Eksperci: ponad 30 tys. ofiar cukrzycy rocznie

9
odpowiedzi
91
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 9 ]
00
Dodano 7 miesięcy temu
Liczba przyczyn zgonów dużych grup pacjentów ciągle się powiększa. Do chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów dochodzą kolejne stany patologiczne takie jak cukrzyca i choroby płuc. Tak naprawdę nadrzędną zasadą jaką należy się kierować aby zapobiec rozwojowi choroby jest profilaktyka i regularne badania oraz przyjmowanie leków. Niestety te najbardziej skuteczne są bardzo drogie i trudno dostępne dla przeciętnego obywatela. Kontrola przebiegu choroby nie jest łatwa. Często z braku czasu pacjenci zaniedbują wizyty u lekarza oraz przestają przestrzegać zaleceń odnośnie zmiany trybu życia. Efekty są tragiczne.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Pomimo wielu działań mających na celu promocję zdrowszego trybu życia sytuacja nie poprawia się. Niestety statystyki wyglądają tragicznie. Często sami pacjenci są winni zaniedbań. Nie leczą się, nie przychodzą na kontrole i nie przestrzegają diety. Bardzo ważne jest równoczesne zaprogramowanie ograniczeń, co do ilości i jakości spożywanych pokarmów. Często w cukrzycy dochodzi do odmiennego mechanizmu choroby - tj. sytuacji „uodpornienia się” organizmu na własną insulinę, co daje skutki podobne do wywołanych jej brakiem. Na szczęście są one łagodniejsze i również mogą być skutecznie leczone przy pomocy odpowiednich leków. Potrzeba tylko (i aż) samodyscypliny pacjentów. Nie zawsze mogą oni liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Nie da się zmienić np nawyków żywieniowych w pojedynkę. Cała rodzina musi być gotowa na zmiany. Ważna jest praca zespołowa.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ma cukrzycę. Nie badają się, ponieważ nie spodziewają się nieprawidłowości. U osób starszych występuje wydłużony okres utajenia cukrzycy. W tym czasie objawy są bardzo skąpe, często ograniczone tylko do jednego wskaźnika, np. zmian skórnych lub zapalenia nerwu. U osób w starszym wieku znacznie rzadziej niż u młodszych występuje pragnienie. Może to być mylące przy diagnostyce cukrzycy. Dlatego ważne są regularne kontrole - nieważne czy objawy występują czy nie. Nikomu nie zaszkodzi coroczna kontrola glukozy, która jest darmowa i może zostać zlecona przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego.
00
Dodano 7 miesięcy temu
To bardzo złe wiadomości. Trzydzieści tysięcy zgonów rocznie z powodu cukrzycy ! To tylko nieco więcej od ilości zgonów w wypadkach komunikacyjnych, a przecież cukrzyca jest chorobą w pewnych przypadkach uleczalną, a w większości - możliwą do samodzielnego kontrolowania. Niestety, oczywiście znowu zawodzi profilaktyka naszego społeczeństwa. Co rusz, z każdej strony wręcz atakują nas akcje promocyjne zdrowy tryb życia i regularne badania. Jak wynika z badań większość Polaków idzie od lekarza, jak już ma objawy niekontrolowanej cukrzycy, a co za tym idzie odbiera sobie szansę na całkowite wyleczenie. Myślę, że należy nagłaśniać właśnie takie statystyki, bo trzydzieści tysięcy naprawdę robi wrażenie - przecież to cała ludność przeciętnej wielkości miasteczka ! Zatrważające !
00
Dodano 7 miesięcy temu
Niecały rok temu trafiłam na podobny artykuł. Jak widać sytuacja w Polsce nie zmienia się, albo co bardzo możliwe, może nawet się pogarszać. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne alarmuje, że w Polsce wyraźnie zwiększa się zachorowalność na cukrzycę - zarówno wśród dorosłych, którzy cierpią z powodu cukrzycy typu 2 - jak i dzieci, u których coraz częściej diagnozuje się cukrzycę typu 1. Prawie 3 mln Polaków, czyli ok. 8 proc. polskiego społeczeństwa, choruje na cukrzycę. Szacuje się, że ponad 700 tys. osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co im dolega. To bardzo złe wiadomości. Należy uświadamiać Polaków, że cukrzyca nie jest wyłącznie chorobą starszych osób, ale coraz częściej dotyczy także naszych dzieci. Musimy myśleć o nich i dawać im przykład. Jeżeli dziecko widzi, że mama czy tata regularnie poddają się badaniom profilaktycznym, to dla niego również będzie to naturalną czynnością i kto wie, może w przyszłości uratuje to naszą pociechę od zachorowania na tę podstępną chorobę.
00
Dodano 7 miesięcy temu
W artykule został poruszony bardzo ważny problem - cukrzyca sama w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną tylu zgonów. Są nią jej powikłania, szczególnie te z grupy sercowo-naczyniowych. Wiemy przecież, że choroby serca i krążenia pozostają na pierwszym miejscu w statystykach chorób najczęściej kończących się śmiercią. Należy robić wszystko, by cukrzykom ułatwić kontrolowanie choroby, a co za tym idzie, nie dopuszczać do pojawienia się jej powikłań. Z tego powodu uważam, że niezbędne jest objęcie refundacją leków nie tylko sercowo-naczyniowych, ale także nowszych cukrzycowych. Niestety nie wszystkie nowoczesne leki przeciwcukrzycowe są w Polsce refundowane. Tak jest np. w przypadku stosowanych na świecie od ponad dekady tzw. leków inkretynowych, które zdaniem ekspertów powinny być finansowane z budżetu państwa. Najbardziej przebadana z tej grupy leków przeciwcukrzycowych jest empagliflozyna, która chroni chorych na cukrzycę typu 2 przed zgonami z powodu zawałów serca i udarów mózgu. Mam nadzieję, że dożyjemy czasów, gdy będziemy mieli możliwość godnego leczenia się lekami na każdą kieszeń !
00
Dodano 7 miesięcy temu
Cukrzyca to problem który dotyka coraz większa liczbę Polaków. Praktycznie z każdej strony ,czy to z telewizji, Internetu, gazet jesteśmy bombardowani informacjami odnośnie dbania o nasze zdrowie. To co jest najważniejsze czyli profilaktyka, wpada nam jednym uchem, a wypada drugim. Niestety w naszym społeczeństwie mamy zwyczaju działanie jak już się coś stanie. Tak samo jest w przypadku cukrzycy. W jej zapobieganiu pomocne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularny wysiłek fizyczny oraz odpowiednia, zrównoważona dieta. Działania te są o wiele mniej kosztowne, niż samo leczenie cukrzycy, a dokładnie jej powikłań na przykład podanych w artykule- sercowo naczyniowych. Poruszam tutaj aspekt finansowy ponieważ jest on niezmiernie ważny dla znacznej ilości obywateli naszego kraju. Wydaje mi się, że należy stworzyć odpowiedni program profilaktyczny, który trafiać będzie do różnych kategorii wiekowych, ale pozostanie w naszych głowach i uchroni nas przed tą straszną chorobą.
00
Dodano 6 miesięcy temu
W naszym kraju zdecydowanie zbyt mała liczba pacjentów poddaje się badaniom na glukozę we krwi, a to duży problem. Wydaje mi się, że lekarz rodzinny powinien raz na rok lub dwa lata zlecać pacjentowi wykonanie badania określającego stężenie glukozy we krwi. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba, jej prawidłowe leczenie, właściwe odżywianie oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko powikłań. Co do powikłań w przypadku gdy pacjent nie wie o tym, że ma cukrzycę warto wspomnieć o zabiegu ekstrakcji zębów. Po usunięciu zęba dochodzi do przejściowej bakteriemii. W tym przypadku istnieje ryzyko posocznicy, która może zakończyć się tragicznie. U pacjentów z cukrzycą zawsze wprowadzana jest antybiotykoteriapia na godzinę przed zabiegiem, co chroni ich przed zakażeniem organizmu. Wydaje mi się, że to jeden z licznych powodów dla których warto jest badać poziom glukozy we krwi, aby uchronić się zarówno przed odległymi skutkami cukrzycy, a także tymi które mogą nastąpić bardzo szybko.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Nie bez powodu lekarze oznajmiają, że cukrzyca w Polsce zarówno wśród dzieci i młodzieży jest swego rodzaju epidemia. Oczywiście nie da się nią zarazić, ale ogrom złych nawyków jakie we krwi mają Polacy sprzyja temu, że choroba się “rozprzestrzenia”. Co ważne bardzo duża liczba z nas nie wie, że jest chora na cukrzycę, a dowiaduje się o tym po kilku latach, gdy w organizmie mogło już dojść zmian. Choroba ta prowadzi do nefropatii, neuropatii, retinopatii czyli bardzo groźnych schorzeń dla naszego organizmu. W ostatnich latach kilkukrotnie wzrosła ilość diabetyków co jest potwierdzeniem na to, że potrzebujących chorych przybywa. Polska jest na szarym końcu Europy jeżeli chodzi o wydatki na cukrzyków. Skutkiem tego jest tak duża liczba zgonów na skutek powikłań. Jak widzimy konieczne jest dofinansowanie, chociaż dla pacjentów obciążonych. Polacy mają często problem, gdyż pieniądze przeznaczane na leki muszą wydać chociażby na jedzenie lub rachunki. Jak widzimy leczenie cukrzycy i jej powikłań wymaga w naszym państwie porządnych środków. Fakt, że tak duży odsetek pacjentów choruję na cukrzycę typu 2 warto jest pomyśleć nad wprowadzaniem wszelkiego rodzaju programów profilaktycznych mających na celu ochronę naszego zdrowia przed tą chorobą, które często bez żadnych oznak, przez długi czas doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast