Izolacja związana z pandemią przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków

5
odpowiedzi
117
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
30
Dodano 1 miesiąc temu
Już w trakcie pierwszej fali pandemii, która miała miejsce w pierwszym kwartale 2020 roku było mówione, że izolacja dzieci i brak ich możliwości uczęszczania na zajęcia szkolne może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne. W okresie dojrzewania bardzo ważne jest aby młodzi ludzie mieli jak najwięcej kontaktu z rówieśnikami, co sprzyja często kształtowaniu się ich osobowości, postrzegania siebie, poszerzeniu swoich zainteresowań. Z tego też względu bardzo ważne jest aby zatroszczyć się teraz o najmłodszą część pokolenia, która wydaje mi się, że w bardzo dużym stopniu straciła z wielu względu na pandemię.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Zdania na temat zajęć zdalnych wśród uczniów był podzielone. Wiadomo znacznej części z nich pasowało takie rozwiązanie, z uwagi na dużo przystępniejszą formę nauki i zdawania kartkówek czy sprawdzianów. Jednak spora grupa młodych ludzi, na różnych etapach nauki zgłaszała, że bardzo brakuje im kontaktu z koleżankami, czy kolegami, a także zwykłej rutyny polegającej na przygotowaniu i dotarciu do szkoły. To w dużym stopniu pomaga uporządkować codzienne życie, które gdy musimy wyjść z domu wymaga od nas dużo większego zaangażowania w różnych aspektach.
20
Dodano 1 miesiąc temu
Nastolatkowie z uwagi na to, że przez stosunkowo długi czas musiały przebywać na izolacji i korzystać z urządzeń mobilnych zarówno do nauki zdalnej jak i komunikowania się z rówieśnikami. Istnieje wiele badań naukowych, które sugerują, że zbyt długie przesiadywanie przed komputerem czy laptopem i korzystania ze smartfona czy tableta niekorzystnie wpływa na mózgi młodych ludzi, zwiększając chociażby ryzyko depresji. W niedalekiej przeszłości da się zauważyć, że coraz większa liczba młodych osób potrzebuje konsultacji psychiatrycznych lub brania udziału w sesjach terapeutycznych, aby zaopiekować się swoim zdrowiem psychicznym.
10
Dodano 1 miesiąc temu
Wydaje mi się, że dopiero okres pandemii uwidocznił nam jak powszechne są zaburzenia psychiczne w społeczeństwie. Co więcej w centrum uwagi niestety pojawiły się dzieci i młodzież, dla których izolacja stanowiła istotny problem. Jej powikłania zaczęły być obserwowane po pewnym czasie i z pewnością powstanie jeszcze wiele badań na ten temat. Oczywiście trzeba wyciągnąć wnioski i nauczyć się na błędach, tak aby w przyszłości móc zapobiec takim sytuacjom lub postarać się od razu zapewnić dzieciom specjalistyczną pomoc, która pozwoli uniknąć niebezpiecznych zaburzeń.
00
Dodano 15 dni temu
Jeszcze większe szkody wyrządziła izolacja "przedszkolakom" tj dzieciom w wieku 3-7 lat tj 2-3 latek kiedy zaczęła się pandemia i rodzic pracujący zdalnie = brak stymulacji rozwoju społecznego co prowadzi do trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, brak odpowiedniego dla wieku rozwoju ruchowego i koordynacji ruchowo-wzrokowej itp a to wszystko daje wzrost ( prawdziwy ?????) rozpoznań zespołu Aspergera i autyzmu???! Dziecko bawiące się samo w przedszkolu ,izolujące się nieco ( bo rodzice uczyli żeby się nie przytulać ,nie dotykać ...bo COVID-) co prawda to prawda - ale czy to wszystko pozwala na stygmatyzowanie dziecka i stresowanie rodziców niepełnosprawnością przez psychologów. Taka pochopna diagnoza często ciągnie się za dzieckiem i w głowach rodziców już zawsze a przecież różnimy się nie tylko zainteresowaniami ale tez zamiłowaniem do sportu czy muzyki itp.. I dobrze że nie wszyscy jesteśmy tacy sami .Nie zapewniliśmy tej grupie wiekowej odpowiednich warunków rozwoju i teraz trzeba to weryfikować mimo nadal istniejących zagrożeń epidemiologicznych. Trzeba dużo odpowiedzialności rodziców i ich pracodawców ( !!!praca zdalna i nie tyko , rodziców do 17-ej a nawet do 19-ej czy 20 ej ,bo ma być na wczoraj) żeby rodzic mógł nadrabiacć stracony dla dziecka czas i nie musiał kombinować jak przemycić zakatarzone (tylko?/) dziecko do przedszkola. Dalej to już łańcuszek infekcji i znów przerwa w kontaktach.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast