Niedoceniony problem kwarantanny - zanik aktywności fizycznej wśród dzieci

12
odpowiedzi
854
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 12 ]
70
Dodano 12 miesięcy temu
Niestety i z tym problemem musimy poradzić sobie w czasie epidemii. Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu ogromną rolę, jednak tylko część z nas uprawia jakąś dyscyplinę sportu w sposób regularny. Większość z nas zapomina niestety, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. Każdy z nas jest w stanie znaleźć jakąś dyscyplinę sportu, którą lubi. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby w sposób systematyczny uprawiające sport są nie tylko szczuplejsze, lecz także, dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu mają sprawniejszą pamięć i koncentrację. Szczególnie korzystny wpływ ma na nasze zdrowie ruch na świeżym powietrzu. Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa w sposób niekorzystny nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję.
60
Dodano 11 miesięcy temu
Nie ulega wątpliwościom, że sport na każdym etapie naszego życia odgrywa ogromne znaczenie. Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości ruchu oraz ćwiczeń, które zapobiegną powstawaniu u nich wad postawy, a także rozwoju nadwagi i otyłości. Z pewnością kilka miesięcy podczas pandemii uniemożliwiało wykonywanie ćwiczeń chociażby z uwagi na to, że nie było możliwości korzystania z obiektów sportowych. Z pomocą jednak ruszyło wielu trenerów, którzy udostępniali w Internecie ogromną ilość ćwiczeń dostosowanych do wieku oraz możliwości każdego z nas. Obecnie otwiera się coraz większą ilość obiektów sportowych co pozwala na powrót do formy. Dzieci ponownie mogą uprawiać swoje ulubione dyscypliny sportowe, których pojawia się coraz więcej, tak aby zachęcić do ćwiczeń jak największą liczbę osób. Bardzo ważne jest aby rodzice zachęcali swoje pociechy do ćwiczeń, dając im jednocześnie przykład jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym codziennym życiu.
70
Dodano 12 miesięcy temu
Ostatnio często w mediach wspomina się o wyżej opisanym problemie. Warto pamiętać o zachęcaniu dzieci do aktywności fizycznej. Może to być nawet kilkanaście minut prostej gimnastyki. Najlepiej ćwiczyć całą rodziną. Przez to aktywny tryb życia staje się dla dzieci normą i powodem do radości. Spędzajmy czas razem i dbajmy o nasze zdrowie. My, dorośli często zapominamy o tym jak ważny jest wysiłek fizyczny. Dbając o aktywność sprawiamy, że jakość naszego życia jest lepsza. Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych. Dzięki regularnym treningom zwiększa się pojemność życiowa płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Wiąże się z tym większa wytrzymałość organizmu. Podczas wysiłku, nasz organizm wolniej się męczy i dłużej zachowuje siły. Dzięki systematycznym ćwiczeniom, objętość krwi znajdującej się w krwiobiegu rośnie. Jednocześnie wzrasta pojemność wyrzutowa serca, dzięki czemu, zarówno podczas wysiłku, jak i spoczynku skurcze serca są rzadsze. Zapewnia to lepsze wykorzystanie, przez tkanki, dostarczanego wraz z krwią tlenu. Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi przez tkanki, końcowe produkty przemian metabolicznych są sprawniej usuwane z organizmu. To korzyści nie do przecenienia. Pamiętajmy, że ćwicząc dajemy dobry przykład naszym dzieciom. Nie wystarczy, że powiemy im, że należy spędzać czas aktywnie. Jeśli potem usiądziemy przed komputerem i zajmiemy się przeglądaniem Internetu, jaki sygnał dajemy naszym pociechom?
10
Dodano 11 miesięcy temu
Tak jak Pani wspomniała. Ruch we wczesnym okresie życia może korzystnie wpłynąć na rozwój organizmu. Wśród wielu osób da się zauważyć coraz częstszy problem jakim są wady postawy. Uważa się, że jest to związane między innymi z siedzącym trybem życia. Dzieci coraz rzadziej wybierają sport jako formę spędzania wolnego czasu. Jest to bardzo niepokojące, patrząc chociażby na to, że kilka lat temu trudno było zachęcić dzieci do tego aby wracały do domu bowiem większość czasu spędzały one aktywnie na dworze. Coraz częściej słyszymy doniesienia na temat tego jak ogromny wpływ ma ona na nasze zdrowie. Wiele osób nie wie w jaki sposób rozpocząć przygodę ze sportem. Warto jest więc zapytać lekarza, a także trenera personalnego. Często współpraca między nimi również może przynieść bardzo obiecujące efekty, które osiągnie się bez uszczerbku na zdrowiu.
70
Dodano 12 miesięcy temu
Warto samemu włączyć się w kształtowanie dobrych nawyków. Uprawiając regularnie sport zapobiegamy wielu problemom. Dzięki fizycznej aktywności spada zawartość cholesterolu we krwi, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału. Wzmocnione systematycznym treningiem mięśnie skutecznie chronią kości i stawy przed kontuzjami. Z wiekiem sprawność naszego organizmu wprawdzie maleje, lecz niekiedy wysportowany emeryt ma lepszą kondycję, niż unikający ruchu czterdziestolatek. Każdy moment na zmianę trybu życia jest dobry.
30
Dodano 11 miesięcy temu
Wspomniała Pani o ważnej kwestii. Mianowicie o tym, że coraz więcej seniorów angażuje się w wykonywanie aktywności fizycznej. Moim zdaniem to bardzo pozytywne doniesienia, które mogą świadczyć o tym, że liczne kampanie prozdrowotne okazują się być skuteczne. Na efekty trzeba było co prawda czekać dosyć długo jednak wprowadzenie nawyków i znacznych zmian w życiu często wymaga odpowiedniej ilości czasu. Na ulicach da się dostrzec, że coraz więcej seniorów uprawia nordic walking, aktywny spacer czy też jeździ na rowerach. Problemem jest to, że świadomość młodych osób, a także ich rodziców często nie jest odpowiednia. Wydaje im się, że będąc młodym mogą żyć tak jak jest wygodnie i smacznie. Niestety często odbija się to na ich zdrowiu w przyszłości. Od dawna powtarza się, że na nasze zdrowie pracujemy przez całe życie, od najmłodszych lat.
60
Dodano 12 miesięcy temu
Właśnie, dobry przykład ma ogromne znaczenie. Najgorsze są złe nawyki i nieodpowiedni przykład jaki niestety często dajemy naszym dzieciom. Spędzanie wolnego czasu, czy też relaksowanie się po pracy odbywa się przed telewizorem w wygodnym fotelu, dodatkowo podjadamy w tym czasie wysokokaloryczne przekąski typu chipsy, paluszki, ciasteczka, krakersy itp. Posiłki rzadko przygotowujemy sami w całości, najczęściej są to półprodukty, nafaszerowane konserwantami i różnymi substancjami chemicznymi, które zaburzają metabolizm, a poza tym są ubogie w witaminy i sole mineralne. Lubimy także korzystać z fast-foodów, które oprócz tłuszczu i zapychania się na chwilę nie dają żadnych wartości odżywczych. Przekleństwem są późne, obfite i ciężkie kolacje, które stanowią obiad, z racji nowych warunków pracy. Aby uniknąć tycia, żyjąc w taki sposób, konieczna jest zmiana nawyków i przyzwyczajeń, porzucenie wygodnictwa oraz włączenie ruchu pod jakąkolwiek postacią. Dzięki temu nie tylko utrzymamy szczupłą sylwetkę, ale także nie nabawimy się różnego rodzaju chorób.
50
Dodano 11 miesięcy temu
Niestety wskazał Pan na realia jakie występują w znacznej części polskich rodzin. Pamiętajmy o tym, że dbanie o zdrowie jest bardzo ważne od najmłodszych lat. Da się dostrzec w polskim społeczeństwie coraz więcej dzieci z nadwagą i otyłości. Skazuje to je na zwiększone ryzyko rozwoju groźnych chorób od najmłodszych lat. Problem z aktywności fizyczną był bardzo duży już przed pandemią, a lockdown przyczynił się do tego, że jeszcze bardziej się pogłębił. Tak jak Pan wspomniał wielu Polaków postawiło na wygodę i często szuka wymówek od zmiany stylu życia na ten zdrowszy. Jak się okazuje przyzwyczajenie się do nowych nawyków wcale nie jest bardzo trudne, a wprowadzenie ich całą rodziną z pewnością jest dużo łatwiejsze. Wzajemna mobilizacja, szczególnie na początkowych etapach diety czy aktywności fizycznej jest bardzo ważna i często potrzebna, aby się nie załamać i dążyć do wyznaczonego celu.
40
Dodano 11 miesięcy temu
Obawiam się, że osławiony lockdown tylko pogorszył sytuację, która już od dawien dawna jest obecna w naszych domach. Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Aby aktywność fizyczna przyniosła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna. Za optymalny poziom aktywności fizycznej wpływający na zdrowie dzieci uważa się wysiłki wykonywane 5 razy w tygodniu przez 20 minut. Każda aktywność ruchowa, ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportu powinny być dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia zawsze powinno się poprzedzić rozgrzewką. Ważne jest również, aby rozpoczynać ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność. Aktywność ruchowa, sport jest ściśle powiązana z naszym zdrowiem. Istnieje konieczność harmonijnego i racjonalnego rozwoju człowieka od dzieciństwa po wiek dojrzały. Wiemy, że w zdrowym ciele żyje zdrowy duch, że wychowanie fizyczne, sport ma służyć wszechstronnemu rozwojowi człowieka, ma wychowywać, jednoczyć ludzi. Korzyści wynikających z aktywnego trybu życia jest wiele. Obejmują one min.: układ krwionośny, oddechowy, odpornościowy. Ruch wpływa dobroczynnie również na sferę psychiczną, wspomaga sprawność intelektualną, daje odprężenie, ułatwia procesy adaptacyjne i poprawia samopoczucie. Brak lub zbyt uboga aktywność ruchowa upośledza motoryczność, wydolność fizyczną dziecka, a także zwiększa możliwość występowania chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca). Skutkiem spędzania zbyt długiego czasu przed telewizorem i komputerem jest: zmniejszenie zdolności uczenia się przemęczenie fizyczne i psychiczne kłopoty z koncentracją, niechęć do nauki, drażliwość, a nawet agresja. Znany jest i podkreślany w piśmiennictwie pogląd, że na aktywność fizyczną dzieci i młodzieży bardzo duży wpływ mają rodzice, a szczególnie cenne jest uprawianie różnych form ruchu w rodzinie. Poziom aktywności fizycznej młodzieży w czasie wolnym w dużym stopniu zależy od świadomości, ale także poziomu wiedzy i sytuacji materialnej rodziców. Stwierdzono, że dzieci rodziców aktywnych są częściej (niż dzieci rodziców nieaktywnych) aktywne ruchowo. Aby skutecznie zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania się aktywnością fizyczną, ćwiczenia powinny być przyjemne i zróżnicowane, obejmować lekcje wychowania fizycznego i SKS w szkole oraz aktywność sportową lub rekreacyjną w czasie wolnym. Na zwiększenie aktywności fizycznej dzieci ogromny wpływ ma wiedza, motywacja i aktywność rodziców, którzy poprzez dawanie dobrego przykładu i organizowanie rodzinnych, rekreacyjnych zajęć sportowych oraz branie w nich udziału z dziećmi, a także zachęcanie do aktywności fizycznej w domu, szkole i z przyjaciółmi, kształtują postawy prozdrowotne i wyrabiają w dzieciach nawyk aktywnego odpoczynku.
30
Dodano 11 miesięcy temu
Zgadzam się w pełni z Pani komentarzem ! Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch to zdrowie, szczególnie w przypadku dzieci. A nawyki nabyte już od wieku przedszkolnego pomagają w utrzymaniu aktywności fizycznej w starszych latach. Nie każdy dorosły zdaje sobie sprawę, jak degradujący dla dziecięcego ciała i umysłu jest siedzący tryb życia. Sport to nie tylko miłe spędzenie czasu. Aktywność fizyczna stanowi szereg zadań profilaktycznych i od tego, czy rozkochasz dziecko w sporcie, zależy jego przyszłość. Dzieci, które za mało się ruszają, charakteryzują się mniejszymi umiejętnościami społecznymi, niż ich aktywni koledzy. Sport pomaga radzić sobie z porażką, rozbudza empatię, asertywność. Ponadto osoby aktywne są pewne siebie, bardziej świadome swoich mocnych stron. To przekłada się na umiejętność dążenia do celu i realizowania marzeń. Dzieci wychowywane w bezruchu są bardziej podatne m.in na cukrzycę, choroby serca, nowotwory, osteoporozę, zwyrodnienia. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. W szkołach ponadgimnazjalnych niemal co trzecie dziecko ma nadwagę i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Dzieci do szkoły podjeżdżają autobusem lub samochodem, a popołudnia spędzają w domu, zamiast na podwórku lub boisku. Jedzą bezmyślnie, nawykowo, przed telewizorem i komputerem. Organizm domaga się wartościowych składników pochodzących z pożywienia. Gdy tych nie dostaje, woła o kolejną porcję jedzenia. Aktywny styl życia pozwala utrzymywać prawidłową wagę ciała, a także zmniejsza chęć notorycznego podjadania niezdrowych przekąsek. Organizm regularnie wystawiany na intensywny wysiłek spragniony jest większej ilości składników odżywczych, zatem mały sportowiec chętniej zjada warzywa, owoce, kasze. Sportowe dziecko wie czym jest głód, a nie jedynie chęć zjedzenia czegokolwiek. - U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, nie stosuje się tradycyjnych diet odchudzających (o obniżonej kaloryczności diety w stosunku do potrzeb organizmu). Dieta polega na dostarczeniu ilości kalorii równej zapotrzebowaniu i stopniowej zmianie nawyków żywieniowych, natomiast WF w szkole to za mało. Dziecko powinno być aktywne każdego dnia. Wady postawy są obecnie tak powszechne, że odchylenia, które kiedyś były alarmem do działania, obecnie są normą. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem w nieprawidłowej pozycji, brak ruchu, to wręcz gwarancja nabytych wad. Przyczyn większości zaburzeń w postawie ciała dzieci i młodzieży upatruje się w niekorzystnych zmianach zachodzących w naturalnym środowisku, a szczególnie w zmianie stylu życia współczesnego człowieka. Zmiana ta polega na znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia. Zmniejszanie się aktywności ruchowej ogranicza doświadczenia sensomotoryczne dzieci i młodzieży. Taki stan wpływa na zmniejszenie zdolności adaptacyjnych rozwijającego się organizmu i zaburza możliwości przystosowawcze do zmieniającego się środowiska. Skutkiem tego jest pogarszająca się wydolność fizyczna organizmu oraz występowanie chorób cywilizacyjnych oraz wad postawy ciała. Jak się okazuje, nadmierna asymetria może powstać nawet w wyniku złej diety. - Niedożywienie spowodowane brakiem odpowiedniej ilości składników odżywczych prowadzi do anemii i krzywicy, a to z kolei przyczynia się do osłabienia siły i wydolności mięśni. Nadwaga z kolei wpływa na przeciążenie układu krążenia i narządu ruchu. W okresie rozwojowym powinniśmy kontrolować również poziom witaminy D, której niedobór u dzieci powoduje zniekształcanie kośćca czyli krzywicę. Zatem ruch połączony ze zdrowym odżywianiem minimalizuje ryzyko powstawania powszechnych obecnie nadmiernych skrzywień. Potencjał młodego człowieka możemy rozważać dwojako. Pierwszy, to potencjał fizyczny, wynikający z naturalnych faz rozwojowych dziecka. Każdy tzw. okres sensytywny, pojawiający się wyłącznie w dziecięcych latach charakteryzuje się wyjątkowym wzrostem danej cechy np. szybkości, gibkości, wytrzymałości. Jeśli pominiemy te momenty, nie mamy szans do nich wrócić. Dziecko, które rozwija w sobie poszczególne sprawności, gdy po przerwie wraca do aktywności jako dorosły, dużo szybciej dochodzi do formy, niż ludzie, którzy nigdy nie uprawiali żadnego sportu. Człowiek, który jest aktywny od dzieciństwa minimalizuje ryzyko zachorowań na schorzenia, które dotykają osoby bardziej statyczne i źle odżywiające się.Wieńcówka, cukrzyca typu II, niektóre postacie nowotworu, osteoporoza - to choroby, które teoretycznie nie dotyczą dzieci. Jednak na to, czy zachowamy zdrowie w wieku dorosłym w dużej mierze decyduje styl życia od najmłodszych lat. Sport uaktywnia system odpornościowy, a także uczy organizm szybkiej i efektywnej regeneracji. Dzięki temu sportowiec, który dozna urazu lub zachoruje, dużo szybciej wróci do sprawności niż człowiek, który prowadzi statyczny tryb życia. Ponadto ruch sprawia, że jesteśmy bardziej pogodni, radośni, optymistycznie nastawieni do świata. Sport obniża poziom stresu, pozwala z dystansem spojrzeć na problemy, zatem regularna aktywność zmniejsza ryzyko występowania nerwic, depresji, zawałów serca.
20
Dodano 11 miesięcy temu
Nie bez powodu mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Oczywiście nie jest to regułą, ale gdy rozkochamy dziecko w aktywnym trybie życia jest duża szansa, że dobre nawyki pozostaną mu również w wieku dorosłym. Sport w sposób bardzo klarowny pokazuje wartości, których dorosły nie jest w stanie przekazać dziecku werbalnie. Wytrwałość, uczciwość, odwaga, szacunek do siebie i innych to tylko kilka z bardzo ważnych cech, które nabiera mały sportowiec. Gdy zauważa, że praca przynosi rezultaty, rodzą się ambicje i potrzeba dalszych osiągnięć. Zdolność współpracy, działanie z zasadami fair play i zdrowej rywalizacji przydają się nie tylko w sporcie, ale w życiu codziennym - w domu, w szkole, a w dalszej perspektywie również w pracy i podczas budowania związku z drugą osobą. Rodzice obawiają się, co będzie, gdy dziecko zetknie się z "nieodpowiednim towarzystwem". Lękają się, co zrobi w momencie, gdy stanie przed wyborem sięgnięcia po alkohol, papierosy lub narkotyk. Decydujące jest nie to, czy nasza pociecha napotka na swej drodze takie osoby (a nie ma wątpliwości, że to się stanie prędzej czy później), tylko to, czy skorzysta z "oferty". O tym, jak dziecko zareaguje na tego typu propozycje jest jego pewność siebie, świadomość samodecydowania o sobie, asertywność. A to wypracowuje się od maleńkości. Sport oraz empatia i chęć współpracy ze strony rodziców minimalizują ryzyko, że dziecko będzie chciało przypodobać się grupie, która opiera swą wartość na używkach. Młody sportowiec wyżej stawia sobie poprzeczkę, potrafi myśleć samodzielnie, jest świadomy swoich plusów. Umie znosić porażkę i jest bardziej odporny na krytykę z zewnątrz. To wszystko powoduje, że lepiej radzi sobie w życiu, niż jego rówieśnicy. Ludzie, którzy nie zaznali pozytywnych odczuć wynikających z uprawiania sportu, nie do końca widzą sens podejmowania aktywności. Wszak schudnąć można za pomocą diety, a w zachowaniu sprawności i zdrowia pomogą nam suplementy. Natomiast wspomnienie miłego zmęczenia, dobrego samopoczucia, satysfakcja z własnych osiągnięć odkłada się w pamięci jako coś pozytywnego, do czego chcemy wracać.
00
Dodano 10 miesięcy temu
Pandemia przyczyniła się do tego, że wiele młodych osób nie miała możliwości uprawiania sportu. Wiele klubów sportowych zawiesiło swoją działalność, a liczne rozgrywki, w których wbrew pozorom bierze udział spora liczba dzieci i młodzieży została odwołana. Na szczęście powoli wszystko wraca do normy i ponownie wznowiono funkcjonowanie różnych sekcji sportowych. W wakacje odbyło się wiele obozów sportowych, na których na szczęście nie dochodziło do zakażeń. Aktywność fizyczna w życiu młodych osób jest bardzo ważna. Z pewnością odpowiednio wpływa na ich rozwój fizyczny, ale także i psychiczny. W wielu dyscyplinach można nauczyć się cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, które w przyszłych latach czasem wiele ułatwia. Drużyny są bardzo specyficznymi grupami, w których istnieją silne więzi. Takie znajomości często trwają latami, co jest bardzo dobrym zjawiskiem. Wiele młodych osób nie ma żadnych pasji, a większość czasu chce spędzać używając różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, które często nie wpływają korzystnie na ich rozwój. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do takich sytuacji jakie miały miejsce jeszcze przed kilkoma miesiącami, że uprawianie sportu było w znacznym stopniu utrudnione.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast