Gdańsk: Specjaliści na Jarmarku św. Dominika za darmo badali mieszkańców i turystów

7
odpowiedzi
186
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
10
Dodano 2 miesiące temu
To wspaniale, że tyle osób miało szansę skorzystać z porady lekarskiej. Regularne badania są bardzo ważne. Nie zawsze mamy czas, aby zatrzymać się na chwilę w naszym rozkładzie zajęć i skupić się na zdrowiu.
10
Dodano 2 miesiące temu
To prawda, a czasami wystarczą podstawowe badania, aby wykryć groźną chorobę. Badanie ciśnienia oraz cukru we krwi uchroni nas przed rozwojem cukrzycy lub ewentualnym incydentem sercowo-naczyniowym. Zauważyłam, że coraz więcej miast organizuje tego typu badania. Odbywają się one najczęściej w miejscach, przez które przewija się dużo osób takie jak centra handlowe czy wydarzenia kulturalne. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym.
10
Dodano 2 miesiące temu
Organizacja tego typu spotkań ze specjalistami wydaje mi się być bardzo dobrym pomysłem. Jarmark św. Dominika co roku przyciąga bardzo dużo zainteresowanych. Jest to więc świetny moment, aby zachęcić ludzi do przebadania się. Bardzo często ludzie nie chcą się badać z uwagi na to, że ciężko jest im wykonać pierwszy krok. Moim zdaniem wśród naszego społeczeństwa wciąż jest zbyt niski poziom świadomości jeżeli chodzi o regularne wykonywanie badań oraz działania profilaktyczne. Bardzo ważną rzeczą jaką jaka miała miejsce na tym Jarmarku było to, że udało się zdiagnozować pewne nieprawidłowości. Z pewnością specjaliści skierowali dalej pacjentów aby wykonali dokładniejsze badania. Miejmy nadzieję, że diagnoza została postawiona odpowiednio wcześnie i dalsze leczenie odbędzie się bez żadnych problemów. Mam nadzieje, że w przyszłości w większej ilości miast w naszym kraju takie akcje będą miały miejsce.
00
Dodano 2 miesiące temu
Według mnie bardzo ważną kwestią jest to, że badania były przeprowadzane za darmo. Bardzo często barierą w wykonywaniu wielu badań są właśnie finanse. W szczególności dotyczy to osób starszych, których emerytury lub renty nie są często wystarczające aby wykonać dodatkowe badania istotne dla zdrowia. Wydaje mi się, że dzięki takim akcjom uda się nakłonić z czasem coraz większą liczbę Polaków do dbania o swoje zdrowie. Dobrze, że wykonano podstawowe badania takie jak pomiar glukozy oraz ciśnienia tętniczego ponieważ obywatele naszego kraju często nie robią nawet tych podstawowych badań co przyczynia się do tego, że żyją z niezdiagnozowaną chorobą, która stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Cel jest znany. Bez skutecznie zorganizowanej profilaktyki i prewencji chorób sercowo-naczyniowych, nie uda się nam osiągnąć spadku zachorowalności na najczęściej występujące choroby cywilizacyjne i obniżyć kosztów leczenia starzejącej się polskiej populacji. Eksperci szukają sposobu na skuteczną edukację pacjentów, która zmieniłaby codzienne wybory chorych oraz zwiększyłaby poczucie odpowiedzialności pacjenta za swoje zdrowie i jego świadome uczestnictwo w swojej terapii. Innymi słowy sposobu na to, aby pacjent został prawdziwym partnerem lekarza i systemu ochrony zdrowia w procesie własnego leczenia. Mamy w tym już i sukcesy i … porażki. Eksperci szacują, że w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat, bo już od 2025 r. udział osób starszych (po 65 r.ż.) w polskim społeczeństwie będzie bliski jednej trzeciej. Oznacza to konieczność reorganizacji systemu ochrony zdrowia, pracy, opieki społecznej pod kątem zabezpieczenia potrzeb nowego profilu społeczeństwa, a także zwrócenia większej uwagi na zapobieganie chorobom oraz rozwiązania pozwalające na wydłużanie życia w zdrowiu celem obniżenia kosztów średnio- i długofalowych schorzeń cywilizacyjnych. Jednym z dyskutowanych kierunków jest zapobieganie chorobom i wydłużenie okresu życia w zdrowiu, a więc skuteczna profilaktyka chorób. Choroby sercowo-naczyniowe są tym podstawowym zabójcą i okazuje się, że nawet duża inwestycja w tej dziedzinie spowoduje długofalowo znaczne oszczędności w medycynie naprawczej, a więc w efekcie uda się wytworzyć model kosztowo-efektywnej opieki . Badania pokazują, że ponad 40 proc. sukcesu terapeutycznego zależy od pacjenta, a właściwie od jego stylu życia, a jedynie 10 proc. od efektywności systemu ochrony zdrowia. Codzienne wybory pacjenta, czyli dieta, aktywność fizyczna, dobre samopoczucie i właśnie skuteczne leczenie wiążą się z kompetencjami kilku ministerstw, niezbędne jest więc spojrzenie na zagadnienie zdrowia z perspektywy szerszej niż tylko spojrzenie Ministerstwa Zdrowia.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Tak zwane choroby cywilizacyjne są skutkiem siedzącego trybu życia, który towarzyszy nam na co dzień. Coraz mniej ruchu, zła dieta, wiele godzin spędzonych przed komputerem i źle dostosowane miejsca pracy – to wszystko sprawia, że pojawiają się idealne warunki do rozwoju groźnych chorób. Co ciekawe na choroby te składają się zaburzenia różnych układów naszego organizmu. Oznacza to, że choroby cywilizacyjne są w obszarze zainteresowania zarówno kardiologa, jak i dietetyka, diabetologa,czy rehabilitanta. Zignorowanie objawów i rozwinięcie się groźnych chorób może wiązać się z koniecznością przewlekłego leczenia, a co za tym idzie długotrwałych zwolnień lekarskich.
00
Edytowany Dodano 1 miesiąc temu
To wspaniale, że przeprowadzane są takie akcje podczas tak dużego wydarzenia w Gdańsku jakim jest Jarmark Świętego Dominika. Z pewnością wiele osób nie skorzystałoby z takiej możliwości gdyby nie byłoby to przy okazji ich wyjścia na spacer czy zakupy podczas jarmarku. Dużym plusem dla wielu zbadanych tego dnia osób z pewnością była możliwość bezpłatnego badania jak już wcześniej wspomniano, że szczególnie atrakcyjne może to być dla osób starszych. Uważam, że takich wydarzeń powinno być coraz więcej, jak możemy przeczytać w artykule aż 33 osoby zbadane podczas tej akcji ma problemy, które wymagają dalszej diagnozy i być może leczenia. Niepokojący poziom cukru we krwi części zbadanej grupy pokazuje jak duży problemem w obecnych czasach jest choroba cukrzycowa, która w początkowych stadiach nie daje dużych objawów. Obecnie zauważa się duży trend w kierunku zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, wywołanym siedzącym trybem życia, nieodpowiednim odżywianiem, paleniem papierosów czy piciem alkoholu. Błędnie kojarzymy choroby te z grupą wiekowa starszych ludzi, ponieważ coraz częściej dotyczą one młodych osób, dzieci i młodzieży. Choroby te są przewlekle, prowadzą do potrzeby specjalistycznej opieki zdrowotnej, pogarszają jakość życia, a także generują ogromne koszty społeczne co jest oczywiście problemem całego społeczeństwa - dlatego tak ważne są akcje jak ta wyżej opisana by nie tylko wcześnie wykrywać, ale zwiększać świadomość społeczeństwa, wdrażać programy profilaktyczne, edukować od najmłodszych lat.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast