Nowatorskie badania genetyczne wcześniaków

4
odpowiedzi
72
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 4 ]
00
Dodano 5 miesięcy temu
Dysponujemy coraz dokładniejszymi metodami analitycznymi w genetyce. Kolejnym etapem będzie terapia genowa. Przed naukowcami dużo pracy, ale warto zainwestować w tą dziedzinę wiedzy. Stosunkowo proste założenia terapii genowej okazały się trudne w realizacji. Pojawiło się wiele problemów uniemożliwiających osiągnięcie efektu terapeutycznego i zastosowanie terapii genowej w klinice. Dlatego też prowadzone są dalsze badania mające na celu ominięcie zaistniałych barier. Przede wszystkim należy zapewnić bezpieczeństwo procedury poprzez przygotowanie nietoksycznych, nieimmunogennych preparatów genowych zgodnych z wymogami farmakopealnymi. Należy także zaprojektować sposób podania (łatwy, bezpieczny i efektywny) oraz określić dawkę preparatu. Ponadto preparaty genowe powinny być łatwe i tanie w syntezie i przechowywaniu. Poważnym problemem jest także brak wydajnego systemu transferu genów do jąder komórkowych komórek docelowych. Z tym z kolei są związane problemy z uzyskaniem długotrwałej ekspresji transgenu na odpowiednim poziomie. Przyczyną niestabilnej ekspresji są także trudności z uzyskaniem ukierunkowanej integracji wprowadzanego DNA, przez co konieczne staje się wielokrotne podawanie preparatu genowego, co z kolei przyczynia się do powstania odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Wydajna ekspresja na stałym poziomie wymaga także dobrania odpowiedniego systemu ekspresyjnego tzn. odpowiedniego konstruktu wektora, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na wybór promotora inicjującego transkrypcję.
00
Dodano 4 miesiące temu
W Polsce rocznie rodzi się ok. 40 000 wcześniaków, co stanowi 10% wszystkich noworodków. Niestety w raporcie dotyczącym umieralności dzieci przedwcześnie urodzonych w krajach Unii Europejskiej znaleźliśmy się na drugim miejscu. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - dzieci, które przedwcześnie przychodzą na świat w miastach, gdzie brakuje szpitala zapewniającego specjalistyczną opiekę i wyposażonego w odpowiedni sprzęt, mają o 50% mniejsze szanse na przeżycie. Najczęstszymi schorzeniami, z jakimi borykają się takie maluchy są: niewydolność oddechowa, nadciśnienie płucne czy retinopatia. cześniak powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką natychmiast po urodzeniu. W ten sposób znacząco wzrastają nie tylko jego szanse na przeżycie, ale również szybkie i całkowite dojście do zdrowia. W sytuacji, kiedy takowej opieki brakuje lub jest ona niedostateczna, maluch może borykać się z konsekwencjami i wymagać rehabilitacji przez całe życie. Tymczasem w Polsce zdarza się, że nawet 500-gramowe wcześniaki tuż po urodzeniu transportowane są do specjalistycznych szpitali oddalonych nawet o 200km..... esny poród zagraża przede wszystkim ciążom wysokiego ryzyka. Dość często zdarza się on również kobietom, które dzięki współczesnej medycynie spodziewają się dziecka, choć wcześniej nie miały na to szans. Wszystkie przyszłe mamy będące w zagrożonej ciąży powinny być otoczone stałą, specjalistyczną opieką i mieć zapewnione miejsce w szpitalu, który posiada profesjonalny oddział neonatologiczny z oddziałem intensywnej terapii. Oznacza to zatem, że każdy szpital powiatowy powinien nim dysponować – rzeczywistość wygląda jednak inaczej. W Polsce wciąż dla noworodków brakuje miejsc na oddziałach intensywnej terapii.
00
Dodano 4 miesiące temu
Uważam, że takie badania to strzał w dziesiątkę ! Wcześniactwo uznaje się urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży). W rezultacie przedwczesnego porodu dziecko nie zdążyło osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. Poza problemami noworodka podczas narodzin, wcześniak w późniejszym okresie będzie również odczuwał konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat – m.in. może być słabszy i bardziej chorowity. Temat odległych skutków wcześniactwa nadal pozostaje swego rodzaju tajemnicą. Na szczęście jednak większość wcześniaków nadrabia zaległości rozwojowe, ale niektóre skutki przedwczesnego porodu ujawniają się dopiero po wielu latach. Co więcej, w ostatnich dwudziestu latach znacząco przesunęła się granica przeżywalności przedwcześnie urodzonych dzieci. Obecnie udaje się uratować nawet 500-gramowe noworodki, które przyszły na świat w 22.-24. tygodniu ciąży. - Tak wcześnie urodzone dzieci są najbardziej narażone na powikłania, które mogą się ujawnić dopiero w wieku szkolnym, a nawet później. U większości wcześniaków, dzięki kompleksowej opiece, można wyrównać różnice rozwojowe w okresie pierwszych 2-3 lat życia. Ciekawi fakt, że po 5. roku życia co piąty wcześniak wykazuje jakieś zakłócenia. Dzieci te gorzej sobie radzą w szkole, szczególnie w początkowym okresie edukacji. Gorzej wypadają w testach matematycznych i językowych, częściej mają trudności z czytaniem i wysławianiem się oraz koncentracją uwagi. Od 50 do 70 proc. z nich wymaga dodatkowych zajęć lekcyjnych. Wcześniaki częściej również sprawiają trudności wychowawcze. Są 2-3-krotnie bardziej narażone na ADHD i wykazują pogorszony czas reakcji. Jak twierdzą naukowcy, zaburzenia zachowania oraz emocjonalne wynikają u nich m.in. z tego, że wykazują trudności w koncentracji uwagi oraz pogorszenie pamięci roboczej. Wraz z dorastaniem zdecydowana większość wcześniaków nadrabia zaległości rozwojowe. Tym bardziej takie przedsięwzięcia powinny być coraz bardziej finansowane i mam nadzieję, że będą się prężnie rozwijać !
00
Dodano 4 miesiące temu
Nasze zdrowie zapisane jest w genach. To one decydują o podatności nas i naszych dzieci na choroby, jak również chronią przed nimi. Wystarczy rozszyfrować indywidualne "kod" każdego z osobna i dzięki uzyskanym informacją pobudzać te z nich, które chronią nasze zdrowie. Abstrakcja? Filmowa fikcja? Nie! Już dziś jest to możliwe! Dzięki osiągnięciom nauki w dziedzinie nutrigenetyki i nutrigenomiki, możesz dostosować sposób odżywania i trybu życia dziecka tak, by zapobiegać problemom zdrowotnym, wynikającym z indywidualnych uwarunkowań genetycznych! Jeszcze niedawno głośno było o pionierskich badaniach przeprowadzonych wśród polskich wcześniaków. W ramach polsko-norweskiego projektu NEOMICS, lekarze przebadali 119 dzieci urodzonych przedwcześnie. Szukali genetycznych przyczyn przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej. Zastosowano nowatorską metodę badań, niedostępną jeszcze kilka lat temu, tzw. mikromacierz. Kilka kropel krwi daje informację o całym genomie dziecka. Przebadano dzieci urodzone przed 30 tygodniem ciąży. Maluchy urodziły się w szpitalach w Krakowie i w Warszawie. Najmniejsze z nich ważyło 500 g, największe mniej niż 1400 g. Badacze postanowili sprawdzić, dlaczego dzieci, mimo że są urodzone w tym samym wieku płodowym, jedne chorują, a drugie nie, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych są łagodne lub nie ma ich wcale. Naukowców interesował wpływ podawania wcześniakom tlenu. Badano krew pobraną od dzieci i obserwowano, jak jej komórki reagują na różne czynniki i jakie mają mechanizmy obronne. Możemy już dziś powiedzieć, że w zależności od stopnia dojrzałości, dzieci produkowały inne zastawy białek, a to może wpływać na ich dalszy rozwój. Już dziś widzimy, że te dzieci muszą być traktowane bardzo indywidualnie, każde z nich inaczej....
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast