Dodano22 dni temu

Naukowcy Politechniki Łódzkiej opracowują inteligentne opatrunki na przewlekłe rany

3
odpowiedzi
60
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 3 ]
20
Dodano 22 dni temu
Rany przewlekłe często goją się bardzo trudno. Związane jest to między innymi z tym, że pojawiają się u starszych osób u których organizm nie jest w stanie regenerować się tak jak u młodszych. Często bardzo istotne w całym procesie gojenia jest odpowiednie odżywienie organizmu, w przypadku seniorów odpowiednie wchłaniania strawionych składników pokarmowych nie jest na właściwym poziomie. Bardzo dobrze, że w projekcie tym zwrócono uwagę na czynnik, którego zadaniem jest zwalczanie patogenów, które jak wiemy w licznych przypadkach utrudniają gojenie się ran, co dla pacjentów jest szczególnie uciążliwe.
10
Dodano 20 dni temu
Bardzo ciekawe - może w niedalekiej przyszłości będzie możliwe wytworzenie przeciwutleniającego i elektroaktywnego opatrunku na rany skóry, który wspomaga proces gojenia i uwalnia peptydy przeciwdrobnoustrojowe przeciwko grupie głównych patogenów bakteryjnych i grzybiczych, mających znaczenie w zakażeniach szpitalnych. Rany stały się jednym z głównych globalnych problemów, które prowadzą do śmierci człowieka. Ostra rana to uraz skóry, który łatwo goi się w przewidywalnym i oczekiwanym czasie. Natomiast rany przewlekłe powstają na skutek przedłużającej się fazy zapalnej podczas procesu gojenia, co w konsekwencji uniemożliwia regenerację skóry. Z tego powodu dużą uwagę poświęca się opatrunkom dedykowanym ranom, które są w stanie nie tylko chronić je przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia. Być może zaprojektowany przez grupę badawczą prof. Pietrasik materiał, potwierdzający zaproponowaną koncepcję, jak również poszczególne jej elementy, otworzy nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do potrzeb na różne rodzaje ran i do zwalczania zagrażających życiu zakażeń za pomocą specjalistycznych leków, a tym samym nowych koncepcji leczenia znacznie poprawiających gojenie się ran. Z tego co udało mi się znaleźć projekt został podzielony na cztery zadania badawcze. To realizowane w Politechnice Łódzkiej dotyczy syntezy odpowiednich żeli, w tym sieci wzajemnie przenikających się, odpowiadających na zmiany temperatury oraz zdolnych do uwalniania w odpowiednich warunkach protonów. Pozwoli to na regulację pH środowiska. Otrzymane żele będą stanowiły warstwę, na której immobilizowane będą cienkie warstwy polimerów antyutleniających i przewodzących wraz z wybranymi peptydami.
10
Dodano 20 dni temu
Ciekawy artykuł, pokazuje jak dynamicznie zmienia się biotechnologia. Jeszcze nie tak dawno temu wydawało się, że jedyną drogą to wykonania tego typu opatrunków będzie posiłkowanie się komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste, ze względu na swoje właściwości: różnicowanie się w komórki innych typów i potencjalnie nieograniczoną możliwość namnażania, są jednym z "najgorętszych" tematów współczesnej medycyny i nauki. Badacze co rusz znajdują dla nich kolejne zastosowania. Tylko w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia, że przynoszą one efekty m.in. w leczeniu skutków udaru mózgu, przeszczepiono je już do oparzonego oka, zaczęto podawać je pacjentom z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym, a nawet podjęto próby leczenia z ich wykorzystaniem zaburzeń erekcji. Badania pokazują, że komórki macierzyste mogą także świetnie nadawać się do leczenia trudnych do gojenia ran. Badania przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu pokazały, że u 75 procent pacjentów, których tego typu rany ostrzykiwano ich własnymi komórkami macierzystymi zauważono znaczną poprawę gojenia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast