Prawie 1000 kobiet wykonało bezpłatną cytologię

10
odpowiedzi
170
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 10 ]
10
Dodano 7 miesięcy temu
To dobra wiadomość. Bezpłatna cytologia to szansa na sprawdzenie czy wszystko jest w normie. Profilaktyka raka jest ważna, a i tak wiele kobiet nie poddaje się badaniom regularnie. Istnieje wiele powodów dla których kobiety unikają badań ginekologicznych - począwszy od uczucia zażenowania i niechęci poddania się kłopotliwym badaniom, po trudności zapisania się na wizytę, długi czas oczekiwania na nią czy koszt wizyty prywatnej. Często okazuje się, że powody unikania profilaktycznych badań ginekologicznych są także związane z błędnymi przekonaniami na temat ryzyka choroby nowotworowej. To musi się zmienić. Wczesne wykrycie choroby daje ogromne szanse na wyleczenie.
10
Dodano 7 miesięcy temu
Niestety ma Pan rację. Tym bardziej potrzebna jest tu pogłębiona działalność edukacyjna. Zarówno częstszym wizytom u lekarza ginekologa jak i realizacji badań cytologicznych sprzyjają takie cechy – jak stosunkowo młodszy wiek, zamieszkiwanie w dużych miastach, relatywnie wyższe wykształcenie i wyższy dochód. Informacje te jednocześnie pozwalają nam określić grupy kobiet, które nie są objęte właściwą opieką leczniczą i ginekologiczną. Są to częściej kobiety starsze, zamieszkałe na wsiach i w małych miastach, niżej wykształcone i mniej zamożne. Dodatkowe nakłady finansowe są potrzebne, aby zapewnić edukację dostępną dla wszystkich grup kobiet. Darmowe badania są również dobrym rozwiązaniem.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Poruszyła Pani wraz z użytkownikiem krawczyk bardzo poważne sprawy jeżeli chodzi o profilaktykę wśród naszego społeczeństwa. Poważnym problemem jest dysproporcja pomiędzy kobietami zamieszkałymi w różnych częściach Polski oraz tego czy żyją one na wsiach/mniejszych miejscowościach czy dużych miastach. Temat ostatnio jest wielokrotnie poruszany w mediach jednak na razie ciężko oszacować czy coś konkretnego udało się ustalić. Kobiety z rejonów mniej zamieszkałych mają często problem z dotarciem do placówki, w której pracuje specjalista. W takich miejscach niejednokrotnie dochodziło do przypadków, że kobierty nie otrzymywały pełnego pakietu badań chociażby w ciąży. To bardzo duże niedociągnięcie, które wymaga pilnych zmian. Również świadomość tych kobiet jest dużo mniejsza jeżeli chodzi o profilaktykę. I nie chodzi tutaj tylko nowotwory występujące tylko Pań. Wszelkiego rodzaju błędne nawyki są cały czas przez nie powielane, ponieważ niejednokrotnie nie ma kto im tej wiedzy przekazać z uwagi na coraz mniejsza liczbę specjalistów pracujących w mniejszych miejscowościach. Jak wspomniał krawczyk odpowiednia edukacja to podstawa do tego aby sytuacja związana z ilością przeprowadzanych badań profilaktycznych zmieniła się na lepsze. Oczywiście w parze z tym muszą iść odpowiednie ilości środków przeznaczanych na badania cytologiczne. Często takie akcje jak ta przyciągają bardzo dużo chętnych kobiet, które za darmo mogą skorzystać z badania. Zwykle jest to pierwszy krok do tego aby robiły to regularnie według wskazań specjalisty. Często przekazują oni wiadomości innym kobietom, że dzięki badaniu czują się bezpieczniejsze i spokojniejsze. To zachęca kolejne do przystąpienia do badania. Wydaje mi się aby zachęcić kobiety, które nie chcą bardzo długo czekać w kolejce do specjalisty takie akcje są bardzo dobrym rozwiązaniem. Zdarza się przecież, że w czasie oczekiwania, które czasami trwa miesiącami może dojść do groźnych zmian, które wymagają jak najwcześniejszej interwencji. Cieszy mnie informacja, że Ministerstwo Zdrowia planuje kontynuować akcję, co najważniejsze w większej liczbie placówek.
00
Dodano 7 miesięcy temu
To bardzo dobra informacja. Trzeba w jak największym stopniu zwiększać świadomość kobiet. Darmowa cytologia pozwoli nie tylko na zbadanie pacjentki, ale także zwiększy ich świadomość dotyczącą wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), głównego sprawcy raka szyjki macicy. Niestety aż 75 procent kobiet, które rozpoczęły współżycie płciowe, jest nosicielkami tego wirusa. Ciągle wzrasta liczba kobiet chorych na rak, nie tylko szyjki macicy. Trzeba działać i organizować, jak najwięcej takich akcji.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Tak jak kobiety dbają o wygląd, powinny zadbać o zdrowie i zgłosić się na cytologię. Problemem jest to, że kobiety za późno się zgłaszają, nie robią tego regularnie, tylko zgłaszają się wtedy, kiedy już nowotwór się rozwija. I to przyczynia się do tego, że ta śmiertelność na te nowotwory jest u nas wyższa niż w innych krajach europejskich. Nie jest tak, jak część pacjentek myśli, że jeżeli chodzi często do lekarza, to nie zachoruje. Ale jeżeli zachoruje, to wtedy ma szanse być w pełni wyleczona. To dotyczy oczywiście nowotworów piersi, nowotworów szyjki macicy i innych - no nie każdego, niestety, ale jest powiedziane: „pomóż sam sobie, a Pan Bóg Ci pomoże”. Jednak, niestety, wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań cytologicznych pozwalających między innymi wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Cytologia to bardzo proste, nieskomplikowane, zupełnie bezbolesne badanie, które nie wymaga specjalnego zaangażowania czy przygotowania ze strony pacjentki, ani specjalnej aparatury. Wystarczy zgłosić się do gabinetu lekarza lub przeszkolonej położnej. Niestety, choć badanie jest proste, to wciąż nie jest popularne. Zgłaszalność na badania cytologiczne jest niewystarczająca. Skuteczność leczenia raka szyjki macicy w Polsce jest niska. Polska wypada gorzej niż Rumunia, Litwa, Słowacja, Portugalia, a nawet Indie, Chiny, Kuba i Puerto Rico. Głównym tego powodem jest zbyt późne wykrywanie raka szyjki macicy. Kiedy zostanie zdiagnozowany w fazie przedinwazyjnej jest niemal w 100 procentach uleczalny, a w II stadium rozwoju - już tylko w 50 procentach.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Każda kobieta, która zdecyduje się na badanie cytologiczne, to mały sukces - a tutaj mamy ich prawie tysiąc ! Kobiety na całym świecie boją się raka, a jednak w wielu krajach badają się chętniej niż w Polsce. Na programy profilaktyczne wydajemy ogromne pieniądze, ale ich skuteczność jest ograniczona. Może nadęty przekaz nie trafia i trzeba próbować inaczej? Kobiety na całym świecie boją się raka, a jednak to u nas umiera co druga kobieta, która zachorowała na raka raka szyjki macicy, bo do lekarza trafiła zbyt późno. Spośród tych zapraszanych imiennie zgłasza się też co druga... W Skandynawii młodzi lekarze nie mają szansy na co dzień zobaczyć zaawansowanej postaci choroby, u nas zjawiają się kobiety bardzo chore, którym już bardzo trudno pomóc. Kiedy o chorobie mówi kobieta, która jej osobiście doświadczyła, jest wiarygodna. Dowodzi, że warto się badać. Gdy jest to lubiana aktorka, wierzę, że ma szansę dotrzeć do kobiet bardziej niż naukowy komunikat. Myślę, że te sztywne mądrości nieraz zwyczajnie odstraszają. Nudny, niezrozumiały przekaz jest dobry do fachowego pisma. Kobiety często tłumaczą też, że nie mają czasu. Nieraz te same, które przynajmniej raz w miesiącu idą do kosmetyczki, fryzjera, robią sobie te botoksy i mezoterapie. Pamiętają też o dentyście, bo chcą mieć piękny uśmiech... A to, co mają w majtkach to już nieważne? Nie da rady raz do roku pójść do ginekologa i zrobić przegląd? Zaawansowane stadium raka szyjki macicy obserwujemy po 7-10 latach. Jest dość czasu, by chorobę złapać w łatwo uleczalnym stadium. Trzeba jednak wcześniej uwierzyć, że to ma sens. Najłatwiej wtedy, gdy kobiety, którym się udało, mówią o tym głośno. W przypadku raka jajnika trudno o wczesne rozpoznanie choroby, bo to cichy zabójca. Rak szyjki macicy u większości chorych nie rozwinąłby się, gdyby kobiety chodziły do lekarza. Wizyta u specjalisty nie ogranicza się tylko do cytologii. Jest taki rodzaj raka, umiejscowionego głęboko w kanale szyjki, którego nie wykrywa cytologia, ale zazwyczaj jest zauważalny podczas badania ginekologicznego ręcznego i na usg dopochwowym. W dobrym gabinecie lekarz badanie wykona, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci pogłębioną diagnostykę, w tym kolposkopię.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Cytologia to badanie, które diagnozuje raka szyjki macicy, będącego przyczyną śmierci aż pięciu Polek dziennie. To dlatego każdy ginekolog powinien wykonać takie badanie swoim pacjentkom przynajmniej raz w roku. Dzięki badaniu istnieje szansa na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Badanie powinny wykonywać zarówni nastolatki jak i kobiety dorosłe, w wieku rozrodczym. Badanie pozwala zapobiec nawet 80% przypadków złośliwego raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium. Oprócz tego cytologia pozwala diagnozować zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki), który ma ścisły związek z powstawaniem nowotworu. Znajduje ponadto zastosowanie jako leczenie zachowawcze i operacyjne nadżerki szyjki macicy oraz przydaje się w diagnostyce stanu nabłonka pochwy i ocenie efektywności preparatów hormonalnych. U niektórych Pań cytologię wykonuje się, aby określić termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu. Cytologia to badanie, które może uratować Ci życie. Dzięki niemu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szansa ich całkowitego wyleczenia jest bardzo duża. Dzięki cytologii można również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec rozwojowi raka. Pamiętaj jednak, że aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, należy regularnie wykonywać cytologię. Kilka minut na proste badanie, które należy przeprowadzić nie częściej niż raz w roku, może uratować życie tysiącom kobiet. Niestety nadal wiele z nich nie jest świadomych tego, jak są ważne. Do tzw. grup zwiększonego ryzyka zaliczane są zwykle osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, są nosicielkami wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV lub wirusa HIV bądź zażywają leki wpływające na ograniczenie odporności organizmu. Panie, które należą do tej grupy powinny wykonywać cytologię co roku lub częściej - jeśli zaleci im to lekarz.
10
Dodano 7 miesięcy temu
wittia- chciałbym na początku odnieść się do ostatniego zdania Twojej wypowiedzi odnośnie kolposkopii. Jest to bardzo przydatne badanie polegające na oglądaniu powierzchni szyjki macicy oraz dolnej części jej kanału. Używa się do tego urządzenia optycznego, a dodatkowo można obrazować srom oraz pochwę. Badanie to jest pomocne w ocenie przedklinicznej raka szyjki macicy, a także pozwala na określenie rozległości planowanego zabiegu, a także pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie postawić rozpoznanie co do patologii związanej z szyjką macicy. W Polsce blisko 7 milionów Polek co roku poddaje się badaniom cytologicznym, jednak praktycznie cały czas są to te same pacjentki. Jak wspomniał użytkownik aimaro- najważniejszy jest pierwszy krok, który z reguły kończy się tym, że kobieta staje się regularną pacjentką gabinetów ginekologicznych. Problem pozostaje w pozostałych 10 milionów kobiet, które nie wiedzą jeszcze jak ważnej rzeczy nie robią dla siebie samych oraz najbliższych. Bardzo częstym powodem dla których kobiety nie przystępują do badania jest obawa przed tym, że jakaś nieprawidłowość zostanie wykryta. A przecież o to w tym chodzi! Kolejnym argumentem jest brak czasu, który pomimo tego, że żyjemy w czasach, że dużo czasu spędza się w czasu jest według mnie absurdem. Warto jest podkreślić, że badanie nie jest skierowane tylko do starszych kobiet, ale już do tych młodszych, które rozpoczęły aktywność seksualną. W ramach badań populacyjnych warto jest ją wykonywać co trzy lata, jednak aby mieć pewność, że nasze działanie profilaktyczne jest prowadzone w sposób prawidłowy to należy wykonywać ją co roku, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. Wiele młodych Pań zwyczajnie o tym nie wie, pomimo tego że godzinami przesiadują w Internecie/portalach społecznościowych. Nie od dzisiaj wiadomo, że regularnie przeprowadzana cytologia jest bardzo skuteczną ochroną jeżeli chodzi o raka szyjki macicy. Warto jest też uświadamiać kobiety o dostępności szczepionki chroniącej przed wirusem HPV 16 i 18, który jest onkogenny i w dużej mierze przyczynia się do rozwoju tego nowotworu.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Bardzo ważny temat odnośnie profilaktyki został przytoczony w Pańskiej wypowiedzi. Mianowicie chodzi mi szczepionki przeciwko wirusowi HPV, która jest także mało popularna wśród Polek. Oprócz typów 16 i 18 bardzo groźne są również typy 45 i 31. Wszystkie razem są odpowiedzialne blisko za 80 procent przypadków raka szyjki macicy. To wynik, który powinien podziałać na świadomość kobiet, że szczepionka w bardzo dużym stopniu chroni je przed tym groźnym nowotworem. Jak dołączymy do tego regularne badania, to kobiety będą mogły czuć się bardziej bezpieczne o swoje zdrowie. Należy pamiętać o tym aby kobiety, które wcześnie zaczęły stosunki seksualne, miały licznych partnerów, stosowały antykoncepcję ponad 5 lat występują w grupie ryzyka i w tym przypadku konieczność wykonania szczepienia jeszcze bardziej wzrasta. Należy pamiętać o tym i uświadamiać kobiety w jak prosty sposób można zabezpieczyć się przed tymi groźnymi typami wirusa. Ta i wiele innych akcji, które zachęcają kobiety do bezpłatnych badań zasługują na słowa uznania. Sporo kobiet zwyczajnie nie ma pieniędzy na badania,a długie oczekiwanie w kolejkach czasem może dać świetną “okazję” do rozwoju nowotworu. Kobiety nie chcą czekać na to co najgorsze i starają się badać regularnie. Jeżeli chodzi o profilaktykę nowotworową to w Polsce prowadzone jest bardzo wiele akcji zarówno dla Pań jak i dla Panów. Podstawą jest to aby regularnie sprawdzać zaufane strony internetowe, które zajmują się tematyką medyczną. To pozwoli na przeprowadzenie badań na jak największej liczbie osób, a przecież o to w tym chodzi. Zdrowie pacjenta jest najważniejsze, a wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa jego szansę na przeżycie. W pewnych regionach Polski istnieją również mobilne gabinety, które przeprowadzają mammografię oraz cytologię. Warto się zainteresować taką formą pomocy ponieważ nie raz zdarza się, że kobiety mają utrudniony dostęp aby dojechać do specjalisty, a może zdarzy się okazja, że to lekarz przyjedzie w miejsce ich zamieszkania. Każda forma dotarcia do pacjenta jest dobra. Cieszy mnie, że różne ośrodki cały czas walczą o to, żeby pacjent był odpowiednio przebadany, a w razie wypadku jego leczenie było dużo prostsze, mniej kosztowne i przede wszystkim skuteczne.
00
Dodano 6 miesięcy temu
1000 kobiet! Tak duża liczba kobiet wykonało cytologię w ciągu zaledwie kilku dni trwania akcji. To bardzo dobra wiadomość. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych, które jest podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy, ale co warto podkreślić - nie jest to jedyny cel wykonywania tego badania. Warto podkreślić, że cytologia czyli inaczej wymaz z szyjki macicy to badanie z którego powinny korzystać zarówno nastolatki jak i kobiety w wieku rozrodczym.Raz w roku powinny je wykonywać wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie lub wszystkie od 18-22 roku życia, jeśli wynik ostatniego badania była prawidłowy kolejną cytologię wykonujemy za 3 lata. Badanie wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesięcznego. Wykonanie badania zajmuje tylko kilka minut i jest praktycznie niebolesne. Jest badaniem dzięki któremu udaje się uniknąć skutków inwazyjnego raka szyjki macicy przez wykrycie go w stadium jeszcze nieinwazyjnym czyli wyleczalnym! Warto również wspomnieć o innych wskazaniach do badania cytologicznego gdyż nie jest to tylko profilaktyka raka szyjki macicy. Dzięki badaniom cytologicznym jesteśmy również stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Cytologię wykonujemy też w celach kontrolnych nadżerek, określenia cyklu owulacji, w celu oceny działania leków hormonalnych.Należy popularyzować potrzebę wykonywania i samego przebiegu badania, którego z pewnością wiele kobiet unika ze względu na niewiedzę. W Polsce każdego roku liczba kobiet z rozpoznanym rakiem szyjki macicy wzrasta o blisko cztery tysiące. Niestety, często jest to rak zaawansowany i wtedy trudno wygrać walkę o życie - dlatego kobietki dbajmy o siebie! Według artykułu planowane są kolejne takie akcje co daje nadzieję na zwiększenie świadomości Polek na temat badania cytologicznego. Październik miesiącem walki z nowotworem piersi więc i o badaniach profilaktycznych w tym kierunku nie możemy zapominać!
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast