Kolejne zatrzymania i zarzuty za handel dopalaczami

7
odpowiedzi
92
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
00
Dodano 7 miesięcy temu
Dobrze, że udało się zapobiec trafieniu dużej ilości dopalaczy do sprzedaży. Zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób jest jak najbardziej słuszny. Wieloma nabywcami z pewnością byłyby osoby młode. Nadal problem ten jest wyraźnie widoczny. Nastolatki, które nadużywają dopalaczy i narkotyków, są narażone na większe ryzyko rozwinięcia się uzależnienia niż osoby dorosłe sięgające po te substancje. Ważne jest, aby znać różnicę między nadużywaniem narkotyków, a uzależnieniem. Wiele nastolatków eksperymentuje z narkotykami, ale nie jest uzależniona. Rozpoznanie i zapobieganie zażywaniu narkotyków może zakończyć powstający problem, zanim się zacznie. Stawianie dobrego przykładu i rozmowy na temat zażywania narkotyków są silnymi narzędziami do zapobiegania nadużywaniu narkotyków przez młodych ludzi.
10
Dodano 5 miesięcy temu
Dokładnie tak! Czasy się zmieniły. Dawniej wyskokiek wśród młodzieży było picie po kryjomu alkoholu czy czasem popalanie papierosów. Jednak w dzisiejszych czasach młodzież szuka coraz to mocniejszych doznań, a chęć zaimponowania rówieśnikom staje się priorytetem. Dopalacze coraz częściej wysuwają się na prowadzenie, jeżeli chodzi o dostępność dla młodych ludzi. Przemawia za tym bardzo dużo argumentów, chociażby cena, która w stosunku do narkotyków jest dużo niższa. Działanie jednak jest dużo silniejsze. Niestety dopalacze są dużo gorsze niż znane nam dotychczas środki odurzające. Mają bardzo dużo składników, które przecież jednocześnie działają na organizm człowieka. Stąd też stworzenie odpowiedniej odtrutki jest praktycznie niemożliwe. Bardzo dobrze, że zostały zatrzymane kolejne osoby, mam jednak nadzieje, że to nie koniec ponieważ cały czas jest badzo dużo handlarzy na wolnośći. Dotychczas nawet Ci, którzy zostali zatrzymani niezbyt surowo byli karani za handel dopalaczami. Jednak od sierpnia bieżącego to się zmieniło. Wprowadzono ustawę, która jest dużo bardziej surowa i może skazać osoby, które posiadają lub handlują dopalaczami od 3 do 12 lat pozbawienia wolności. Wydaje mi się, że to jednak może nawet za mało z uwagi na to, jakie zagrożenie niosą te toksyczne substancje. Najgorsze w tym wszystko jest to, że sprzedawcy świadomie sprzedają je młodym ludziom, patrząc tylko i wyłącznie na zyski, w żadnym wypadku na zdrowiu młodych ludzi. Ciekawe jak czuli by się Ci handlarze gdyby ich dziecko zażyłoby substancje, które spowodowałoby powalny uszczerbek na ich zdrowiu? Wydaje mi sie, że ich wyrob byłby możliwe jak najbardziej surowy. Niemal codziennie można znaleźć wiadomości w Internecie, radiu cy telewizji doniesienia o kolejnych zatruciach... Nawet poważniejsze kary nie zrobiły zbyt dużego wrażenia na dystrybutorach. Z czasem jednak coraz większa ich liczba zostanie złapana i w końcu może reszta zrezygnuje z tego aby wzbogacać się kosztem zdrowia innych ludzi. Ważne aby problem został zażegnany raz na zawsze, ponieważ dopalacze to chyba jedna z najgorszych rzeczy jaka obecna jest na rynku do sprzedaży.
20
Dodano 4 miesiące temu
To bardzo dobre wiadomości. Cieszę się, że Sejm w końcu zajął się na poważnie problemem dopalaczy, który mimo ogromnej szkodliwości, dalej jest obecny w naszym kraju. Od siebie jeszcze dodam, że największym problemem jest fakt, iż nigdy nie możemy być pewni co dokładnie palą osoby, które kupiły dopalacze, bo oczywiście próżno szukać jakichś, choćby najprostszych składów obecnych tam substancji. A co za tym idzie? Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego. Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy. One po prostu niszczą system nerwowy naszych dzieci ! Sytuacje korzystania z tego typu substancji powinny być jak najszybciej odkrywana i zgłaszana odpowiednim organom.
10
Dodano 4 miesiące temu
To niewiarygodne, że problem dopalaczy nadal jest obecny w naszym kraju. Przecież ich sprzedaż została zakazana ponad osiem lat temu ! Po zorganizowanej w tamtym czasie akcji przeciw oferującym je sklepom Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Określenie dopalaczy mianem narkotyków powinno stać się dużo wcześniej. Wystarczy spojrzeć na składy, czy wywołujące działania - przecież to to samo ! Statystyki mówią same za siebie. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że od 250 do 300 osób rocznie umiera w Polsce z powodu zażywania narkotyków, w tym od kilku do kilkunastu po tak zwanych dopalaczach, a każdego miesiąca dochodzi do kilkuset zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi. Jeżeli chodzi o zagrożenie, to możliwość uzależnienia jest taka sama. Dopalacze często są dostępne po niskiej cenie, ponieważ ich produkcja jest tania. Lekarzom pozostaje leczenie objawowe i czasami czekanie czy pacjent przeżyje czy nie. Rząd powinien raz na zawsze zamknąć temat sprzedaży i posiadania dopalaczy podnosząc kary za ich produkcję i dystrybucję.
00
Dodano 4 miesiące temu
Oby dzięki wyrokom walka z dopalaczami była skuteczniejsza niż dotychczas. Osobiście, dla mnie, nie ma żadnej różnicy między narkotykami, a dopalaczami. Liczba zatruć dopalaczami utrzymuje się na poziomie ok. 300 miesięcznie, a wbrew powszechnej opinii, dopalacze nie są łagodniejszą formą narkotyków. Zatrucia nimi są często bardziej niebezpieczne niż „tradycyjnymi” narkotykami, a skutki zażywania nowych substancji są nieprzewidywalne. Rząd postanowił, że dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami. Do tej pory za handel dopalaczami groziła jedynie kara finansowa, a przepisy w tym zakresie były nieskuteczne, gdyż karom podlegali tylko dystrybutorzy dopalaczy. Według znowelizowanych przepisów za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy będzie groziła kara nawet do trzech lat, a za handel nimi nawet do lat 12 więzienia. Rząd postanowił, że dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami. Do tej pory za handel dopalaczami groziła jedynie kara finansowa, a przepisy w tym zakresie były nieskuteczne, gdyż karom podlegali tylko dystrybutorzy dopalaczy. Według znowelizowanych przepisów za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy będzie groziła kara nawet do trzech lat, a za handel nimi nawet do lat 12 więzienia. Myślę, że takie zmiany były potrzebne już bardzo dawno temu. Na szczęście ktoś się tym zajął i mam nadzieję, ze niedługo dowiemy się o karach dla tych osób.
00
Edytowany Dodano 4 miesiące temu
aimaro-Zapewne dopiero wtedy dotarło by do nich co tak naprawdę robią. Wiele z tych osób nie zdaje sobie sprawy, że za dziećmi, które od nich kupują dopalacze stoją rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, którzy bardzo przeżywają w najgorszym wypadku zatrucie swoich bliskich. Tak jak wspomnieli przedmówcy, coraz częściej słyszymy o licznych zatrzymaniach handlarzy dopalaczami. Jednak towarzyszą też temu bardzo niepokojące informacje. Nie brakuje tygodnia, że nie usłyszymy o kolejnych zatruciach, a nawet przypadkach śmiertelnych. Lekarze zwykle są bezradni ponieważ bardzo duża liczba substancji wchodzących w skład dopalaczy, która i tak nie zawsze jest precyzyjnie podana na opakowaniu przyczynia się do tego, że taki pacjent jest bardzo trudny do odratowania. W handel dopalaczami często powiązane są różne grupy przestępcze, które doskonale wiedzą jak wykorzystywać wszelkie luki w prawie, co robić aby pod przykrywką różnych wyrobów sprzedawać dopalacze aby nie wzbudzało to żadnych podejrzeń. W Polsce istnieją odpowiednie grupy w Policji mające za zadanie ścigać osoby związane z handlem i dystrybucją dopalaczami. Radzą one sobie bardzo dobrze, co potwierdzają liczne doniesienia, również takie jak to. Internet również jest bardzo silną bronią jeżeli chodzi dopalacze. Istnieją fora, które opisują każdy ze specyfików. Podejrzewam, że w sieci również bez większego problemu można nabyć te substancje. Wydaje mi się, że mentalność obecnego młodego pokolenia, nieco odbiega od tych z dawnych lat. Teraz dużo rzeczy robi się bezmyślnie, na pokaz, aby tylko zabłysnąć wśród znajomych lub portalach społecznościowych. Wiele z tych rzeczy może i jest niemądra ale w większym czy mniejszym stopniu nie zagraża życiu. W wielu miejscach istnieją już poradnie dla osób uzależnionych lub tych, którzy odstawili dopalacze. Jest to dla nich miejsce, które pozwoli im na nowo wrócić do społeczeństwa. Potrzeba jednak bardzo konkretnej kampanii, która uświadomi młodzież, że dopalacze to chyba jedna z najgorszych rzeczy w obecnych czasach z jaką mogą mieć styczność. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie taka powstanie, a żadnej osobie powiązanej z dopalaczami nie ujdzie na sucho i odsiedzi swój wyrok w więzieniu. W tym wypadku surowszy wymiar kary jest jak najbardziej słuszny!
00
Dodano 4 miesiące temu
Wydaje mi się, że dopóki nie zapadną pierwsze wyroki, które nie zostaną odpowiednio nagłośnione to handel i dystrybucja będzie trwał w najlepsze. Niedawno wprowadzona zmiana prawa wydaje się być najskuteczniejszym rozwiązaniem Dotychczasowe kary finansowe nie robiły zbyt dużego na osobach trudniących się rozprowadzaniem dopalaczy, ponieważ przychody z tego przestępstwa był wielokrotnie większe. Często też dystrybutorzy np. zamykali stare firmy i zakładały nowe unikając kar finansowych. To bardzo sprytne działanie, jednak cierpliwość władz w końcu się skończyła i postanowiono wprowadzić bardziej rygorystyczne rozwiązania. Ja jestem jak najbardziej zwolennikiem takiego podejścia do sprawy. Jeszcze do niedawna uważaliśmy, że to narkotyki są bardzo dużym problem XXI wieku. Teraz wydaje mi się, że przekonania się zmieniły na rzecz dopalaczy, które sieją spustoszenie w ludzkim organizmie. Niestety pomimo licznych kampanii oraz filmów umieszczanych w Internecie, które ukazują skutki działania tych substancji wcale odsetek osób zatrutych nie spada. Wręcz przeciwnie takie filmy tylko zachęcają młode osoby do poczucia się tak jak te ukazane na filmie. Dla mnie takie myślenie jest kompletnie niepojęte. Na świadomość młodzieży wpłynąć chyba jest najtrudniej, wydaje się, że chyba jedynym słusznym rozwiązaniem jest ściganie pozostałych handlarzy i badanie poszczególnych specyfików, chociażby w celu poznania składu chemicznego aby łatwo można było zastosować odtrutkę w szpitalu. Z tym jest też dodatkowy problem ponieważ na opakowaniach raczej nie jest zapisany cały skład danego dopalacza, z uwagi na omijanie substancji, które są na liście substancji zakazanych. Wygląda to jednak trochę jak walka z wiatrakami. Pomimo tego, że sklepy stacjonarne dawno zostały zamknięte to handel w Internecie ma się bardzo. Oczywiście nie szuka się tych specyfików pod hasłem “dopalacze”. Jest szereg zamiennych nazw, które są bardzo ciężkie do wychwycenia przez policję, jednak z czasem da się zauważyć, że ich działania przynoszą oczekiwane rezultaty tak jak w przypadku przytoczonym w artykule.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast