Ponad milion Polek skorzystało z mammografii w 2017 r.

3
odpowiedzi
117
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 3 ]
00
Dodano 6 miesięcy temu
41000 na ponad milion pacjentek to dosyć duża liczba. Widać, że akcje edukacyjne przynoszą rezultaty. Spośród tych 41000 pacjentek Cześć może niestety otrzymać wiadomość o występującym nowotworze. Szczęściem w nieszczęściu jest wczesne wykrycie choroby. Być może gdyby nie to badanie przez lata nie wiedziałyby chorobie.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Niestety rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Jest to główna przyczyna zgonów spośród pacjentek onkologicznych. Obserwujemy rosnącą zachorowalność na ten rodzaj nowotworu, a przyczyną większości przypadków jest zbyt późna diagnoza. Możemy w łatwy sposób ustalić powody dla których nowotwór złośliwy piersi jest tak częsty. Jest to kombinacja czynników takich jak wiek, czynniki genetyczne, hormonalna terapia zastępcza czy mutacja genów oraz wiele innych w połączeniu z późną diagnozą. Dodajemy do tego brak działań profilaktycznych i mamy zastraszającą liczbę przypadków. Kobiety z rodzin, w których nowotwór piersi występuje często powinny być objęte szczególną opieką. Bardzo ważną rolę pełni samobadanie. Dotyczy to wszystkich kobiet - jest podstawowym elementem procesu wczesnego wykrywania raka piersi. Mamy powinny uczyć swoje córki już od nastoletniego wieku o prawidłowym sposobie badania piersi. Myślę, że to jedna z rzeczy, których brakuje w programach profilaktycznych.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Mammografia jest również zalecana dla młodszych kobiet, które mają potencjalne objawy choroby lub są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu. Lekarze czasami mogą znaleźć coś, co wygląda na nieprawidłowo, ale nie jest nowotworem. Prowadzi to do dalszych testów. Zawsze warto się upewnić. Wiedza jest lepsza niż trwanie w nieświadomości. Badania nie można unikać i należy je regularnie powtarzać. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach badania. Czasami mammografia może nie wykryć raka, gdy się pojawi, dlatego co roku należy się jej poddawać. Badanie naraża też na promieniowanie. Wspólnie z lekarzem trzeba zdecydować, kiedy zacząć i jak częste muszą być badania.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast