Powstaje platforma do gromadzenia i analizy danych zdrowotnych

7
odpowiedzi
105
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
00
Dodano 9 miesięcy temu
Kolejny eksperymentalny program , który miejmy nadzieję odniesie sukces i będzie miał wielu zwolenników. Przewidywanie różnego typy ataków, przypadłość zdrowotnych poprzez analizę nagromadzonych danych z pewnością jest rzeczą bardzo ważna dla życia i zdrowia każdego z nas. Oby liczba osób chcąca pomóc przy badaniach naukowych i chcąca udostępniać dane była jak największa aby można było w pełni sprawdzić program. Takie rozwiązania niosą za sobą wiele korzyści w szczególności dla grona młodych , wykształconych ludzi , którzy mają w dzisiejszych czasach ułatwiony dostęp do środków masowego przekazu. Program gdy dojdzie do skutku przysłuży się wielu.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Trzeba przyznać,że powstanie takiej platformy to bardzo fajna inicjatywa. Gromadzenie danych zdrowotnych pacjentów i ich analizowanie to bardzo dobry pomysł. Stopniowo wprowadzany szereg unowocześnień systemy w służbie zdrowia (wprowadzenie e- recepty, e-zwolnień) również będzie miał duży wpływ na platformę. Ułatwi z pewnością analizę. Tylko jak do tego będą się miały przepisy wprowadzonego niedawno Rodo? Czy nie skomplikouje to sprawy? A może twórcy programu już wcześniej o tym pomyśleli i mają sprawę rozwiązany. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Aby platforma mogła odnieść sukces, a badania zostały w pełni ukończone potrzebne jest jeszcze grono osób, które wyrazi zgodę na udostępnianie danych. Będę musiały być one zapewnione oczywiście jak wspomniano w artykule o bezpieczeństwie swoich danych, że nie wpadną w niepowołane ręce a system będzie miał na tyle dobre zabezpieczenia aby żadna nieupoważniona osoba nie miała do niego dostępu. Twórcy programu mają zatem trudne zadanie, ważne tutaj jest bezpieczeństwo danych osobowych aby w żaden sposób nie wyciekły. To by było na tyle, druga sprawa to oczywiście pozytywne aspekty programu, którymi oczywiście są działania mające na celu ochronę życia i zdrowia. Jest on tworzony przez grono najlepszych ekspertów którzy stawiają sobie za priorytet jego powodzenie. Szereg symulacji i analiz przez nich sporządzonych napewno ma imponujące wyniki i dowodzi iż sukces w tym przypadku jest bardzo realny. Dlatego rzycze oczywiście sukcesów w dalszych badaniach i jak najszybszego powstania platformy.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Choroby i ich leczenie związane są w dużej mierze z obserwacją chorego oraz interpretacji danych pochodzących z różnego rodzaju zleconych mu badań diagnostycznych. Uzyskane dane mają zazwyczaj kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji co do przebiegu opieki medycznej. W związku z rozwojem technologicznym ewidencja danych przez lekarzy, ale i samych pacjentów bardzo często wspomagana jest komputerowo. I chodzi tu przede wszystkim o elektroniczny zapis zgromadzonej w formie tradycyjnej informacji,(w mniejszym stopniu - różnego typu urządzenia wprost rejestrujące dane, jak np. sprzęt laboratoryjny, generatory obrazów, spręt kontrolny na oddziałach intensywnej terapii oraz przyrządy miernicze takie, jak termometry, elektrokardiografy). Gromadzenie danych medycznych umożliwia postawienie diagnozy, zapewnianie właściwej opieki i dobór metod leczenia poszczególnym pacjentom, których dane dotyczą. Jednocześnie w szerszym kontekście przyczynia się do rozwoju medycyny, dla dobra całego społeczeństwa. Na podstawie danych uzyskanych od wielu pacjentów z określonymi dolegliwościami i na podstawie analizy wyników różnych form ich leczenia lekarz ma możliwość lepszego pokierowania kolejnym pacjentem z podobnymi problemami. Obserwacje i rejestracja danych są zatem podstawą rozwoju wiedzy medycznej. Dzięki agregacji i analizie statystycznej zbiorów danych zebranych od dużych grup pacjentów możliwe jest wspieranie klinicznych badań naukowych i zdobywanie nowej wiedzy.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Myślę, że taka platforma okaże się strzałem w dziesiątkę. Opieka medyczna to nie tylko reakcja na nagłą dolegliwość pacjenta. To także edukacja pacjentów w zakresie tego, jak ich środowisko i styl życia może wpływać na rozwój choroby lub redukować ryzyko jej wystąpienia. Gromadzenie danych może ułatwić rozpoznanie przynależności pacjenta do strefy wysokiego ryzyka pojawienia się choroby, nawet jeśli w danym okresie czuje się on dobrze i nie zgłasza żadnych dolegliwości. Na podstawie zgromadzonych danych można opracować zestaw środków zapobiegawczych takich jak dieta, leki lub odpowiednie ćwiczenia. Gromadzenie informacji dotyczącej danego zjawiska medycznego w dłuższym okresie pozwala na wychwycenie odchyleń w oczekiwanej tendencji. Przykładem tego typu działań, na przykład monitorowanie wzrostu i rozwoju dzieci, wykonywane przez pediatrów. Użyteczność tego typu danych widoczna jest, gdy stanowi one część pewnej ciągłości czasowej.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Bardzo fajny pomysł. Mam tylko nadzieję, że wszystko będzie bardzo dokładnie dopracowane, ponieważ dotyczy to sfery zdrowia i życia. Nie może być miejsca na pomyłki. Dla analizy danych medycznych ważny może być zapis okoliczności ich uzyskania. Na przykład przy pomiarze ciśnienia istotna jest pozycja pacjenta (leżąca, stojąca), stan (pełnej świadomości, podczas snu, po wysiłku) miejsce pomiaru (nadgarstek, ręka, noga), model narzędzia rejestrującego (ciśnieniomierz półautomatyczny, automatyczny), itp. Tego typu informacje dodatkowe, zwane czasami “modyfikatorami”, mogą wpływać na odpowiednią interpretację danych.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Pomysł wydaje się być bardzo interesujący. Tego typu platforma może usprawnić funkcjonowanie systemu zdrowia na wielu płaszczyznach. Jeżeli jest to pomysł amerykański i dotyczy służby zdrowia to myślę, że warto dać mu olbrzymią szansę. W Stanach Zjednoczonych służba zdrowia oczywiście jest prywatna, wiąże się to z tym, że kładzione są na nią ogromne finanse. To pozwala na szybki jej rozwój i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Jeżeli jest taka możliwość to warto skorzystać z tego pomysłu, ponieważ jest na pewno szczegółowo zaplanowany. Początkowo sporą część badanych może trochę przerażać to, że jakiś program będzie kontrolował stan naszego zdrowia, ale przecież nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. Na podstawie wszelkiego rodzaju analiz będzie można ocenić stan chorego oraz przewidzieć sytuację, które będą mogły zagrażać jego życiu. Wydaje mi się, że starsze osoby, które coraz częściej korzystają z nowości technologicznych poradzą sobie z taką aplikacją, która jak czytamy wcale nie musi być trudna w obsłudze. Ewentualne wynagrodzenie, na pewno ich dodatkowo zachęci aby poprawić budżet, z którym często są problemy. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest tutaj zdrowie pacjenta i jak najszybsza interwencja. Osobiście sam bym skorzystał z tego typu opcji, aby sprawdzić jak ona funkcjonuje i jak ewentualnie przyjmie się w naszym społeczeństwie, które coraz częściej podąża za coraz to nowszymi rozwiązaniami.
00
Dodano 9 miesięcy temu
Obecnie w celu potwierdzenia badań naukowych z różnych dziedziny medycyny bardzo potrzebne są wiarygodne wyniki dostarczane np. przez osoby stosujące dane leki. Długoterminowe pozyskiwanie takich informacji jest bardzo trudne i niełatwe jeżeli chodzi o wiarygodność przekazywanych wyników. Myślę, że ta platforma będzie sporym ułatwieniem dla pomysłodawców różnych projektów. A przecież te projekty mają przynosić korzyści dla nas wszystkich. Wielu ludzi jest ciekawych jak ich organizm zachowuje się w danych porach dnia, aby rozplanować na co w poszczególnej porze dnia można sobie pozwolić. Rytm dobowy jest z góry określony dla ogółu, jednak każdy z nas jest inny. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi interesuje się swoim ciałem oraz aktywnością fizyczną. Takie dane pozwolą im odpowiednio zaplanować swoje treningi, które niejednokrotnie stają się ważną częścią ich życia. Ważniejszymi aspektami, które umożliwa ta platforma jest na przykład monitorowanie poziomu cukru we krwi i ten pomysł podoba mi się bardzo ponieważ liczba osób chorych na cukrzycę drastycznie wzrasta, więc zapotrzebowanie na tego typu aplikację będzie bardzo duże. Posiadanie takiej funkcji osobom starszym, które mają problemy z pamięcią i systematycznością jeżeli chodzi o spożywanie posiłków oraz przyjmowanie leków zdecydowanie pomoże utrzymywać odpowiedni poziom glukozy. Kolejną świetną możliwością jest kontrolowanie działania poszczególnych leków na daną osobę. Jeżeli te dane mają się przyczynić do oszczędności w służbie zdrowia, to ja jestem na tak! Trzeba ich z rozsądkiem szukać gdzie się da i pieniądze przeznaczać na inne równie ważne cele. To co mówi Pan Paweł Pacewicz ma jak najbardziej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Granice pomiędzy pokoleniami jeżeli chodzi o dostępność do nowinek technologicznych powoli ale jednak się zacierają. Seniorzy są pod wrażeniem zmieniającego się świata i zwyczajnie też chcą czerpać z niego to co najlepsze, tym bardziej, że usprawnia im to życie.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast