Dodano21 dni temu

Eksperci: ponad 30 tys. ofiar cukrzycy rocznie

7
odpowiedzi
48
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
00
Dodano 21 dni temu
Liczba przyczyn zgonów dużych grup pacjentów ciągle się powiększa. Do chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów dochodzą kolejne stany patologiczne takie jak cukrzyca i choroby płuc. Tak naprawdę nadrzędną zasadą jaką należy się kierować aby zapobiec rozwojowi choroby jest profilaktyka i regularne badania oraz przyjmowanie leków. Niestety te najbardziej skuteczne są bardzo drogie i trudno dostępne dla przeciętnego obywatela. Kontrola przebiegu choroby nie jest łatwa. Często z braku czasu pacjenci zaniedbują wizyty u lekarza oraz przestają przestrzegać zaleceń odnośnie zmiany trybu życia. Efekty są tragiczne.
00
Dodano 20 dni temu
Pomimo wielu działań mających na celu promocję zdrowszego trybu życia sytuacja nie poprawia się. Niestety statystyki wyglądają tragicznie. Często sami pacjenci są winni zaniedbań. Nie leczą się, nie przychodzą na kontrole i nie przestrzegają diety. Bardzo ważne jest równoczesne zaprogramowanie ograniczeń, co do ilości i jakości spożywanych pokarmów. Często w cukrzycy dochodzi do odmiennego mechanizmu choroby - tj. sytuacji „uodpornienia się” organizmu na własną insulinę, co daje skutki podobne do wywołanych jej brakiem. Na szczęście są one łagodniejsze i również mogą być skutecznie leczone przy pomocy odpowiednich leków. Potrzeba tylko (i aż) samodyscypliny pacjentów. Nie zawsze mogą oni liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Nie da się zmienić np nawyków żywieniowych w pojedynkę. Cała rodzina musi być gotowa na zmiany. Ważna jest praca zespołowa.
00
Dodano 20 dni temu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ma cukrzycę. Nie badają się, ponieważ nie spodziewają się nieprawidłowości. U osób starszych występuje wydłużony okres utajenia cukrzycy. W tym czasie objawy są bardzo skąpe, często ograniczone tylko do jednego wskaźnika, np. zmian skórnych lub zapalenia nerwu. U osób w starszym wieku znacznie rzadziej niż u młodszych występuje pragnienie. Może to być mylące przy diagnostyce cukrzycy. Dlatego ważne są regularne kontrole - nieważne czy objawy występują czy nie. Nikomu nie zaszkodzi coroczna kontrola glukozy, która jest darmowa i może zostać zlecona przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego.
00
Dodano 18 dni temu
To bardzo złe wiadomości. Trzydzieści tysięcy zgonów rocznie z powodu cukrzycy ! To tylko nieco więcej od ilości zgonów w wypadkach komunikacyjnych, a przecież cukrzyca jest chorobą w pewnych przypadkach uleczalną, a w większości - możliwą do samodzielnego kontrolowania. Niestety, oczywiście znowu zawodzi profilaktyka naszego społeczeństwa. Co rusz, z każdej strony wręcz atakują nas akcje promocyjne zdrowy tryb życia i regularne badania. Jak wynika z badań większość Polaków idzie od lekarza, jak już ma objawy niekontrolowanej cukrzycy, a co za tym idzie odbiera sobie szansę na całkowite wyleczenie. Myślę, że należy nagłaśniać właśnie takie statystyki, bo trzydzieści tysięcy naprawdę robi wrażenie - przecież to cała ludność przeciętnej wielkości miasteczka ! Zatrważające !
00
Dodano 18 dni temu
Niecały rok temu trafiłam na podobny artykuł. Jak widać sytuacja w Polsce nie zmienia się, albo co bardzo możliwe, może nawet się pogarszać. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne alarmuje, że w Polsce wyraźnie zwiększa się zachorowalność na cukrzycę - zarówno wśród dorosłych, którzy cierpią z powodu cukrzycy typu 2 - jak i dzieci, u których coraz częściej diagnozuje się cukrzycę typu 1. Prawie 3 mln Polaków, czyli ok. 8 proc. polskiego społeczeństwa, choruje na cukrzycę. Szacuje się, że ponad 700 tys. osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co im dolega. To bardzo złe wiadomości. Należy uświadamiać Polaków, że cukrzyca nie jest wyłącznie chorobą starszych osób, ale coraz częściej dotyczy także naszych dzieci. Musimy myśleć o nich i dawać im przykład. Jeżeli dziecko widzi, że mama czy tata regularnie poddają się badaniom profilaktycznym, to dla niego również będzie to naturalną czynnością i kto wie, może w przyszłości uratuje to naszą pociechę od zachorowania na tę podstępną chorobę.
00
Dodano 18 dni temu
W artykule został poruszony bardzo ważny problem - cukrzyca sama w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną tylu zgonów. Są nią jej powikłania, szczególnie te z grupy sercowo-naczyniowych. Wiemy przecież, że choroby serca i krążenia pozostają na pierwszym miejscu w statystykach chorób najczęściej kończących się śmiercią. Należy robić wszystko, by cukrzykom ułatwić kontrolowanie choroby, a co za tym idzie, nie dopuszczać do pojawienia się jej powikłań. Z tego powodu uważam, że niezbędne jest objęcie refundacją leków nie tylko sercowo-naczyniowych, ale także nowszych cukrzycowych. Niestety nie wszystkie nowoczesne leki przeciwcukrzycowe są w Polsce refundowane. Tak jest np. w przypadku stosowanych na świecie od ponad dekady tzw. leków inkretynowych, które zdaniem ekspertów powinny być finansowane z budżetu państwa. Najbardziej przebadana z tej grupy leków przeciwcukrzycowych jest empagliflozyna, która chroni chorych na cukrzycę typu 2 przed zgonami z powodu zawałów serca i udarów mózgu. Mam nadzieję, że dożyjemy czasów, gdy będziemy mieli możliwość godnego leczenia się lekami na każdą kieszeń !
00
Dodano 3 dni temu
Cukrzyca to problem który dotyka coraz większa liczbę Polaków. Praktycznie z każdej strony ,czy to z telewizji, Internetu, gazet jesteśmy bombardowani informacjami odnośnie dbania o nasze zdrowie. To co jest najważniejsze czyli profilaktyka, wpada nam jednym uchem, a wypada drugim. Niestety w naszym społeczeństwie mamy zwyczaju działanie jak już się coś stanie. Tak samo jest w przypadku cukrzycy. W jej zapobieganiu pomocne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularny wysiłek fizyczny oraz odpowiednia, zrównoważona dieta. Działania te są o wiele mniej kosztowne, niż samo leczenie cukrzycy, a dokładnie jej powikłań na przykład podanych w artykule- sercowo naczyniowych. Poruszam tutaj aspekt finansowy ponieważ jest on niezmiernie ważny dla znacznej ilości obywateli naszego kraju. Wydaje mi się, że należy stworzyć odpowiedni program profilaktyczny, który trafiać będzie do różnych kategorii wiekowych, ale pozostanie w naszych głowach i uchroni nas przed tą straszną chorobą.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast