Dodano5 lat temu

Profilaktyka w Poznaniu

9
odpowiedzi
148
wejść
0
ocena
Artykuł pochodzi z serwisu Leksykon.

Przejdź na:
http://leksykon.com.pl/profilaktyka-w-poznaniu-106514-artykul.html
Odpowiedzi [ 9 ]
00
Dodano 5 lat temu
Władze miasta Poznania po raz kolejny wykazali się pomysłowością i zorganizowali akcję lata zdrowego i międzypokoleniowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tak jak czytamy w artykule z pomocy między innymi skorzystali zarówno jak ci najmłodsi i ci najstarsi poznaniacy. Przedział wiekowy był tu bardzo różny. Dzięki temu mieszkańcy mieli bezpłatny dostęp do porad medycznych, badań specjalistycznych, konsultacji lekarskich Wszystko w jednym miejscu bez zapisywania się do poradni i czekania miesiącami na wizytę. To ostatnie zachęciło z pewnością mieszkańców do udziału w programie. Dzieciom się też nie nudziło zorganizowano dla nich specjalistyczne warsztaty, dla każdego coś miłego było dużo śmiechu i zabawy. Muszę przyznać , że to bardzobfajny pomysł w szczególności zorganizowano bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy. Każdy mógł spróbować umiejętności na manekinie . W dzisiejszych czasach każdy z nas powinien wiedzieć jak zareagować w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia i nie wahając się podjąć działania mające na celu uratowanie życia osoby poszkodowanej, dlatego każdy powinien wiedzieć jak dokładnie powinna ta pomoc wyglądać, być pewien swego działania i nie bać się bo często niestety w obliczu zagrożenia ludzie ulegają panice i nie reagują. Strach ich paraliżuje. A każda minuta się liczy i ma ogromne znaczenie. Dzięki możliwości wykonania badań mających na celu zbadanie znamion różnego pochodzenia wykryto grono osób z podejrzeniem czerniaka i skierowano ich na specjalistyczne badania. Kolejna grupa osób została skierowana pod obserwacją i w ten sposób zostali także uświadomieni, że nie można bagatelizować żadnych znamion i są także one dla nas groźne. Znamię które mamy całe życie traktujemy jako znamię niestety może kryć się pod nim coś bardziej niebezpiecznego, dlatego trzeba reagować póki czas. Im szybciej zareagujemy tym jest większa szansa na powrót do zdrowia lub całkowite wyleczenie. Tak więc akcja zorganizowana przez miasto poznań odniosła sukces. Bardzo duża ilość osób z niej skorzystała. Miejmy nadzieję że w kolejnych latach będzie podobnie lub znacznie lepiej i ludzie będą chętnie poddawać się badaniom . Jest to bardzo fajny sposób na przekonanie ludzi do służby zdrowia. A także pomysł na wyjście z domu i spędzanie trochę czasu na poszerzaniu swojej wiedzy.
00
Dodano 5 lat temu
Miło słyszeć o takich akcjach. Bardzo dobrze też, że poznańscy przedstawiciele miasta mieli taki pomysł . Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia wymaga nie lada czasu . Cała organizacja wymaga wiele pracy a przede wszystkim osób chcących się w to zaangażować. Potrzebne było też grono wolontariuszy. Gdzie jak wiadomo w okresie wakacyjnym każdy jest zabiegany ,wyjeżdża na urlop i nie ma za dużo tego czasu. Bardzo fajnie też że zgłosili się i znaleźli czas lekarze i przedstawiciele medyczni którzy przeprowadzali różnego rodzaju konsultacje medyczne, badania podstawowe i specjalistyczne, różnego rodzaju szkolenia i zaplanowali różnego typu atrakcje dla dorosłych jak i dla tych najmłodszych .Które miasto było w stanie zapewnić swoim mieszkańcom. Bardzo fajnie ,że znalazły się osoby które chciały uczestniczyć w programie aby nieść tą pomoc poznaniakom i udzielać konsultacji medycznych. Miejmy nadzieję ,że w kolejnych latach będzie tylko lepiej a akcja tak się na głośni, że mieszkańcy z chęcią będą przychodzić. Jest to szansa nie tylko do bezpłatnych badań bez kolejek ale także aby uświadomić społeczeństwo. Przekazać im co to jest czerniak ,z czym mają do czynienia, jak się przed nim bronić ,na co zwracać uwagę a także ,że jest to bardzo ciężka choroba której nie należy bagatelizować. Myślę,że akcja w Poznaniu odniosła sukces ,pozostałe miasta powinny brać przykład i również spróbować czegoś takiego u siebie.
00
Dodano 5 lat temu
Brawo Poznań! Coraz częściej słyszymy o tym mieście w samych superlatywach jeżeli chodzi o ochronę zdrowia, a także profilaktykę. Obecność ponad 40 organizacji podczas jednej akcji świadczy o tym jak świetnie zorganizowane było całe przedsięwzięcie. Z racji tak dużej ilości chętnych tworzących tę akcję wachlarz badań oraz szkoleń jest imponujący. Z 2 tysięcy przybyłych gości na pewno każdy mógł znaleźć coś co go zainteresowało lub wymagało zbadania. I o to właśnie chodzi w tego typu akcjach, aby przyciągnąć jak największą liczbę ludzi, którzy bez kolejek mogli się przebadać. Do dermatologa czeka się naprawdę długo, a wizyty prywatne dla dużej liczby naszych obywateli są po prostu poza zasięgiem budżetu. Liczba chorych na czerniaka niestety wzrasta… a takie miejsca dają szansę na diagnostykę i ewentualne szybkie leczenie, które jest najważniejsze. Jak czytamy kilkanaście osób posiadało niepokojące zmiany, te badania zwyczajnie uratowały ich przed poważną chorobą, a nawet śmiercią.To według mnie chyba największy sukces tej akcji! Bardzo podoba mi się możliwość kontynuowania badań na kolejnych wizytach, ze szczególną uwagą na obserwację znamion. Pokazuje to, że z góry zaplanowana ciągłość badania przełożyła się w rzeczywistości i pacjenci nie będą pozostawieni bez opieki. Kolejny plus! Organizacja pokazów pierwszej pomocy jest również bardzo potrzebna. Trochę ostatnio zrobiło się o tym ciszej, w szkołach i na uczelniach jest ich prowadzone znacznie mniej. Co prawda liczba defibrylatorów AED sukcesywnie wzrasta, jednak niezmiernie ważne jest regularnie przekazywanie społeczeństwu jak należy postępować w sytuacjach zagrażających życiu.
00
Dodano 5 lat temu
Oby we wszystkich miastach w Polsce były organizowane takie akcje ! Co 10 lat podwaja się liczba zachorowań na czerniaka, co niestety wynika ze zmiany zachowań Polaków. Coraz częściej korzystają oni z nadmiernego opalania, nie dbają o swoją skórę i korzystają z solariów, które są szczególnie groźne dla osób w młodym wieku. Wakacje i letnia pora roku sprzyja wielu niekorzystnym dla naszej skóry zachowaniom. Słońce i jego promieniowanie to jeden z największych winowajców. Przede wszystkim jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój raka skóry. Ochrona przed promieniowaniem UV stanowi najlepszą profilaktykę przed tego typu nowotworami. Całkowite uniknięcie promieniowania nie jest możliwe, a nawet nie byłoby wskazane. Efektem działania promieni UVB jest produkcja witaminy D, której 90% powinno być wytworzone w naturalny sposób. Ścisła ochrona przeciwsłoneczna jest drogą do niedoboru witaminy D, a w konsekwencji może wywołać wiele niezależnych chorób, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne i choroby kości. Odpowiednie wyważenie pomiędzy ochroną i ekspozycją na promienie UV może przyczynić się do zmniejszenia się braków witaminowych w organizmie. Korzystajmy więc z kąpieli słonecznych mądrze, odpowiednio dawkując ekspozycję na promieniowanie UV, dostosowując ją do rodzaju cery. Czerniak może powstać na bazie znamienia barwnikowego istniejącego przez wiele lat w stanie stabilnym, które nagle zaczęło się zmieniać (zgrubienie, zmiana powierzchni, zmiana zabarwienia i brzegów, wystąpienie swędzenia, krwawienia) lub w skórze niezmienionej. Szybki wzrost czerniaka, zdolność do wczesnego dawania przerzutów oraz niewielka podatność na leczenie stawiają go w grupie najbardziej niebezpiecznych nowotworów. . Samorządy powinny brać przykład z miasta Poznania i wdrażać w życie takie akcje profilaktyczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a różnica pół roku dotycząca oczekiwania na wizytę do specjalisty naprawdę w niektórych przypadkach robi różnicę i może być znacząca w przypadku metod leczenia poważnych chorób. Jak najszybsze wykrycie choroby jest najważniejsze w większości nowotworów, czy zmian przednowotworowych, więc powinniśmy poświęcać na takie akcje jak najwięcej środków.
00
Edytowany Dodano 5 lat temu
00
Dodano 5 lat temu
Brawo Poznań ! Świetna inicjatywa, zarówno dla starszych, jak i dla młodszych mieszkańców stolicy Wielkopolski. W każdą środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznych konsultacji i porad oraz badań lekarskich oraz przyjemnie spędzić czas. Lato zdrowe i międzypokoleniowe to miejsce, gdzie odbywają się warsztaty prozdrowotne, rekreacyjne i artystyczne, dzieci mogą pobawić się z animatorami, a dorośli odpocząć na leżakach na usypanym piasku czy poczytać książki na hamaku. Do tej pory z propozycji skorzystało już blisko 2300 poznaniaków. Co środę miejsce akcji profilaktycznych odwiedza nawet do 650 osób. Te liczby najlepiej pokazują, jak ważna to inicjatywa. Jak widać miejsce, w którym można latem nie tylko zadbać o zdrowie, ale także miło spędzić czas, jest po prostu potrzebne. Podczas "Lata zdrowego i międzypokoleniowego" każdy może zasięgnąć porady medycznej, zbadać niepokojące znamiona na skórze, wziąć udział w badaniach podologicznych i ortopedycznych. Na gości czeka też nauka i ćwiczenia z podstaw pierwszej pomocy i stoiska, na których można zapisać się na bezpłatne badania w kierunku nowotworów. Wielkie brawa dla miasta Poznań. Jak widać fundusze przeznaczone na działania prozdrowotne nie idą na marne. Szczególnie latem, w sezonie wakacyjnym takie akcje cieszą się dużym zainteresowaniem - na zwykłym spacerze z dziećmi, czy z całą rodziną można zadbać o swoje zdrowie.
00
Dodano 5 lat temu
Super akcja! Czerniak jest nie tylko jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale także jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Niestety, badania pokazują straszną sytuację, jaka się dzieje w naszym kraju - otóż w Polsce, co roku, czerniak jest wykrywany o około 3 tysięcy osób ! W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na czerniaka drastycznie zwiększyła się, podczas gdy jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych diagnozę postawiono około 1400 pacjentom. Świadomość na temat czerniaka wśród Polaków rośnie, lecz wciąż jest niewystarczająca. Pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, kiedy możliwości walki z tym ciężkim przeciwnikiem są ograniczone ze względu na bardzo agresywny przebieg choroby. Dostrzegając niedostateczny poziom wiedzy Polaków, cieszę się, że pojawiają się nowe akcje profilaktyczne, właśnie takie jak ta przeprowadzana w Poznaniu. . Z badań wynika, że 85 proc. Polaków nigdy nie odwiedziło lekarza, by skontrolować znamiona na skórze. To zatrważające, że tak niewiele wystarczy do kolosalnego zwiększenia sobie szans na przeżycie, gdy już niestety, okaże się , że ten pieprzyk, który mamy od zawsze, ale ostatnio jakby się powiększył - jest w rzeczywistości czerniakiem. Badajmy się jak najczęściej ! Mam nadzieję, że na wakacjach spora ilość turystów znajdzie chociaż chwilkę na przebadanie swoich znamion i wypełnienie kilku ankiet.
00
Dodano 5 lat temu
Tak jak Pani wspomniała dużym problemem wśród naszych obywateli jest to, że za późno trafiają oni do specjalisty i nie dotyczy to tylko nowotworów. Polacy nie wiedzieć czemu czekają tylko, aż coś się stanie, a słowo “profilaktyka” jest dla większości czymś obcym.Też słyszałem o przerażającym procencie Polaków, którzy nie zbadali swoich znamion. Być może takie programy, pomogą choć trochę polepszyć ten wynik, z racji na to, że sama profilaktyka czerniaka nie jest ani czymś trudnym, ani nieprzyjemnym. Jeżeli dana osoba przebada się w takim miejscu, to z pewnością będzie opowiadać o swoich wrażeniach najbliższym, jednocześnie zachęcając ich do badań profilaktycznych. Taka forma przekazywania informacji jest chyba najlepsza, ponieważ wszelkiego rodzaju kampanie niezbyt trafiają do naszego społeczeństwa. Wiadomo, jeżeli koleżanka czy kolega zrobi coś pożytecznego np. tak jak w tym wypadku przebada się pod kątem czerniaka, to ta druga osoba nie chce poczuć się “gorsza” i uczyni to samo. Momentami mentalność naszego narodu w tym aspekcie może być denerwująca, natomiast w takich sytuacjach jest kluczowa. Cieszę się, że to właśnie czerniakowi poświęcono tyle uwagi, bo jak widzimy ze statystyk, jest to nowotwór, o którym niestety zapominamy, a który jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, ze względu na szybkość progresji oraz możliwość przerzutów. Stworzenie stoisk, które oferują badania w kierunku nowotworów zapewne otworzy oczy Poznaniakom, jak wiele mogą oni poczynić aby chronić swoje zdrowie przed chorobami nowotworowymi. Warto aby inne miasta stworzyły podobne cykle spotkań, na których Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad, które uchronią ich przed nowotworami.
00
Dodano 5 lat temu
Wakacje to świetny czas do organizowania takich akcji. Dorośli często mają urlopy, a dla dzieci może to być świetne urozmaicenie wakacji. Warto aby takie praktyki sukcesywnie pojawiały się również w innych miastach Polski, ponieważ jak widzimy z różnych doniesień stawiają się na nich spore ilości naszych obywateli. Powód jest dosyć prosty, często jest to okazja do szybkiej konsultacji ze specjalistą na którą zwykle czas oczekiwania jest bardzo długi. Dobrym pomysłem jest stawianie na edukację małych dzieci na tego typu akcjach ponieważ jak “gąbka” chłoną one przekazywane informacje. Bardzo często potrafią one sobie na tyle zakodować wiadomości związane ze zdrowym odżywianiem oraz profilaktyką, że pilnują one swoich rodziców aby właściwie postępowali jeżeli chodzi o odżywianie, sport, oraz systematyczne badania. W naszym kraju jest to jednak wciąż spory problem, chociaż nieznaczny progres jest już zauważalny w wielu aspektach. W dzisiejszych czasach z racji tego, że wydłuża nam się okres docierania do powierzchni Ziemi coraz większej ilości promieni słonecznych między innymi UVB, które oczywiście są niezbędne do syntetyzowania witaminy D. Mają jednak też tę złą stronę mianowicie przyczyniają się do transformacji komórek i powstawaniu czerniaka. Świadomość Polaków jeżeli chodzi o profilaktykę przed tym nowotworem jest na niezadowalającym poziomie. Brak stosowania filtrów ochronnych, nakryć głowy oraz okularów przeciwsłonecznych to jedne z podstawowych błędów popełnianych przez nasze społeczeństwo. Na takich akcjach wiedza ta jest uzupełniana, a Polacy w mniejszym stopniu będą skazani na ryzyko pojawienia się czerniaka.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast