Projekt ws. bezpłatnych leków dla ciężarnych

5
odpowiedzi
98
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
10
Dodano 2 miesiące temu
O dodatkowym uprawnieniu dla kobiet w ciąży mówi się już od wejścia w życie ulg dla seniorów na część leków. Temat został później trochę zaezucony, ale jak widać być może już niedługo przyszłe mamy również skorzystają z pomocy państwa. Być może nie będzie to wielka zmiana, ale zawsze to jakaś oszczędność dla budżetu domowego.
00
Dodano 23 dni temu
Zgadzam się z Panią! Okres przed narodzinami oraz po narodzinach dziecka to czas, w którym rodzice muszą przeznaczyć znaczną ilość pieniędzy aby zapewnić wszystko swoim maluszkom. Niektóre leki są drogie i ich zakup może stanowić pewien problem dla rodziców czy też w szczególności matek, które będą musiały same wychowywać dziecko… Niestety takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często i bardzo cieszy mnie fakt, że Państwo oferuje pomoc.
10
Dodano 1 miesiąc temu
Wspomaganie ciężarnych wydaje się być świetnych pomysłem, nie mających żadnych wad. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach każde zaoszczędzone pieniądze są bardzo ważne do tego członkowie rodziny nie musieli się martwić. Stres podczas ciąży to bardzo niekorzystny czynnik, który niekorzystnie może wpływać na rozwój dziecka, a także nastrój kobiety. Bezpłatne leki w wielu przypadkach mogą być związane ze sporym odciążeniem dla budżetu rodzinnego. Bardzo dobrym pomysłem jest to, że również lekarze rodzinni będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki ponieważ nie zawsze w krótkim czasie udaje się dostać do ginekologa, a stan pacjentki wymaga szybkiej farmakoterapii.
10
Dodano 28 dni temu
10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży. Powstanie listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który właśnie trafił do konsultacji. Jej powstanie zapowiadała wicepremier Beata Szydło w kwietniu ubiegłego roku podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Mówiła, że kierowany przez nią Komitet Społeczny Rady Ministrów przygotuje projekty rozwiązań dla matek, m.in. program darmowych leków dla kobiet w ciąży. Resort zdrowia zapowiada, że proponowane przepisy mają spowodować umożliwienie dostępu do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia (niezależnie od ścieżki poczęcia) przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii do momentu zakończenia ciąży (porodu). Projekt zakłada ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Jak podaje Ministerstwo uprawnienie będzie obejmować leki wydawane na receptę, których stosowanie przez kobiety będące w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży. Jednak kobiety ciężarne przyjmują bardzo mało leków wydawanych na receptę, za to regularnie łykają suplementy diety takie jak np. kwas foliowy czy żelazo, jednak takie preparaty nie będą nadal refundowane. Kobiety ciężarne przyjmują niewiele leków wydawanych na receptę. Chodzi głównie o preparaty na nadciśnienie i inne leki internistyczne. Jednak w ciąży musi je przyjmować niewielki odsetek kobiet. Poza tym wszystkie są refundowane, dlatego nie są to duże wydatki. Rozumem, że hasło „darmowe leki dla kobiet w ciąży” brzmi dobrze, ale nie rozwiąże to jakiegoś realnego problemu. Wiemy, że gdy kilka lat temu wprowadzono listę leków za darmo dla seniorów, wtedy faktycznie miało to swoje uzasadnienie, bo akurat osoby powyżej 75 r. życia przyjmują wiele leków, a ich dochody są zwykle niskie. Nie znam ani jednej kobiety w ciąży, która miałaby problem z wykupieniem leków przepisanych jej na receptę, za to było wielu seniorów, którzy nie kupowali leków, bo nie mieli na nie pieniędzy. To był realny problem, a w przypadku listy leków dla ciężarnych to raczej wydarzenie medialne.
00
Dodano 28 dni temu
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że już niedługo kobiety w ciąży będą mogły liczyć na bezpłatne leki. Program "Ciąża plus" wejdzie w życie już za około dwa miesiące. Potwierdziła to na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia sama wiceminister, Józefa Szczurek Żelazko. Celem programu jest finansowanie ze środków publicznych leków na receptę dla kobiet w ciąży. Panel leków ustalany jest przez konsultantów krajowych. Wiemy, że będą to leki, które kobieta musi zażywać w trakcie ciąży, jeśli chorowała przed zajściem w nią (np. na cukrzycę lub nadciśnienie), leki na choroby zdiagnozowane w czasie ciąży, oraz te niezbędne dla prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży, czyli leki hormonalne, które gwarantują prawidłowy rozwój płodu. Kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków od momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa do momentu jej zakończenia. Leki stosowane podczas porodu i w okresie połogu wchodzą w zakres świadczeń gwarantowanych i będą finansowane na zasadach dotychczasowych. Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży oznaczona będzie symbolem „C". Na recepcie dla ciężarnej, która nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, umieszczany jedzie symbol „CN". Zdaniem niektórych lekarzy ta ustawa jest "zabiegiem czysto PR-owym". "Kobiety w ciąży rzadko leczy się farmakologicznie poza szpitalem, a jeśli już to na nadciśnienie, na które u kobiet w ciąży stosuje się jeden niezbyt drogi lek. W pozostałych przypadkach ciężarne przyjmowane są do szpitala i tam leczone lekami w ramach hospitalizacji. Lista bezpłatnych kobiet dla ciężarnych jest więc zabiegiem czysto PR-owym" - powiedział dla "Rzeczpospolitej" jeden z warszawskich lekarzy ginekologów. Autorzy ustawy przypominają, że ciąża jest stanem, w którym stosowanie leków powinno być ograniczone do minimum ze względu na bezpieczeństwo zarówno dla matki jak i płodu. Resort zdrowia zakłada że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży minister zdrowia ma ogłosić nie później niż 4 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Warto wspomnieć, że dyskusja na temat programu "Ciąża plus" wywiązała się na konferencji dotyczącej wejścia w życie ustawy, która znosi opłaty za pobyt w szpitalu dla rodziców i opiekunów dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że od tej pory placówki nie będą mogły pobierać pieniędzy za korzystanie z łóżka, a także dostęp do na przykład łazienki, czajnika czy gniazdka. Wszystkie tego typu koszty ma pokrywać teraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast