Dodano5 lat temu

Nowatorska drukarka alfabetu Braille’a

6
odpowiedzi
212
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 6 ]
00
Dodano 5 lat temu
Wspaniale, że technologia ma tak ogromny wpływ na nasze życie i może je uprościć w sposób dotychczas niedostępny. Drukarki alfabetu Braille'a pomogą wielu niewidomym na całym świecie zrobić jeszcze jeden krok bliżej w kierunku zwykłego codziennego funkcjonowania.
00
Dodano 5 lat temu
250 euro to ogromna różnica w porównaniu do obecnej ceny 2000. Nie mówiąc już o 80 000. Nic dziwnego, że projekt został doceniony i otrzymał nagrodę. To kolejny przykład jak zespół wynalazców może wpłynąć na życie milionów na całym świecie. Mam nadzieję, że urządzenie zyska popularność i będzie łatwo dostępne dla potrzebujących go osób.
10
Dodano 5 lat temu
Świetne wiadomości - każda nowinka, która ułatwia życie osobom niepełnosprawnym jest niewyobrażalnym sukcesem. Pismo Braille’a umożliwia osobom niewidomym czytanie materiałów drukowanych. Kombinacja punktów, których układ się zmienia i które można wyczuć palcem, odpowiada znakowi litery czy cyfry. Pismo Braille’a jest kluczowe dla osoby, która ma być aktywna na rynku pracy. Daje jedyną możliwość ortograficznego czytania, co w dobie cyfrowego przekazu jest niezwykle ważne. Do wygodnego przygotowania wydruków pismem Braille’a używa się drukarek brajlowskich. Plik tekstowy, można przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przekonwertować na postać brajlowską i wydrukować na takiej drukarce. Prekursorem projektowania uniwersalnego, przyjaznego osobom niepełnosprawnym, są Stany Zjednoczone – kraj ten jako pierwszy uchwalił ustawę antydyskryminacyjną, która nie tylko zwróciła uwagę na potrzeby osób w różnym stopniu i zakresie niepełnosprawnych, ale także dała pewnego rodzaju punkt zaczepienia projektantom. Proces zmian zaczął tam następować po zakończeniu wojny w Wietnamie, kiedy do kraju powróciło wielu ułomnych weteranów. Wówczas właśnie zauważono problem braku możliwości funkcjonowania osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. Drugim państwem, które podjęło kroki w tym kierunku, jest Wielka Brytania. Uchwalenie ustaw antydyskryminacyjnych przez te państwa było krokiem milowym w rozwoju przestrzeni publicznej przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Powołując się na te regulacje, osoby niepełnosprawne mogły zacząć wymagać stosowania pewnych rozwiązań w zakresie ułatwiania dostępu do różnego rodzaju instytucji publicznych. Uniwersytet Północnej Karoliny w USA w latach 90. ubiegłego wieku prowadził intensywne badania i działania w zakresie zarówno poprawy warunków bytu osób niepełnosprawnych, jak i ujednolicenia zasad projektowych, które wyeliminowałyby wykluczenie osób niepełnosprawnych z udziału w życiu społecznym. I oby tak dalej!
10
Dodano 5 lat temu
Sytuacja braku wzroku nie jest sytuacją łatwą psychologicznie. Upośledzenie sensoryczne powoduje też zubożenie i trudności w sferze poznawczej oraz konsekwencje psychospołeczne. Większość informacji o świecie uzyskujemy bowiem za pomocą wzroku. Jego brak wywołuje więc lęk i niepewność, powoduje problemy z adaptacją do środowiska zewnętrznego, gdyż informacje o tym środowisku są niepełne. Sami niewidomi mówią, że jest to dla nich wyzwanie. Niestety, brak wzroku może prowadzić też do deficytów w kontaktach społecznych – niewidomy od urodzenia nie ma możliwości uczenia się przez naśladownictwo konwencji społecznych. Z jednej strony wywołuje to u niego nieśmiałość i postawę izolacji, z drugiej strony często widzący nie doceniają możliwości niewidomego, jego nieporadność biorą za deficyty intelektualne. Niewidomy nie może na przykład zorientować się w sytuacji, którą widzący ogarnia „jednym rzutem oka”. Bardzo ważna dla niewidomego jest samodzielność oraz orientacja przestrzenna. Także dotyk, wrażliwość kończyn dolnych i górnych, pomocna w „brajlowaniu” przedmiotów. Nie mniej istotne są informacje słuchowe, węch, pamięć mięśniowa, myślenie, wyobraźnia, pamięć i uwaga. Istotne znaczenie ma też wytrwałość, by nie zniechęcać się przeszkodami fizycznymi i psychicznymi. Bycie niewidomym pociąga też za sobą trudności w życiu osobistym, dotyczące samoobsługi i niezbędności pomocy innych. Często niewidomy czuje się wyobcowany w środowisku widzących ze względu na swoją „odmienność”. Dlatego też takie wynalazki jak unowocześniona drukarka alfabetu Braille`a. Nie możemy pozwolić na to, by niewidomi przez swoją niepełnosprawność byli wykluczeni ze społeczeństwa.
00
Dodano 5 lat temu
Faktycznie, zgadzam się z przedmówcami - kwota osiemdziesięciu tysięcy euro może zawrócić w głowie. To bardzo ważne, by naukowcy starali się właśnie ulepszać, czy modyfikować dostępne już narzędzia, które ułatwiają normalne życie osobom, które dotknięte są niepełnosprawnością. Niedawno przecież, bo piętnastego października obchodziliśmy ich dzień - Dzień Białej Laski. Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. Użytkownicy białych lasek, w swoim dniu chcą podkreślić, że istnieją i żyją wspólnie z osobami pełnosprawnymi, a choroby nie powinny ich eliminować z życia społecznego. Tymczasem przeciętny Polak wie bardzo mało o tym, jak żyją osoby niewidome i słabowidzące, co mogą robić samodzielnie, w jakiej sytuacji potrzebują pomocy i jak tej pomocy im udzielić. Międzynarodowy Dzień Białej Laski to także doskonały moment, aby pomyśleć o własnym zdrowiu i udać się na wizytę kontrolną do okulisty. Brak odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki może doprowadzić do poważnych powikłań, z utratą wzroku włącznie. Ale tutaj już trochę odbiegłam od tematu :) Czytając takie artykuły, jak ten o nowej drukarce podnosi niesamowicie morale i daje nadzieję na to, że niedługo żadna niepełnosprawność nie będzie ograniczała, czy całkowicie eliminowała chorych ze społeczeństwa.
00
Dodano 5 lat temu
To świetna wiadomość. Myślę, że można mówić o przełomie. Zaprezentowane w powyższej publikacji drukarki poprzez swoją dostępność (możliwość nabycia w sklepie z wyposażeniem elektronicznym, przystępna cena) otwierają nowe możliwości przed osobami posługującymi się alfabetem Braille’a. Dotąd wydruki alfabetem Braille’a były domeną wybranych drukarni, teraz każda osoba, która kupi b.my.jet. w sklepie z elektroniką może je tworzyć. Poza gamą możliwości, jakie pojawiły się przed osobami na co dzień posługującymi się alfabetem Braille’a w związku z wprowadzeniem na rynek tego urządzenia, zyskały one coś więcej – poczucie mniejszej dysproporcji w stosunku do osób widzących. Teraz bowiem osoby niewidome oraz niedowidzące pozbyły się jednego z ograniczeń, które dotychczas na nich ciążyło, teraz mogą, podobnie jak osoby widzące, korzystać na własne potrzeby z urządzenia jakim jest drukarka ze skanerem i fotokopiarką. To na pewno da środowisku osób z ograniczeniami wzrokowymi poczucie uzyskania standardów bliższych osobom pełnosprawnym w zakresie widzenia. Wspaniale, że osiągnięcia w dziedzinie techniki służą potrzebującym, odmieniając ich codzienność.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast