Dodano2 lata temu

Prof. Kamiński: po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii, mimo pandemii, przeszczepiliśmy dwieście serc

4
odpowiedzi
182
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 4 ]
10
Dodano 2 lata temu
Z pewnością pandemia początkowo mogła przyczynić się z różnych względów do ograniczenia przeprowadzanych operacji. Z biegiem czasu oddziały stopniowo zaczęły wracać do normalnego funkcjonowania. To dobrze, że wśród specjalistów, którzy powrócili do normalnego działania należeli transplantolodzy. Ilość przeprowadzonych przeszczepów jest imponująca. W naszym kraju specjaliści są na światowym poziome o czym możemy się przekonać dzięki licznym doniesieniom, które co jakiś czas pojawiają się w mediach. Wydaje mi się również, że sporym problemem jest fakt, że ilość pozyskiwanych narządów do przeszczepów wciąż jest niewystarczająca, ale dzięki odpowiednim akcjom zwiększa się świadomość społeczeństwa na ten temat.
10
Dodano 2 lata temu
Transplantologia jest dźwignią nowoczesnej medycyny. Trzeba z dumą powiedzieć, że polska transplantologia osiągnęła europejski poziom. To znaczy, że polscy pacjenci, którzy mają nieodwracalnie uszkodzone płuca, wątrobę, serce, trzustkę, nerkę, rogówkę - nie muszą umierać, ale są ratowani we własnym kraju. Ubiegły rok był w Zabrzu rekordowy pod względem liczby przeszczepów – wiele wskazuje na to, że w 2022 r. łączna liczba przeszczepów serca i płuc będzie jeszcze większa. Już teraz liczba wykonanych w zabrzańskim ośrodku przeszczepów płuc jest najwyższa w historii.
10
Dodano 2 lata temu
Ależ wspaniałe wiadomości ! To bardzo dobre informacje - szczególnie w dobie pandemii. Pacjenci w Polsce z nieodwracalnie uszkodzonymi narządami muszą wiedzieć, że nie są pozbawieni szans na dalsze życie. Trzeba im pokazywać możliwości, z których mogą skorzystać i na szczęście coraz częściej z nich korzystają. Pamiętajmy, że polska transplantologia stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych jest dostęp do narządów. Trzeba nadal pracować nad świadomością wśród społeczeństwa, by było jak najmniej odmów i sprzeciwów. Chcę podkreślić, że dużą pracę w tym zakresie wykonują lekarze anestezjolodzy i oddziały intensywnej terapii w całym kraju. Zgłaszane przez nich podejrzenia śmierci mózgu są potwierdzane medycznie i dokumentowane przez specjalną komisję, co z kolei jest przepustką do pobrania wielu narządów do przeszczepu i uratowania wielu chorych. Te działania organizuje i koordynuje Poltransplant. Teraz w czasie pandemii wielu pacjentów-biorców jest zgłaszanych do przeszczepów zbyt późno. Wtedy kiedy ich stan się dramatycznie pogorszył, co wpływa negatywnie na wynik transplantacji. Na szczęście ośrodki transplantacyjne podejmują działania, aby pomimo dużej liczby pacjentów z COVID-19, przyjmować do leczenia chorych kardiologicznych, kardiochirurgicznych, onkologicznych i transplantacyjnych. Mimo trwającej pandemii, z roku na rok mamy w Polsce wzrost liczby wykonanych transplantacji, co jest dostrzeżone w europejskim środowisku transplantacyjnym. W 2021 r. na 221 przeszczepów serca przeprowadzonych w kraju, zdecydowaną większość, to jest 81 wykonano w naszym zabrzańskim ośrodku. To cieszy i bardzo nobilituje, szczególnie, że w tym czasie w Europie zredukowano liczbę przeszczepów.
00
Dodano 2 lata temu
Rozwój kardiochirurgii oraz innych dziedzin medycyny w ostatnich latach jest niesamowity. W artykule wspomniano bardzo ciekawe rozwiązania, o których nie mówi się zbyt często, a pozwalają przez pewien czas przeżyć pacjentom, nawet z sercem, które jest w dużym stopniu niewydolne. Jest to pewnego rodzaju szansa dla tych pacjentów, aby chociaż w niewielkim stopniu mogli wrócić do normalnego funkcjonowania i czekać w kolejce na przeszczep serca. Wydaje mi się, że bardzo dobrym posunięciem jest w większym stopniu angażowanie szpitali do działań związanych z transplantologią. Z pewnością jest to bardzo złożony proces i wymaga współpracy wielu instytucji, jednak w wielu przypadkach tylko przeszczep jest w stanie uratować życie pacjenta, albo przynajmniej w znacznym stopniu poprawić jakość życia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast