Gdańsk: Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe walk-thru

10
odpowiedzi
316
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 10 ]
50
Dodano 8 miesięcy temu
Uniwersytety pełnią bardzo ważną rolę w walce z epidemią. Cieszę się, że prywatne firmy łączą siły ze środowiskiem naukowym, aby skuteczniej walczyć z epidemią. Najważniejszym działaniem jest wykonywanie jak największej ilości testów. Również Uniwersytet Medyczny w Poznaniu uruchomił punkt, w którym bezpłatnie można wykonać badania w kierunku zakażenia koronawirusem. Nie zawsze możemy liczyć na środki państwowe w tej kwestii. Często potrzebne jest wsparcie prywatnych inwestorów.
30
Edytowany Dodano 8 miesięcy temu
To dobrze, że kolejne miasta w Polsce decydują się na otwieranie podobnych punktów. Przeprowadzanie testów jest bardzo ważne, również w przypadku osób, które nie mają charakterystycznych objawów. Jak się bowiem okazuje mogą występować także symptomy, które na razie nie były wiązane z infekcją koronawirusem. Wśród nich wymienia się między innymi zaburzenia węchu oraz smaku. Wiele osób może nie mieć typowych objawów, które zwykle sprawiają, że chory pozostaje w domu oraz decyduje się na przebadanie pod ewentualnego zakażenia. Takie doniesienia mogą sprawić, że większa liczba osób zostanie przebadana. Eksperci podkreślają również, że przybywanie na zewnątrz budynków wiąże się z mniejszym ryzykiem zakażenia niż będąc wewnątrz nich. Może to być także znak, że warto jest systematycznie wietrzyć pomieszczenia, szczególnie tych, w których przebywa wiele osób. Systematycznie znoszone są obostrzenia, jednak bardzo ważne jest aby nie zapominać o wszelkich zaleceniach dotyczących higieny osobistej.
50
Dodano 8 miesięcy temu
Wiele osób rzeczywiście ma problem z pobraniem próbek do testów ze względu na brak samochodu. To wspaniała inicjatywa. Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią - najważniejsze są testy, testy i jeszcze raz testy. Tylko w ten sposób będziemy wiedzieli z czym się mierzymy i będziemy mogli reagować w odpowiedni sposób.
40
Dodano 8 miesięcy temu
To bardzo ciekawe rozwiązanie, które dobrze, aby zostało wprowadzone także w innych miejscowościach w naszym kraju. To świetnie, że tak wiele instytucji zaangażowało się w powstanie takiego punktu. Musimy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach bardzo ważna jest współpraca w różnych dziedzinach. Dzięki temu osiągnięcie ważnych celów będzie dużo łatwiejsze. Jak możemy przeczytać w artykule miejsce, w którym będa pobierane próbki od pacjentów będzie w odpowiedni sposób przygotowane, tak aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko zakażenia. Warto zauważyć, że coraz więcej miejsc jest przystosowanych do tego, aby rozprzestrzenianie wirusa było zredukowane do minimum. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest to, że punkt ten jest mobilny i ma możliwość przemieszczenia się. Umieszczenie punktu w dobrze skomunikowanym miejscu pozwoli mieszkańcom Gdańska łatwo do niego dotrzeć. Jest to też ciekawa forma zachęcania osób do aktywnego przemieszczania się po mieście. Coraz częściej jeśli chcemy udać się na przykład do fryzjera czy lekarza musimy wcześniej umówić się telefonicznie. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne ponieważ jak na razie musimy ograniczyć kontakt z innymi ludźmi.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Połączenie możliwości jakie dają takie mobilne centrum z wykorzystywaniem testów opracowanych i produkowanych w naszym kraju może okazać się bardzo skuteczne w walce z koronawirusem. Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk opracowali taki test, który został pozytywnie oceniony przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Dzięki takiej możliwości nie będzie konieczności kupowanie takich testów z innych krajów, co z pewnością będzie wiązało się ze znacznymi oszczędnościami, które w obecnych czasach są bardzo ważne. Mówi się o tym, że jesienią może dojść do ponownego szczytu zachorowań na COVID-19. Jedno jest pewne w przypadku drugiej fali epidemii będziemy dużo lepiej przygotowani, a podejmowanie kluczowych decyzji może być łatwiejsze. W tym czasie naukowcy z pewnością będą bardzo intensywnie pracować nad opracowaniem skutecznych leków, a także szczepionek. Również my sami musimy zadbać o swoje zdrowie i przygotować swój organizm na ewentualną infekcję. Z pewnością regularny wysiłek, a także zdrowa dieta w tym pomogą.
20
Dodano 8 miesięcy temu
Trzeba robić wszystko aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, szczególnie do momentu opracowania szczepionki. Jedna z polskich naukowców pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi w Nowym Jorku. Podkreśla ona, że wirus ten mutuje około 2-3 razy wolniej niż wirus grypy co jest bardzo istotne, szczególnie na początku badań nad pierwszą szczepionką. Wspomina jednak, że musimy na nią czekać około roku. Ciekawe jest to, że w przypadku wirusów ich mutacje są potencjalnie bardziej szkodliwe dla nich samych niż dla nosicieli. Na aktualnym etapie badań nie stwierdza się, aby koronawirus mutował w taki sposób, że byłby bardziej niebezpieczny i śmiertelny dla człowieka. Warto zaznaczyć, że jesienią może dojść do jednoczesnej dużej ilości zachorowań na grypę oraz zakażeń koronawirusem. Jak się okazuje Ci, którzy jeszcze nie zaszczepili przeciwko grypie to dobrze aby to zrobili ponieważ może okazać się to skuteczne w walce z wirusem, który przyczynił się do wystąpienia pandemii. Dzięki temu w pewnym stopniu układ odpornościowy gospodarza będzie dużo lepiej przygotowany.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Z pewnością ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo ważnym założeniem. Jak na razie w znacznym stopniu udało się opanować pandemię koronawirusa w Europie, jednak sytuacja występująca w Ameryce Południowej i Azji jest dużo bardziej poważna. Spowodowane jest to gorszymi warunkami sanitarnymi, a także brakiem odpowiedniej wydolności ochrony zdrowia. Aktualna sytuacja jest bardzo problematyczna dla znacznej części społeczeństwa. Z pewnością wiele osób może mieć problemy psychiczne wynikające z tego, że wprowadzono wiele ograniczeń, które były konieczne aby w jak największym stopniu ograniczyć liczbę zakażeń. Jak się okazuje najbardziej narażeni byli młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-24 lat. W ich przypadku częściej występowała depresja. Spowodowane jest to tym, że nie mogli oni kontaktować się ze swoimi rówieśnikami, co w tym wieku z pewnością jest bardzo ważne. W przypadku starszych osób częściej diagnozowany był lęk z uwagi na obawy dotyczące stanu zdrowia.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Teraz z bezpłatnego testu na koronawirusa można skorzystać, przychodząc na piechotę lub przyjeżdżając innym niż samochód środkiem transportu. Punkt, znajdujący się przy Uniwersytecie Gdańskim, rozpoczą swoją działalność w poniedziałek, 18 maja. Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE. Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod przy UG działa od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10.00-13.00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00, w weekendy w godz. 9.00-12.00. Punkt stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych).
00
Dodano 6 miesięcy temu
Dzięki mobilnemu centrum testowemu bezpłatne badanie na koronawirusa można wykonać w formule walk-thru, przychodząc na piechotę, czy też korzystając z innych niż samochód środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19. W dobie pandemii poszukujemy rozwiązań, które pozwolą na testowanie jak największej ilości potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2. Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod, wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Moduł stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Został udostępniony pacjentom 18 maja. Inwestycja została sfinansowana przez Olivia Business Centre i przekazana Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Konstrukcja modułu pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi. Moduł jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany. Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane - a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku COVID-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki. Uruchomienie tego wyjątkowego punktu testowego nie byłoby możliwe bez wsparcia wojewody pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Są już mobilne centra testowe covid-19 dla kierowców, teraz czas na pieszych. W poniedziałek, 18 maja, na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie uruchomiono punkt do bezpłatnego i bezpiecznego pobierania wymazów do testów od pacjentów korzystających z innych środków transportu niż samochód. Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4 (na wysokości wejścia przy budynku Wydziału Nauk Społecznych): po jednej stronie przystanki tramwajowe, po drugiej - szybkiej kolei miejskiej, po drodze jeszcze przystanki autobusowe i dwie drogi rowerowe. Lokalizacja mobilnego Centrum Testowego Covid-19 walk-thru MobiMod została dobrana perfekcyjnie pod kątem tych pacjentów, dla których jest przeznaczona: pieszych, pasażerów transportu zbiorowego i rowerzystów (stąd - “walk-thru). To pierwszy w Polsce tego typu punkt, przygotowany do powszechnego, bezpłatnego i bezpiecznego (dla pacjenta i pobierającego) poboru wymazów potrzebnych do wykonania testu na obecność koronawirusa. Wymazy są pobierane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego kwalifikują pacjenta do badania na podstawie odpowiedzi na zadane podczas telefonicznego wywiadu pytania (do badań kwalifikowane są m.in. osoby z gorączką, takie które miały kontakt z zakażonym koronawirusem). Podobnie jak w pozostałych mobilnych centrach testowych, obsługę punktu i rejestracji telefonicznej stanowią wolontariusze - studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak to działa? O ile w przypadku wymazów pobieranych od osób zmotoryzowanych wystarczy namiot wyznaczający strefę, w której stanąć ma samochód, w punkcie badań dla pieszych potrzebna jest bardziej "szczelna budowla” - moduł diagnostyczny, przed którym ustawiono schodki. Po zarejestrowaniu do badania, pieszy pacjent podchodzi po schodkach do pierwszego okienka, gdzie student zamknięty za szybą zbiera wywiad (informacje niezbędne później do identyfikacji przy odbiorze wyniku). Drugie okienko/śluza ma dwa otwory o kształcie bulajów na statku. Kolejny przyszły lekarz ubrany w kombinezon, przyłbicę i rękawiczki jednorazowe otwiera oba bulaje na moment by wystawić przez nie ręce i pobrać wymaz z nosogardzieli pacjenta. Pacjent wraca do domu i czeka na telefon z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z informacją o wyniku badania. Wszystko trwa 3,5 minuty. Konstrukcja MediMod pozwala na wydzielenie kilku oddzielonych od siebie stref we wnętrzu oraz śluzy do pobierania materiału, dzięki temu kontakt pobierającego wymaz z badanym ograniczony jest do minimum. Moduł diagnostyczny wybudowany przez polską spółkę VIVIA NEXT, jest samowystarczalną jednostką, może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów, ma autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne, wyposażony jest w wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, w którym powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przypomniał z kolei o funkcjonujących już czterech mobilnych punktach poboru wymazów dla osób zmotoryzowanych: najstarszym (uruchomionym 10 kwietnia w Gdyni), drugim - w Gdańsku i kolejnych w Słupsku oraz Chojnicach.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast