Nierówny dostęp do opieki ginekologicznej i położniczej

5
odpowiedzi
68
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
00
Dodano 2 miesiące temu
Dziś trudno o równy dostęp do leczenia na terenie całego kraju. Polska wschodnia otrzymuje wiele dotacji na rozwój, ale różnice nadal są widoczne. Dotyczy to również służby zdrowia. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na leczenie prywatne. Nie wszystkich stać na dodatkowe wydatki, ale pracodawcy coraz częściej oferują prywatną opiekę medyczną jako bonus do pensji.
00
Dodano 2 miesiące temu
Dobrze, że Najwyższa Izba Kontroli zajęła się tym problemem. Kobiety zamieszkujące tereny wiejskie powinny mieć taką samą możliwość korzystania z gabinetów, gdzie pracują lekarze "na NFZ". Nie każdego stać na leczenie prywatne i nie powinno być ono koniecznością. Polska wschodnia w wielu rankingach wypada najgorzej, ale właśnie dlatego powinno się jej poświęcać więcej uwagi i starać się "dogonić" resztę regionów Polski. Mam nadzieję, że debata ekspertów przyniesie wymierne rezultaty i te czterdzieści procent kobiet z regionów wiejskich będą miały ułatwioną opiekę ginekologiczną i położniczą.
00
Dodano 2 miesiące temu
Wielka szkoda, że Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży nie została wprowadzona w większej ilości placówek. Wydaję się, że to dobry sposób opieki nad pacjentkami, które w przyszłości będą matkami. Współpraca między specjalistami coraz częściej nie jest na tyle zadowalająca jak byśmy tego chcieli. Nie da się ukryć, że szybki przepływ informacji pomiędzy lekarzami, położnymi w znacznym stopniu ułatwiłby prawidłowe prowadzenie ciąży, a właściwa interwencja, w odpowiednim czasie pozwalałaby uchronić matki oraz ich dzieci przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Stworzenie takiego systemu mogłoby znacznie ułatwić Paniom między innymi z rejonów wiejskich do korzystania z usług ginekologicznych. Wyeliminowany by został jeden z problemów związany z wielokrotnymi dojazdami do miejsc udzielania świadczeń, który często związany jest z pochłonięciem dużych ilości czasu oraz pieniędzy. Szybka, skoordynowana pomoc, udzielana praktycznie od razu pomogłaby tym pacjentkom. Mamy autokary służące do pobierania krwi, przeglądów stomatologicznych, mammografii, może warto pójść w tym kierunku i stworzyć takie pojazdy służące do przeprowadzania podstawowych badań podczas ciąży. Docelowym miejscem takich autokarów byłyby właśnie obszary wiejskie, gdzie jak wynika z danych problem jest największy. W razie negatywnych wyników Panie mogłyby być kierowane do placówek wykonujących bardziej specjalistyczne badania bądź zabiegi.
00
Dodano 2 miesiące temu
Przed przeczytaniem tego artykułu nie wiedziałem, że prowadzeniem ciąży mogłaby się zajmować położna. Od zawsze kojarzyło mi się, że kobiety w ciąży zawsze na wizyty musiały stawiać się do ginekologa. Jeżeli faktycznie położna może prowadzić ciąże, która nie jest zagrożona, to może warto skupić się na tym, żeby przyszłe matki trafiały właśnie to nich? To znacznie skróciłoby kolejki do lekarzy i pozwoliłoby im skupić się na przypadkach szczególnych. Przeprowadzanie badań cytologicznych to dalej problem w naszym kraju, może gdy zwiększy się liczba miejsc, w których można je wykonać to kobiety będą z tego korzystać? Wniosek nasuwa się sam, należy zwiększyć rolę położnych w prowadzeniu ciąży oraz działaniu profilaktycznemu. Niejednokrotnie mają one lepszy kontakt z kobietami niż ginekolodzy, którzy z powodu ogromu pracy nie mogą się skupiać indywidualnie na każdej pacjentce. Ginekolodzy powinni jednocześnie informować i kierować pacjentki do odpowiednio przeszkolonych położnych w najbliższym regionie, aby to one prowadziły ciąże, jeżeli nie jest zagrożona.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Dostęp do opieki nie tylko medycznej powinien być oczywiście równy w całym kraju. Jest to jednak niemożliwe z wielu przyczyn. Między innymi fakt, że na terenach wiejskich trudniej jest o dobre wynagrodzenie, a to często jest głównym czynnikiem determinującym to, że ginekologów na terenach słabo zaludnionych jest po prostu mniej. Kobiety też niechętnie wybierają się do większych miast, aby kontrolować przebieg ciąży, nie wspominając już o badaniach profilaktycznych… Często powodem są po prostu pieniądze, a czasem daleka podróż jest poza zasięgiem możliwości kobiet. Może jakby znaleźć pieniądze na to aby zapewnić tym kobietom transport poprzez np. wynajmowanie busa, który zbierałby Panie z blisko siebie położonych wsi i zawożenie ich do większych miejscowości w których przyjmuje ginekolog. Rzecz jasna, musi być podpisana odpowiednia umową, która pozwoli na przyjęcie tych pacjentek, na to oczywiście potrzebne są dodatkowe pieniądze. Rozwieszanie w miejscach często uczęszczanych chociażby sklepach i kościołach informacji odnośnie badań profilaktycznych przyniosłoby może oczekiwany skutek. Dobrze wiemy, że zdarzają się swojego rodzaju reakcje łańcuchowe. Jeżeli jedna kobieta pojedzie się zbadać to w jej ślady pójdą kolejne. Takimi oto sposobami można nakłonić te kobiety do jakże ważnej profilaktyki. Gabinety w autokarach przemierzają nasz kraj w celu propagowania zdrowia. Nawet krótka wizyta w takim miejscu może uświadomić, dotychczas nie mającej pojęcia kobiecie, jak należy prawidłowo przejść przez okres ciąży i działać profilaktycznie.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast