Dodano5 lat temu

Niepełnosprawni z e-receptą zamówią leki do domu

9
odpowiedzi
126
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 9 ]
00
Dodano 5 lat temu
Takie wyjście na przeciw osobom niepełnosprawnym są dobrym rozwiązaniem. Aż miło się czyta takie wspaniałe wiadomości. Zamawianie leków przez internet dzięki e recepcie przez osoby niepełnosprawne prosto do domu jest dużym ułatwieniem. Pytanie moje jest takie Czy będzie to dotyczyć się wszystkich osób niepełnosprawnych czy tylko tych o znacznym stopniu niepełnosprawności.? Jak ten system będzie funkcjonował? Jak wspomniano w powyższym artykule ułatwiłoby to znacznie nam życie. A także osobom starszym Prowadzomy już od kilku lat program pilotażowy w którym bierze udział kilka placówek medycznych i aptek ze Skierniewic i powiatu Siedleckiego już przynosi rezultaty . Pokazuje także przedział wiekowy pacjentów korzystających z recepty waha się pomiędzy 50 a 70 rokiem życia to znaczy ,że dostęp do e recepty wystawionej poprzez e-mail wiadomość SMS lub forma druku nie jest problemem dla osób nie korzystających z współczesnych technologii. Czyli świat idzie do przodu i technika także. Więc żeby nadażyć trzeba iść dalej.Recepta pozwoli nam kontrolować ilość leków przyjmowane przez pacjentów, ilość wystawioną przez lekarzy i konkretne dane o ilości sprzedanej w aptece A co się tyczy kurierów którzy będą mieli dostarczać leki pytanie czy koszt takiej wysyłki będzie tak gigantyczny aby przedłożyć koszty leków. Jeżeli niepełnosprawny pacjenci nie odczują różnicy finansowej lub będzie to ich drożej kosztowało z pewnością nie będą korzystać z takiej usługi.
00
Dodano 5 lat temu
Elektroniczna recepta to jeden z niewielu tematów o którym głośno już w społeczeństwie od dłuższego czasu. Każdy z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenie we wszystkich placówkach takiej recepty. Ułatwiłaby ona wielu pacjentom zwłaszcza w seniorom i niepełnosprawnym funkcjonowanie. Jest to prostszy i lepszy dostęp do leków. Pytanie moje jest takie. Czy wszystkie gabinety nie tylko prywatne zdołają wprowadzić odpowiedni system pozwalające na realizację elektronicznej recepty. Z drugiej strony jestem ciekawa jak przygotowane są do tego apteki . Zarówno te internetowe jak i stacjonarne. Czy taką receptę będzie można zrealizować bez problemu w każdej aptece. Na pewno wyeliminuje to problem nieczytelny recept lub tych źle wypisany i pacjenci nie będą musieli w udawać się kolejny raz na wizytę do specjalisty w celu poprawienia takiej recepty. Z pewnością też przyniesie duże korzyści u pacjentów chorujących przewlekle nie będą musieli za każdym razem udawać się do lekarza specjalisty po taką receptę. Również osoby niepełnosprawne które wiadomo jest ciężej. Również zostanie rozwiązany problem dawkowania gdyż nie zawsze pacjenci wiedzą jak przyjmować leki Ana na receptach lekarze zapominają napisać . Miejmy nadzieję że skorzysta na tym cały system tak jak to było zakładane i lekarza i pacjenci i farmaceuci.
00
Dodano 5 lat temu
Dobrze powiedziane. System jest dla nas, dla ludzi należących do różnych grup wiekowych czy też osób z różnym stopiniem niepełnosprawności. Co się tyczy ostatniej grupy jeżeli ich niepełnosprawność choć w pewnym stopniu pozwala na samodzielne funkcjonowanie to powinniśmy im to ułatwiać. Wychodzmy na przeciw im. Społeczność powinna wiedzieć i być świadoma , że są ustawy wprowadzane w życie w celu ułatwienia go nam. Uważam iż skorzystają na tym wszyscy zarówno lekarze , pacjenci i farmaceuci. Elektroniczna recepta mimo iż wzbudza wiele wiele wątpliwości przyniesie same plusy społeczeństwu.
00
Dodano 5 lat temu
Wprowadzanie w życie coraz częściej usług elektronicznych wydaje się być dobrym rozwiązaniem również w przypadku e-recept. Pacjenci nie będą zmuszani wybierać się do przychodni, a w wielu przypadkach jest to dla nich problematyczne zarówno pod względem fizycznym albo psychicznym. Różnego rodzaju niepełnosprawności są niestety wciąż źle odbierane przez znaczną część społeczeństwa, a chorzy przychodząc do przychodni mogą się często spodziewać krzywych spojrzeń albo nieprzyjemnych komentarzy mówionych pod nosem. Takie rozwiązanie uchroni tych ludzi przed tego typu nieprzyjemnościami. Co istotne nie tylko pacjent ponosi korzyści, lekarz oszczędza czas, który może poświęcić innym ludziom, a farmaceuta nie ma problemu z rozczytaniem recepty i nie ma powodów to wątpliwości co do wiarygodności wypisanych leków. Sprawdziłem stronę GabinetdrWidget. Jestem pod wrażeniem takiego rozwiązania i wydaje mi się, że spokojnie znajdzie akceptację wśród innych gabinetów i przychodni. Wystawienie recepty, dodanie nowego pacjenta oraz tworzenie nowej wizyty jest kwestia kilkunastu sekund. Jak podają autorzy można zyskać aż 20% czasu dziennie. Podczas np. 8 godzinnej pracy lekarz jest w stanie zaoszczędzić ponad godzinę. Ten czas można spożytkować na przyjęcie większej liczby pacjentów, albo poświęcenie go tym, którzy potrzebują dłuższych, bardziej wnikliwych wizyt.
00
Dodano 5 lat temu
Tego typu rozwiązanie wydaje się być idealne dla osób które mają problemy z poruszaniem się i nie są w stanie same dotrzeć do apteki/przychodni lub nie mają kogoś kto zrobiłby to za nich. Wprowadzenie w wielu miejscach elektronicznych dokumentacji medycznych pozwoliło na szybsze przekazywanie informacji o pacjencie między ośrodkami np. w celach konsultacyjnych, pozwalając na szybsze postawienie diagnozy i wcześniejsze leczenie. W przypadku e-recept kontrola przepisywania i sprzedaży leków jest bardzo wskazana, gdyż niejednokrotnie zdarzało się, że pacjenci nadużywali danych substancji co mogłoby być szkodliwe dla ich zdrowia. Bardzo miłym zaskoczeniem jest fakt, że spora część osób po 60 roku życia świetnie radzi sobie z nowinkami technologicznymi. Wzrasta ich świadomość, że to nie tylko stare czasy były najlepsze, ale w wielu aspektach nowoczesne rozwiązania potrafią bardzo ułatwić im życie. Zwykle jest też tak, że gdy osoba starsza nie jest w stanie poradzić sobie z obsługa telefonu czy komputera na pomoc spieszą dzieci i wnuki dostając właściwą pomoc. Zaglądając na stronę GabinetdrWidget od razu polubiłem tego typu rozwiązanie. Bardzo ładny interfejs, przejrzystość i prostota na pewno zachęcą lekarzy do wprowadzenia tego typu rozwiązania w ich przychodniach/gabinetach. Możliwość korzystania z aplikacji mobilnej to duży plus! Lekarz dosłownie pod ręką mają wszystko co jest im niezbędne do przeprowadzania wizyt. Nie raz zdarza się, że komputer ma problemy z połączeniem z Internetem lub zwyczajnie wystąpi awaria prądu. Posiadanie aplikacji pozwoli na płynność przeprowadzania wizyt!
00
Dodano 5 lat temu
Wprowadzenie e-recept, a także Internetowego Konta Pacjenta wydaje się być krokiem naprzód jeżeli chodzi o usprawnienie funkcjonowania służby zdrowia. Oczywiście nie chodzi tutaj głównie o służbę zdrowia. Podstawowym założeniem tego typu recept jest znaczne ułatwienie życie pacjentowi, który nie będzie musiał sam wybierać się do apteki. Jeden z użytkowników poruszył bardzo ciekawą kwestię, a mianowicie- kto będzie odpowiedzialny za opłacenie kurierów? Dobrze by było, żeby było to refundowane, ponieważ pacjenci niepełnosprawni, którzy możliwe, że od jakiegoś czasu już nie pracują, a ich źródłem dochodu jest często niska renta to zwyczajnie nie będą miały na taką usługę pieniędzy. Wydaje mi się, że program pilotażowy w Siedlcach i Skierniewicach przyjął się bez zarzutu, a każda ze stron odczuwa korzyści z takiego rozwiązania. Warto aby objął kolejne miasta i województwa. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, w których obsługę wielu czynności, przechowywania danych przejmuje komputer rzadko kończy się porażką. Obecne komputery, serwery i zabezpieczenia zapewniają całkowite bezpieczeństwo wszelkich procedur, również jak mi się wydaje w przypadku e-recept.
00
Dodano 5 lat temu
To bardzo duże ułatwienie dla niepełnosprawnych osób, które są zmuszone do przewlekłego brania leków. Oczywiście potrzebne są regulacje, np dotyczące tego, by możliwość zakupu leków przez internet dla osób niepełnosprawnych była uregulowana w ten sposób, by leki psychotropowe, narkotyczne nie były dostępne w obrocie wysyłkowym. Na szczęście już pojawiają się głosy mówiące o tym, że ostateczny kształt przepisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży przewiduje możliwość wskazania w rozporządzeniu ministra zdrowia wykazu leków, które nie będą mogły być sprzedawane wysyłkowo. Ten resort przygotuje w toku konsultacji, m.in. ze środowiskiem aptekarzy. W Polsce można już prowadzić wysyłkową sprzedaż leków. Taką sprzedaż mogą prowadzić tylko apteki i punkty apteczne. Nie można zamówić leków na receptę bezpośrednio z hurtowni albo sklepu internetowego. Należy zwrócić uwagę, że wysyłka będzie możliwa tylko na podstawie recepty elektronicznej. A ona daje niespotykane do tej pory możliwości, jeśli chodzi o nadzór nad rynkiem. W przypadku e-recepty na bieżąco, w czasie rzeczywistym widać co, kto, komu przepisuje i kto, kiedy i gdzie realizuje receptę. W głosowaniu Sejm przyjął poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, która mówi m.in., że minister zdrowia określi w rozporządzeniu wykaz produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza, w przypadku których niedopuszczalna jest sprzedaż wysyłkowa, warunki wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, sposób dostarczania tych produktów do odbiorców, warunki, jakie musi spełniać lokal apteki i punktu aptecznego prowadzącego wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewniał przed głosowaniem, że przyjęcie poprawki spowoduje lepsze zabezpieczenie interesów pacjentów i skarbu państwa. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności nie będą musiały udawać się do apteki. Zamówią lek na receptę przez internet, a kurier dostarczy go im do domu.
00
Dodano 5 lat temu
Takie wiadomości zawsze cieszą. Grupa osób niepełnosprawnych jest częścią społeczeństwa, której należy się większa uwaga i większy stopień opieki ze strony samorządów, czy Rządu. Ci, dla których wyprawa do apteki jest prawdziwym wyzwaniem, będą mieli łatwiej. Szykują się zmiany w prawie, które pozwolą niepełnosprawnym zamawiać medykamenty z dostawą do domu przez internet. Taką możliwość uwzględnia poprawka do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, przyjęta kilka dni temu przez sejmową Komisję Zdrowia. Jak podkreśla wtorkowy "Super Express", zmiany te mają pełne poparcie Ministerstwa Zdrowia. Gorzej z Naczelną Radą Aptekarską. Samorząd lekarski uważa, że sprzedaż wysyłkowa może być niebezpieczna dla pacjentów. Ministerstwo podkreśla przede wszystkim, że leki będą sprzedawane tylko na podstawie e-recept. To zaś "umożliwi nadzór w czasie rzeczywistym oraz dużo lepsze niż w przypadku recept papierowych zapobieganie nadużyciom, także tym związanym z nielegalnym wywozem leków lub fałszowaniem recept". Jak pisze "SE", e-recepty będą mogły być realizowane tylko w polskich aptekach internetowych, działających legalnie i podlegających kontroli inspekcji farmaceutycznej. Dodatkowo e-recepty dla niepełnosprawnych mają być dodatkowo oznaczone. Zostanie też sporządzony wykaz leków na receptę, których przez internet zamówić się nie da.
00
Dodano 5 lat temu
Kupowanie leków na receptę przez internet to poselski pomysł, który poparł resort zdrowia. Chodzi o to, by pomóc osobom niepełnosprawnym. Czy wysyłkowa sprzedaż leków to jednak na pewno dobre rozwiązanie? Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły kupować przez internet leki wystawiane na receptę. Zakłada to nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić niepełnosprawnym pacjentom zakup niezbędnych lekarstw. Pacjenci na wózkach, po udarach czy z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi będą mogli w internetowych aptekach zamówić także preparaty wydawane na receptę. Wysyłkową sprzedaż leków wydawanych na zlecenie lekarza mają umożliwić przepisy, które znalazły się w nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jej projekt został już przyjęty przez parlament i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Z nowego przywileju będą mogły skorzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne. Resort zdrowia liczy, że takie rozwiązanie ułatwi im zakup leków, szczególnie tych przyjmowanych przewlekle. Po zmianach niepełnosprawni pacjenci preparaty przepisane przez medyka będą mogli zamówić w internetowej aptece. Wybrany lek kurier dostarczy im do domu. Za wysyłkową sprzedaż mają odpowiadać te apteki i punkty apteczne, które spełnią szereg wymogów opracowywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Za pomocą komputera chorzy z dysfunkcjami zrealizują wyłącznie recepty elektroniczne. W praktyce, żeby kupić wybrany lek, pacjent będzie musiał podać na stronie internetowej apteki specjalny kod wydawany przez lekarza w trakcie wystawiania e-recepty. Dzięki niemu farmaceuta odczyta treść dokumentu, sprawdzi, czy dany chory rzeczywiście może skorzystać z nowego przywileju i przygotuje zlecone przez lekarza preparaty do wysyłki. Jeśli osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc rodziny czy opiekunów, zakup leków nie powinien być problemem. Nie można jednak zapominać, że duża część tej grupy to osoby samotne. Wizyta w aptece wiąże się z koniecznością ustawienia się w kolejce, pokonania barier architektonicznych, których w wielu miejscach nadal nie zlikwidowano. Zamówienie leków przez internet z pewnością będzie prostsze. Umożliwieniu wysyłkowej sprzedaży leków na receptę gorąco sprzeciwiają się za to farmaceuci. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej takie rozwiązanie może zagrozić bezpieczeństwu niepełnosprawnych pacjentów i całego systemu obrotu lekami. W swoim stanowisku NIA wskazuje m.in., że dzięki nowym przepisom pod drzwi mieszkania będzie można zamówić także silne substancje psychotropowe i narkotyczne, a dostawy realizowane przez firmy kurierskie nie gwarantują, że preparaty będą przechowywane we właściwych warunkach i trafią rzeczywiście w ręce pacjenta, któremu zostały przepisane. Resort zdrowia zarzuty farmaceutów odpiera i zapewnia, że wszystkie szczegóły regulujące korzystanie przez niepełnosprawnych z nowego przywileju zostaną uregulowane w specjalnym rozporządzeniu. Planowane jest m. in. wskazanie leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe jako produktów leczniczych, w przypadku których niedopuszczalna jest sprzedaż wysyłkowa. Jak wskazuje resort zdrowia, gwarancją bezpieczeństwa nowego systemu ma być przede wszystkim ograniczenie nowej formy sprzedaży wyłącznie do realizacji elektronicznych recept. Takie dokumenty są bowiem dużo trudniejsze do podrobienia. Pilotaż systemu służącego do wystawiania e-recept pod koniec maja ruszył w Skierniewicach i Siedlcach. Do tej pory wystawiono ich już blisko cztery tysiące. Resort zdrowia chce, by do końca roku wszystkie apteki były gotowe do przyjmowania wirtualnych dokumentów. Całkowicie e-recepty mają zaś zastąpić te papierowe w 2020 roku.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast