NIK o profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2

3
odpowiedzi
103
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 3 ]
00
Dodano 9 miesięcy temu
Wcześnie wykryta cukrzyca może być szybko ustabilizowana, a co za tym idzie, zapobiegnie się znacznemu rozwojowi powikłań. Wystarczy tylko regularnie kontrolować poziom cukry we krwi. Z wiekiem naturalnie obniża się tolerancja komórek na glukozę oraz wydajność wszystkich komórek organizmu a w tym ß trzustki. Cukrzyca może też powstać na skutek ciąży, stresu (u osób z predyspozycjami genetycznymi) oraz, m,in. chorób gruczołów dokrewnych, zaburzenia funkcjonowania jajników, infekcji, marskości wątroby, ostrych i przewlekłych zapaleń trzustki. Należy prowadzić akcje edukacyjne mające na celu uświadomienie ludziom jakie są pierwsze objawy cukrzycy. Dzięki temu (oraz lepszemu dostępowi do leczenia) można szybko uzyskać kontrolę nad rosnącym poziomem cukru we krwi. Leczenie nie zaczyna się od leków. W lekkich przypadkach wystarczy zmiana trybu życia.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Smutny i zarazem interesujący jest fakt, że cukrzyca jest problemem państw rozwiniętych. Choroba ta jest niemal nieznana w społecznościach stosujących dietę bogatą w białko, błonnik i pektyny, a ubogą w węglowodany. Nadużywanie niektórych leków to kolejna przyczyna inicjacji cukrzycy. Dotyczy to zwłaszcza kortykosteroidów, a także często ostatnio stosowanych pigułek antykoncepcyjnych. Podejrzewanymi o sprzyjanie inicjacji cukrzycy są również wielokrotne ciąże, wpływ niektórych hormonów, dodatkowe choroby. A także stresy i brak ruchu, typowe dla naszej cywilizacji. Mamy co prawda coraz więcej ruchów wspierających i promujących zdrowy tryb życia i ludzie zaczynają dostrzegać konieczność zmiany nawyków. Jednak na razie mimo wszystko jesteśmy na fali wzrostu gospodarczego, coraz więcej produktów żywnościowych dociera do nas zza granicy i ludzie je kupują. Nie mają umiaru i dowiadują się o cukrzycy dopiero, gdy pojawiają się pierwsze objawy. A wtedy poziom glukozy znacznie przekracza już normę, włączane są leki, a potem insulina. Nie ma powrotu. Choroby nie da się wyleczyć.
00
Dodano 3 miesiące temu
Jak widzimy problem cukrzycy w Polsce jest bardzo złożony. Jeżeli faktycznie chcemy osiągnąć sukces to muszą być podjęte działania na bardzo wielu poziomach. Przede wszystkim pacjent, musi być świadomy tego, że to jak wygląda życie w dzisiejszych czasach nie jest czymś dobrym. Wręcz przeciwnie, praktycznie wszystko wymaga diametralnych zmian, które długoterminowo mogą przynieść oczekiwane efekty. Po pierwsze trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wyeliminować nadmiar cukru oraz tłuszczów, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej co pośrednio ma bardzo duże znaczenie w etiologii cukrzycy typu 2. Aktywność fizyczna to coś z czym od dawna nie możemy sobie poradzić. Blisko 40 procent dorosłych Polaków w ogóle nie podejmuje żadnej aktywności, co zapewne za kilka lat niestety odbije się na ich zdrowiu. Bardzo dobrym rozwiązaniem, który w pewien sposób może pomóc monitorować nasz stan zdrowia jest badania stężenia glukozy we krwi. Niestety ilość obywateli jest bardzo mała i wydaje mi się, że dobrze aby lekarz rodzinny raz do roku zlecał pacjentowi wykonanie tego badania, zważając na to, że cukrzycę w Polsce nazywa się już “epidemią”. To pokazuje, że skala problemu jest naprawdę duża i trzeba podjąć odpowiednie działania aby temu zapobiec. Jak w wielu przypadkach również problem leży po stronie braków kadrowych. Doskonale pokazuje to przykład endokrynologów, do których kolejki są bardzo długie, a przecież wiemy, że im wcześniej postawiona diagnoza tym większe są szanse uniknięcia powikłań cukrzycy, których leczenie jak wspomniano w artykule są dosyć dużym obciążeniem finansowym. A przecież wystarczy wdrożyć odpowiednio wczesne leczenie, stosować się do zaleceń lekarza i ryzyko powikłań cukrzycy jest bardzo mało. Zdarza się, że gdy pacjenci usłyszą diagnozę to diametralnie zmieniają swoje życie i prowadzą dużo zdrowszy tryb życia niż pozostała część społeczeństwa nie dotkniętego tą chorobą. Takich osób jednak wciąż jest bardzo mało, co skutkuje tym, że trzeba sporą część funduszy kierować na walkę z powikłaniami cukrzycy. A przecież wystarczyłoby aby świadomość pacjentów, co do ich własnej choroby wzrosła, a ilość zaoszczędzonych pieniędzy byłaby ogromna, zważając na to ile osób choruje. Takie pieniądze można by było przeznaczyć na inne cele, a służba zdrowia, chociaż w małym stopniu mogłaby funkcjonować dzięki temu sprawniej. Jednak dzięki takim licznym małym krokom można odnieść sukces, który sprawi, że polski pacjent będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo, a kolejki do lekarzy nie będą zniechęcały ich do dalszego leczenia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast