Dodano1 rok temu

Ponad milion Polek skorzystało z mammografii w 2017 r.

4
odpowiedzi
139
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 4 ]
00
Dodano 1 rok temu
41000 na ponad milion pacjentek to dosyć duża liczba. Widać, że akcje edukacyjne przynoszą rezultaty. Spośród tych 41000 pacjentek Cześć może niestety otrzymać wiadomość o występującym nowotworze. Szczęściem w nieszczęściu jest wczesne wykrycie choroby. Być może gdyby nie to badanie przez lata nie wiedziałyby chorobie.
00
Dodano 1 rok temu
Niestety rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Jest to główna przyczyna zgonów spośród pacjentek onkologicznych. Obserwujemy rosnącą zachorowalność na ten rodzaj nowotworu, a przyczyną większości przypadków jest zbyt późna diagnoza. Możemy w łatwy sposób ustalić powody dla których nowotwór złośliwy piersi jest tak częsty. Jest to kombinacja czynników takich jak wiek, czynniki genetyczne, hormonalna terapia zastępcza czy mutacja genów oraz wiele innych w połączeniu z późną diagnozą. Dodajemy do tego brak działań profilaktycznych i mamy zastraszającą liczbę przypadków. Kobiety z rodzin, w których nowotwór piersi występuje często powinny być objęte szczególną opieką. Bardzo ważną rolę pełni samobadanie. Dotyczy to wszystkich kobiet - jest podstawowym elementem procesu wczesnego wykrywania raka piersi. Mamy powinny uczyć swoje córki już od nastoletniego wieku o prawidłowym sposobie badania piersi. Myślę, że to jedna z rzeczy, których brakuje w programach profilaktycznych.
00
Dodano 1 rok temu
Mammografia jest również zalecana dla młodszych kobiet, które mają potencjalne objawy choroby lub są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu. Lekarze czasami mogą znaleźć coś, co wygląda na nieprawidłowo, ale nie jest nowotworem. Prowadzi to do dalszych testów. Zawsze warto się upewnić. Wiedza jest lepsza niż trwanie w nieświadomości. Badania nie można unikać i należy je regularnie powtarzać. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach badania. Czasami mammografia może nie wykryć raka, gdy się pojawi, dlatego co roku należy się jej poddawać. Badanie naraża też na promieniowanie. Wspólnie z lekarzem trzeba zdecydować, kiedy zacząć i jak częste muszą być badania.
00
Dodano 4 miesiące temu
To świetne informacje. Mammografia w Polsce jest dosyć łatwo dostępnym badaniem. Wiele miast organizuje badania, na których kobiety będą mogli skorzystać z darmowych badań profilaktycznych piersi. Październik jest miesiącem raka piersi. Codziennie prawie 50 Polek dowiaduje się o tym, że zachorowało na ten nowotwór. Bardzo niepokojącym sygnałem dla specjalistów jest to, że pacjentki zgłaszają się już w zaawansowanym stadium choroby, co przeważnie świadczy o tym, że pomimo licznych akcji nie korzystały one z badań profilaktycznych. Młode kobiety często twierdzą, że problem ich nie dotyczy. Słyszy się też o tym, że spora część pacjentek uważa, że badanie mammograficzne jest nieprzyjemne. Nie można takich argumentów stawiać ponad swoje zdrowie, a nawet życie. W Polsce istnieją bardzo dobre urządzenia służące wykrywaniu raka piersi. Niedawno w jednym ze szpitali pojawił się mammograf 3D, który jest o wiele bardziej dokładny od zwykłego mammografu i może wykrywać zmiany nowotworowe na dużo wcześniejszym stadium. Na początkowych stadiach nie ma żadnych objawów i tylko specjalistyczne badanie może określić czy pacjentka jest zdrowa. Wykrycie odpowiednio wcześnie raka daje 95 procent szans na przeżycie! Bardzo ważne jest też instruowanie kobiet, a także ich partnerów co do podstawowego badania piersi, w którym również można wyczuć zmiany. Rozpoczyna się ono od oglądaniu całych piersi, brodawek, oceny kształtu, a następnie przechodzi się do badania palpacyjnego. W razie jakichkolwiek niepokojących zmian należy od razu kontaktować się ze specjalistą. Bardzo ważne jest aby kobiety z grupy ryzyka miały świadomość tego, że badania muszą przeprowadzać znacznie częściej niż pozostałe kobiety. Oprócz kontrolnych badań kobiety nie mogą zapominać o prawidłowym stylu życiu. Papierosy i alkohol, niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej, to wszystko może zwiększać ryzyko zachorowania. Pomysł mobilnych gabinetów, w których kobiety mogą się przebadać jest według mnie świetnym rozwiązaniem. Bardzo często bowiem pacjentki nie mają możliwości dotarcia do gabinetu lub jest to w dużym stopniu utrudnione. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza dysproporcje pomiędzy dużymi miastami, a rejonami wiejskimi oraz małymi miejscowościami, o których ostatnio słyszeliśmy. Dostęp do różnego rodzaju badań powinien być jednakowy w całej Polsce. To umożliwiają między innymi mammobusy.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast