Dodano5 lat temu

Kraków zachęca: do pracy rowerem

11
odpowiedzi
127
wejść
0
ocena
Artykuł pochodzi z serwisu Leksykon.

Przejdź na:
http://leksykon.com.pl/krakow-zacheca-do-pracy-rowerem-106481-artykul.html
Odpowiedzi [ 11 ]
00
Dodano 5 lat temu
Jest to bardzo fajna akcja, która nie tylko wpłynie korzystnie na środowisko ale także na zdrowie pracowników. Już od dawna wiadomo ,że sport to zdrowie i z całą pewnością codzienna jazda rowerem przyczynie się do polepszenia kondycji, samopoczucia a także wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Sport ma też ogromny wpływ na naszą odporność. Z całą pewnością program nie zadziała w przypadku pracowników mających do pracy większe odległości. Ilość kilometrów do pokonania na rowerze czasem przeraża zwłaszcza osoby , które nie były dotąd aktywne fizycznie. Tak jak wspomniano wyżej takim osobom będzie potrzebna solidna motywacja. Bardzo dobrze ,że pomyślano już o tym. Oby jak największa ilość osób postanowiła zrobić coś dla siebie i dla naszego środowiska i wzięła udział w tego typu akcji organizowanej przez urzędników z Krakowa.
00
Dodano 5 lat temu
Super inicjatywa ! W naszych czasach każdy wszędzie porusza się samochodem, co odbija się na zdrowiu nas wszystkich. Różne badania dowodzą, że zwiększa się ilość zanieczyszczeń powietrza, którym oddychamy. No i oczywiście cierpi też na tym nasze zdrowie ze względu na brak ruchu. Cieszy mnie fakt, że częścią kampanii są też działania edukacyjne. Spotykania z uczestnikami akcji i wszystkimi chętnymi, z rowerzystami, ale też i tymi, którzy nie chcą się przekonać do roweru. Rozmowy o kwestiach związanych z systemem transportu w mieście, ponieważ to jest taki element, który dla każdego z nas jest bardzo ważny i determinuje bardzo często nasze życie każdego dnia, natomiast stosunkowo niewiele czasu poświęcamy na rozmowę o nim. Działania uświadamiające, w zakresie sytuacji transportowej w Krakowie są bardzo potrzebne, podobnie jak dyskusje o możliwych rozwiązaniach, zakresie odpowiedzialności poszczególnych jednostek w mieście za kwestie transportowe itp. Rozmowy o przepisach, bezpieczeństwie rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego. O takiej organizacji działań, która pozwoli nam funkcjonować w poszanowaniu jeden drugiego. Ważne jest dla nas, żeby akcja przebiegała w atmosferze zabawy i wzajemnego zaufania.
00
Dodano 5 lat temu
Dobrze, że tak duże miasto prowadzi takie akcje profilaktyczne. To cieszy, że miejskie pieniądze nie idą na marne. Ciekawa jest też forma przedsięwzięcia - pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Akcja jest także okazją do prowadzenia szerszych działań na rzecz rowerowej edukacji i bezpieczeństwa rowerzystów, np. do organizacji prelekcji wśród pracowników dotyczącej m.in. bezpiecznej jazdy na rowerze po Krakowie, działań prowadzonych w Krakowie na rzecz promocji zrównoważonego transportu i mobilności itp. Przeprowadzenie prelekcji nie wiąże się z koniecznością udziału w kampanii „Rowerem do pracy…”, choć jest oczywiście jej słusznym uzupełnieniem. A co do samej akcji - ulice pękają w szwach od stłoczonych na nich samochodów, z których zdecydowana większość - i pokazują to badania - wozi jedną osobę i dużo… powietrza. Ponadto hałas, nieprzyjemny zapach spalin unoszących się w powietrzu, oczywiste ograniczenia w dostępności przestrzeni publicznej, czyli problemy z parkowaniem. Rozwiązaniem jest rower. Własny albo z wypożyczalni. Infrastruktury rowerowej w Krakowie nigdy dość, nadal są obszary w mieście, gdzie jest ona bardzo potrzebna. Większość mieszkańców ma jednak bardzo dobrą i bezpieczną drogę do pracy, ale z różnych względów, często po prostu z powodu przyzwyczajenia, nie wsiada na rower. Jazda rowerem przynosi dużo pożytku dla zdrowia i sprawności fizycznej (do tego nikogo chyba nie trzeba przekonywać), a przy tym oferuje swobodę, na jaką samochód często nie pozwala. Rowerzystom nie są straszne ani zakupy po drodze, ani deszcz, niższa temperatura czy nawet odwożenie dzieci do przedszkola czy szkoły.
00
Dodano 5 lat temu
Rower jest o tyle fajnym środkiem transportu, że zastępuje poranną kawę. Człowiek dojeżdżając do pracy jest od razu gotowy do działania, ma mnóstwo endorfin w sobie i nie potrzebuje czasu, żeby się rozbudzić. Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Systematyczną jazdą poprawisz kondycję, zrzucisz parę kilogramów i odreagujesz stres. Regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni (szczególnie łydek i ud). Dzięki rowerowym wycieczkom staniesz się bardziej odporny na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiesz sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze da ci możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. I co ważne – jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń. Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa. Efekty zdrowotne daje nawet niezbyt forsowna, krótka wycieczka rowerowa. Pobudzone do pracy mięśnie potrzebują więcej paliwa, pobierają więc zapasy energii z komórek tłuszczowych. To powoduje, że normalizuje się poziom cukru we krwi. Dlatego z rowerem koniecznie powinny zaprzyjaźnić się osoby chore na cukrzycę (wysiłek zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu chory może stosować mniejsze jej dawki) lub nią zagrożone. Rower zalecają również kardiolodzy jako doskonały "lek" chroniący przed miażdżycą. Wystarczy cztery razy w tygodniu pojeździć przed 30-40 minut, by beż żadnych tabletek nie tylko obniżyć poziom "złego" cholesterolu (LDL), ale też podwyższyć poziom "dobrego" (HDL). Dlatego wydaje mi się, że więcej miast powinno zainteresować się organizacją tego typu akcji, a może nawet połączyć siły i stworzyć akcję ogólnopolską?
00
Dodano 5 lat temu
Kampania prowadzona przez krakowskich pracodawców pod tytułem rowerem do pracy przedewszystkim niesie wiele kożyści dla zdrowia i środowiska. Przeżucając się z auta czy komunikacji miejskiej na jazdę rowerem robimy wiele dla siebie. Wiadomo dobre zdrowie fizyczne, kondycja ma bardzo duży wpływ na jkość naszego zdrowia oczywiście. Osoby aktywne, regularnie trenujące znacznie mniej chorują. Wiadomo tak jak każdego z nas dotykają ich urazy mechaniczne, bo na to nie ma nikt wpływu ale jeśli chodzi o pozostałe przypadłości zdrowotne swoją wytrwałością i postawą eliminują przyczyny ich powstawania. Nie dotykają ich też choroby czy następstwa otyłości. Gdyż to ich nie dotyczy. Drugą bardzo ważną tutaj rzeczą jest fakt iż w dzisiejszych czasach niestety miasta w szczególności w godzinach szczytu są bardzo zakorkowane. Zwiększa się przez to emisja spalin do środowiska i z roku na rok trujemy środowisko coraz bardziej a co za tym idzie trujemy się sami. Jest to zjawisko dość niepokojące i trzeba robić wszystko aby temu przeciwdziałać. Używając roweru jadąc do pracy często trafimy do niej szybciej, zaoszczędzając czas i unikając zatłoczonego miasta. Myślę, że akcja ma też na celu zmniejszenie ruchu na Krakowskich ulicach. Jest to bardzo fajna inicjatywa. Władze miasta starają się aby każdy był zadowolony i odniósł kożyść z programu.
00
Dodano 5 lat temu
Pomysł władz Krakowa niesie wiele zalet. Po pierwsze miasto to może i w okresie grzewczym jest “ofiarą” potężnego smogu, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia jego mieszkańców. Wiele osób z racji zanieszczyszonego powietrza podejmuje decyzje o tym, żeby opuścić to miasto. Kraków na tym zapewne traci ponieważ ludzie świadomi do tego stopnia, którzy mogą się “ot tak” wyprowadzić są często cennymi, dobrze wykształconymi pracownikami, na których miasto tylko i wyłącznie zyskuje-jest więc to pośrednio kolejny argument. Nie można tutaj zapomnieć oczywiście o aspekcie zdrowia. Regularny wysiłek fizyczny, który w tym wypadku można połączyć z drogą do i z pracy wydaje się być świetnym rozwiązaniem jak połączyć przyjemne z pożytecznym. W Krakowie co prawda nie byłem już dosyć dawno ale obserwując zarówno małe jak i większe miasta można dostrzec, że rowerzysta staje się ważnym uczestnikiem ruchu drogowego, a liczne ścieżki rowerowe znacznie to ułatwiają. W dzisiejszych czasach ludzie zapominają o ruchu i pokonują nawet śmieszne kilkuset metrowe odległości samochodem. Poruszanie się pieszo oraz rowerem trochę odeszło niepamięć. Tego typu akcje mają przypomnieć obywatelom, jak ważny jest ruch w naszym życiu, ilu chorób dzięki temu można się wystrzec, a także co mniej ważne, ale jednak całkiem sporo zaoszczędzić. Jazda w korkach po mieście wymaga niesłychanej eksploatacji samochodu. Jeżeli dołożymy do tego również spaliny, to więcej tutaj wad niż zalet… Oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacjach gdy warunki atmosferyczne utrudniają nam poruszanie się na świeżym powietrzu. Warto jednak zastanowić się nad tym aby wiosna i latem możliwe jak najszczęściej korzystać z tego typu transportu.
00
Edytowany Dodano 5 lat temu
.
00
Dodano 5 lat temu
Kraków to jedno z piękniejszych miast naszego państwa. W ostatnim czasie jednak przyklejona jest mu łatka bardzo brudnego i zanieczyszczonego z racji smogu, który w znacznym stopniu utrudnia życie jego mieszkańców przyczyniając się do wielu zaburzeń zdrowotnych oraz prowadząc do chorób. Miasto od dawna walczy ze smogiem zachęcając do korzystania w miarę możliwości z komunikacji miejskiej. Teraz pojawił się ciekawy pomysł z rowerami. Obecna aura sprzyja poruszaniem się takim środkiem transportu. Zachęcanie poprzez dodatkowe wynagrodzenia do wypłaty na pewno przyciągnie sporą rzeszę chętnych, dla których może i niewielki dodatek z czasem może okazać się pokaźną sumą. Co najważniejsze w całym projekcie dodatkowym przesłaniem jest zachęcanie do aktywnego trybu życia, które w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Podróż w obie strony to już wystarczający dzienny wysiłek, jeżeli trwa on przynajmniej 30 minut. Ten czas jest w takim wypadku oszczędzany, a w dalszej części dnia ludzie mogą zająć się w większym stopniu swoimi sprawami, mając czyste sumienie, że aktywność fizyczna już jest “odhaczona”. Ciągle rosnąca liczba pracowników dojeżdzających do pracy rowerem jest powodem do zadowolenia. Oby coraz większa liczba przedsiębiorstw zgłaszała się do tego programu, a problem z zanieczyszczeniem powietrza i niewłaściwym trybem życia będzie malał.
00
Dodano 5 lat temu
W wielu dużych miastach na całym świecie rower jest bardzo popularnym środkiem transportu. Świadomość ludzi jakie korzyści daje poruszanie się tym pojazdem w znacznym stopniu przyczynia się do tego, że powietrze w miastach jest mniej zanieczyszczone, a ludzie zwyczajnie zdrowsi. Z ciekawości zajrzałem na stronę, która przedstawia mapę ścieżek rowerowych w Krakowie. Moim zdaniem miasto jeżeli chodzi o rower jest bardzo dobrze skomunikowane, co umożliwia duża ilość ścieżek rowerowych, które niemal z każdej strony, każdego osiedla prowadzą do centrum, w którym co prawda ścieżek jest może nieco mniej, ale zawsze kawałek można przejechać po ulicy lub przejść pieszo. W samym mieście istnieje również bardzo dobrze rozwinięta sieć wypożyczalni rowerów miejskich, których stacje są porozrzucane po całym mieście. Jak widzimy miasto ma odpowiednie zaplecze aby zachęcać ludzi do jazdy rowerem do pracy. Warto aby kolejne instytucje przyłączyły się do tego projektu, który wszystkim przynosi korzyści. Powietrze jesienią czy też zimą jest bardzo zanieczyszczone, niech chociaż w okresie gdy aura sprzyja ludzie w tym mieście mogli oddychać czystszym powietrzem nie narażając się na możliwość wystąpienia przewlekłych chorób układu oddechowego. Myślę, że każdy sposób na walkę czy to ze smogiem, czy ze zbyt niską aktywnością fizyczną jest dobry. Jeżeli dążenie do obu tych celów da się połączyć to jest to świetna inicjatywa. Fajnym pomysłem jest dodatek do pensji, który na pewno zachęci coraz większą liczbę pracowników do zmiany środka transportu. W ciągu roku przekonało się do tego 600 osób! Na pierwszy rzut oka nie jest to dużo, ale wyobraźmy sobie, że na ulice Krakowa wyjechało 600 samochodów mniej! To bardzo duża ilość, która również przyczynia się do redukcji korków w mieście, a to kolejny, bardzo duży plus!
00
Dodano 5 lat temu
BRAWO! uważam, że to super inicjatywa! Inne miasta powinny brać przykład z Krakowa czy z Gdyni. Aspekt zdrowotny jest oczywiście najważniejszy, ale spójrzmy też na to ze strony sytuacji na drogach w miastach, które zazwyczaj są zakorkowane czy jakie może mieć to znaczenie w zmniejszeniu ilości spalin a co za tym idzie poprawę powietrza, którym oddychamy - a więc koło się zamyka - ZDROWIE ! Jakie korzyści z takich akcji mają pracodawcy ? Podstawą działania wielu firm jest człowiek, czyż nie ważne aby był on zdrowy nie tylko fizycznie ale i pod względem psychicznym? Czego może spodziewać się oprócz bonusu finansowego, zmniejszenia kosztu eksploatacji samochodu pracownik ? Regularna jazda na rowerze obniża ryzyko wystąpienia chorób serca o ok. 50%. Brytyjskie badania pokazują, że aby osiągnąć ten efekt, wystarczy przejeżdżać 32 km tygodniowo. Kolejny zysk : koordynacja. Następny aspekt to zdrowe stawy, które często przy innych aktywnościach fizycznych przysłowiowo "dostają w kość" przez nadprogramowe kilogramy. Samopoczucie - ważna sprawa - nie bagatelizujmy wpływu aktywności fizycznej na nasz nastrój, na pobudzenie czy unikanie frustracji, a także czyszczącej umysł przejażdżce. Sylwetka - nie spala się tylko kalorii, ale zyskuje się przyśpieszenie metabolizmu. Krążenie - zapobieganie żylakom! To jedne z wielu korzyści, nie zapominajmy o nich!
Strona:12
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast