Ruszyła „Akcja Zdrowa Praca”

8
odpowiedzi
197
wejść
0
ocena
Artykuł pochodzi z serwisu Leksykon.

Przejdź na:
http://leksykon.com.pl/ruszyla-akcja-zdrowa-praca-108053-artykul.html
Odpowiedzi [ 8 ]
10
Dodano 2 miesiące temu
Lekarze od lat walczą o zwiększenie nakładów finansowych przeznaczanych na służbę zdrowia. Dodatkowe pieniądze rozwiązałyby (lub przynajmniej poprawiły) problem braków kadrowych oraz skróciłyby kolejki. Jeżeli lekarze mają pracować krócej, w normalnym wymiarze, potrzeba ich znacznie więcej. Pensje powinny zachęcać młodych lekarzy do pozostania w kraju. Daleko nam do sum proponowanych za granicą, ale nie wszyscy chcą wyjeżdżać z kraju i chętnie przystaliby na lepsze warunki. Niestety takie są realia. Mamy za mało specjalistów, lekarze są przepracowani i to tylko od ich dobrej woli zależy czy system służby zdrowia nie będzie działał jeszcze gorzej.
10
Dodano 2 miesiące temu
W ostatnich latach widać poprawę w funkcjonowaniu szpitali i przychodni. Warto zauważać postępy mimo długiej drogi jaka jest jeszcze przed nami. Najważniejsze, że pozytywne zmiany są już odczuwalne. Trzeba jednak bardziej radykalnych kroków, aby dostosować system opieki zdrowotnej nie tylko do potrzeb pacjentów, ale również jej pracowników.
10
Dodano 2 miesiące temu
Niestety w naszym kraju już od dłuższego czasu istnieje spory problem jeżeli chodzi o ochronę zdrowia. Oczywiście głównym czynnikiem, który do nich doprowadza jest brak odpowiedniej ilości pieniędzy przeznaczanych na sektor medyczny. Doprowadziło to do tego, że duża liczba lekarzy wyjechała za granicę. Niestety z racji tego, że dużo lepsze warunki pracy można otrzymać w krajach na zachodzie Europy studenci podczas edukacji również planują wyjazd za granicę. Rezydenci nie bez powodu domagają się zwiększenia nakładu na ochronę zdrowia ponieważ potrzebny jest jej potężny zastrzyk pieniędzy. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Należy zaznaczyć, że lekarze protestują nie tylko w swoim imieniu ale także innych pracowników ochrony zdrowia, bez których funkcjonowanie szpitali czy innych placówek medycznych byłoby po prostu niemożliwe.
00
Dodano 2 miesiące temu
Postulaty medyków są bardzo ważne. Aktualnie sporym problemem stała się biurokracja na którą lekarze muszą poświęcać bardzo dużą ilość czasu, który mógłby być spożytkowany na pewno w nieco lepszy sposób. Kolejną kwestią są kolejki, które do niektórych specjalistów są bardzo długie, a z uwagi na charakter chorób jakimi zajmują się lekarze tych specjalizacji powinny być one możliwie jak najkrótsze. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że im później diagnoza zostanie postawiona, a leczenie rozpoczęte, tym gorzej dla samego pacjenta, ponieważ choroba postępuje, a często jest również wymagana pomoc innych lekarzy. Liczę na to, że w niedalekiej przyszłości sytuacja ta ulegnie poprawie i polscy pacjenci będą mogli liczyć na szybszą pomoc, a lekarze będą mogli pracować w normalnym wymiarze godzin pracy, ponieważ w wielu przypadkach ich zdrowie oraz życie jest narażone.
00
Dodano 1 miesiąc temu
„Akcja Zdrowa Praca” to wyraz sprzeciwu lekarzy wobec pracy ponad normę i ponad siły. Do przyłączenia się do protestu wezwało medyków Porozumienie Rezydentów i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej. Środowisko rezydentów i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy otworzyło kolejny front walki o poprawę finansowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Tym razem nie chodzi o uliczne protesty czy manifestacje przed budynkiem ministerstwa, a o akcję, która bezpośrednio może wpłynąć na dostępność do lekarzy. Jak podkreślają organizatorzy, albo teraz uda się nakłonić rządzących do reformy, albo za kilka lat nie będzie już czego reformować.
00
Dodano 1 miesiąc temu
Maksymalnie 48 godzin pracy w tygodniu – to główny cel akcji „Zdrowa Praca” prowadzonej przez Porozumienie Rezydentów OZZL wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy. Wspiera ją Naczelna Izba Lekarska. W środę 21 sierpnia w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone akcji „Zdrowa Praca”. Jej istota sprowadza się do wypowiadania klauzuli opt-out do końca sierpnia oraz rezygnacji z dodatkowych prac od początku października. Akcja nie jest skierowana tylko do rezydentów, ale do wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów. Termin akcji nie jest przypadkowy. Wybory parlamentarne odbędą się już za kilka tygodni. Jak powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki politycy znacznie uważniej słuchają postulatów w czasie przedwyborczym. Jego zdaniem decyzje podejmowane przez rząd Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Zdrowia są pozorowane, nie zapewniając autentycznej poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Jako że wypowiedzenie klauzuli opt-out będzie skuteczne za kilka tygodni, rządzący będą mieli czas na podjęcie rozmów ze środowiskiem lekarskim. Politycy traktują ochronę zdrowia jak czarną dziurę, która nie daje profitów, bo kogo interesuje spadek współczynnika zachorowań po 10 latach? Nie jest tajemnicą, że wielu lekarzy pracuje ponad 48 godzin w tygodniu. Jak dodał przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, przepracowanie sprzyja wypaleniu zawodowemu, co niekorzystnie wpływa zarówno na lekarza, jak i na pacjentów. – Przepracowany lekarz błyskawicznie ulega wypaleniu zawodowemu. Według badań Naczelnej Izby Lekarskiej 40 proc. lekarzy jest wypalonych zawodowo. Jak tłumaczą organizatorzy protestu, akcja „Zdrowa Praca” stanowi wyraz sprzeciwu wobec aktualnego stanu opieki zdrowotnej w Polsce oraz braku pełnej realizacji porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i lekarzami rezydentami w lutym 2018 r.
00
Dodano 1 miesiąc temu
„Od wielu lat odpowiedzialność za skrajnie niewydolny system publicznej ochrony zdrowia spoczywała na barkach przepracowanych lekarzy, którzy, mimo ewidentnych zaniedbań rządzących, utrzymywali system poświęcając swój wolny czas i zdrowie, a czasem nawet życie. W trosce o naszych pacjentów, o nas i nasze rodziny, nie możemy dalej swoją pracą ponad siły ukrywać dramatycznej sytuacji kadrowej i finansowej publicznych szpitali. Nie możemy zgadzać się na zagrażający pacjentowi i nam system” – w taki sposób swoje motywacje tłumaczą organizatorzy akcji. Czy akcja „Zdrowa Praca” sparaliżuje przynajmniej część szpitali, przekonamy się w najbliższych tygodniach. Obecnie nie wiadomo, ilu lekarzy odpowiedziało na apel Porozumienia Rezydentów OZZL i dotychczas wypowiedziało klauzulę opt-out. Jan Czarnecki poinformował, że takie dane będą znane dopiero pod koniec sierpnia.
00
Edytowany Dodano 1 miesiąc temu
Główne postulaty "Akcja Zdrowa Praca" mają krok po kroku rozwiązywać ogromny problem w Polskiej służbie zdrowia wiążący się nie tylko z brakami kadrowymi, ale również przepracowanymi lekarzami spędzającymi w szpitalach, przychodniach i innych podmiotach medycznych niewyobrażalne często dla ludzi z poza branży medycznej godziny. Tak jak głoszą organizatorzy tej akcji nie możemy jako społeczeństwo zgadzać się na "zagrażający pacjentowi i nam system". Co ważne akcja nie jest skierowania tylko w kierunku rezydentów, lekarzy czy lekarzy-dentystów, ale też innych pracowników służby zdrowia. Kolejnym poruszanym przez organizatorów problemem jest biurokracja, która pochłania cenny czas lekarza, który mógłby w tym czasie zająć się pacjentem. To dobrze, że młodzi ludzie chcą reform, pragną zmian nie tylko dla siebie, ale w szczególności dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów. Tak dużo się teraz słyszy o wyjazdach naszych młodych lekarzy, ale i lekarzy z długim stażem pracy, z ogromną wiedzą, naszych dobrych specjalistach szukających dogodniejszych rozwiązań poza granicami Polski. Taka sytuacja nie przybliży nas do skrócenia kolejek, do zmniejszenia godzin pracy lekarzy a co za tym idzie zwiększenia dostępności do opieki medycznej w naszym kraju, dlatego głęboko wierzę, że akcje taka jak ta pozwolą nam poprawić sytuację lekarzy w Polsce, zachęcając ich do pracy w kraju z dogodnymi dla nich warunkami.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast