowania i… wzrost łaknienia. A to ostatnie powoduje łakomstwo i częste podjadanie, a w konsekwencji niekontrolowany przyrost wagi ciała rpowadzacy do otyłości. I tak zamyka się patofizjologiczne błędne koło. Podobnie ciąża jest jedną z tzw. naturalnych przyczyn wzrostu masy ciała.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast