Dodano23 dni temu

Rzecznik do ministra: Zatrzymać plagę otyłości wśród dzieci!

6
odpowiedzi
73
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 6 ]
30
Dodano 23 dni temu
Niestety wiele czynników przyczynia się do wzrostu nadwagi i otyłości. Działają one na wszystkich poziomach, od samego dziecka do rodziny i społeczeństwa jako całości. Problemem jest m.in. szeroka dostępność i przystępność cenowa przetworzonej żywności z dużym dodatkiem cukru. Inne czynniki to wysokie spożycie tanich i smacznych słodkich napojów, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, sprzedaż żywności i napojów o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli dzieciom oraz zwiększenie dostępności fast foodów oraz wielkości porcji podawanych w barach szybkiej obsługi. Trendy społeczne radykalnie zmieniły charakter zabawy i sposób interakcji dzieci z otoczeniem. Tendencje te obejmują znaczny spadek rekreacji na świeżym powietrzu. Istotne są też zmiany w długości snu (przez godziny siedzenia przed komputerem). Te wszystkie czynniki powinniśmy stopniowo ograniczać jeżeli już są istotną częścią życia naszych dzieci. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić tryb życia na zdrowszy.
10
Dodano 12 dni temu
Uwzględniła Pani wiele czynników, które przyczyniły się do tego, że wśród dzieci coraz częściej jest diagnozowana otyłość. Bardzo wiele mówi się właśnie o tym, że nawyki, które są wprowadzane od najmłodszych lat bardzo często towarzyszą nam przez resztę życia. Jeśli więc od dziecka będzie się przekazywało dziecku informacje w jaki sposób należy się odżywiać to istnieje duża szansa, że będzie to robić także w przyszłości. Konieczne jest również to aby dać dziecku odpowiedni przykład. Zgadzam się również z tym, że zdecydowanie zbyt łatwo dzieci mogą kupić niezdrowe produkty, głównie w szkolnych sklepikach. Przez pewien czas ich sprzedaż była zabroniona, jednak niestety nie potrwało to zbyt długo. Oczywiście wciąż bardzo dużym problemem jest niski poziom aktywności wśród najmłodszej części społeczeństwa. Warto zauważyć, że również w tym aspekcie rodzice muszą dawać przykład swoim dzieciom zachęcając ich do codziennej aktywności fizycznej. Problemem jest też niska frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego, która bardzo często nie ma żadnego uzasadnienia. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że dzieci nie mogą ćwiczyć, jednak ich procent z pewnością nie jest taki duży jak obecnie ma to miejsce.
30
Dodano 23 dni temu
Wiele rzeczy przyczynia się do nadwagi. Należą do nich nawyki żywieniowe, brak ćwiczeń fizycznych, genetyka lub ich kombinacja. W niektórych przypadkach zbyt duży przyrost masy ciała może być spowodowany problemem hormonalnym, zespołem genetycznym lub niektórymi lekami. Wiele z tego, co jemy, jest szybkie i łatwe - od fast foodów w restauracjach szybkiej obsługi po przetworzone i paczkowane posiłki. Nasze codzienne harmonogramy są tak zajęte, że nie ma czasu na zdrowsze posiłki lub wysiłek fizyczny. Rozmiary porcji w domu i poza nim również są zbyt duże - niestety to prawda. Niełatwo to zmienić. Restauracje zarabiają na zachciankach klientów. Dziś żywność jest bardziej dostępna niż kiedyś. Właścicielom lokali gastronomicznych oraz sklepów spożywczych zależy na tym, abyśmy kupowali jak najwięcej jedzenia, aby mogli zarobić. To promuje niezdrowy tryb życia i powoduje nadwagę. Musimy nauczyć się podejmować świadome decyzje.
30
Dodano 22 dni temu
Chociaż problemy z wagą mogą być związane ogólnie z występowaniem otyłości w rodzinie, nie wszystkie dzieci muszą cierpieć z tego powodu. Dzieci, których rodzice lub rodzeństwo ma nadwagę mogą być co prawda narażone na zwiększone ryzyko nadwagi u siebie, ale może to być związane z wspólnymi zachowaniami rodzinnymi, takimi jak żywienie i brak aktywności fizycznej. Łącznie dieta i poziom aktywności dziecka odgrywają ważną rolę w określaniu wagi dziecka. Obecnie wiele dzieci spędza dużo czasu nieaktywnie. Na przykład, przeciętne dziecko spędza około czterech godzin dziennie oglądając telewizję. Komputery i gry od lat stają się coraz bardziej popularne - to dodatkowe kilka godzin bezczynności.
00
Dodano 11 dni temu
Zgadza się. Wydaje mi się, że to co Pan napisał w dużej mierze przyczynia się do tego, że ciągle wzrasta liczba dzieci z otyłością. Coraz mniej czasu spędza się w gronie znajomych na świeżym powietrzu jak to miało miejsce w przeszłości. Aktualnie coraz łatwiejszy dostęp do smartfonów, tabletów czy konsol sprawił, że większość dzieci przestała się interesować sportem. Faktem jest, że może występować u niektórych osób dziedziczna skłonność do otyłości jednak jeżeli będzie się przestrzegało wszelkich zaleceń to istnieje bardzo duża szansa, że uda się jej uniknąć. Dobrym rozwiązaniem jest aby całe rodziny wspólnie podejmowały aktywność fizyczną. Cały czas w różnych częściach naszego kraju powstaje coraz większa ilość ścieżek rowerowych. Coraz popularniejsze stają się także siłownie na świeżym powietrzu, które powstają często w okolicach bloków gdzie mieszka dużo osób. Wiele z nich nie może pozwolić sobie na korzystanie z płatnej siłowni, dlatego też takie wydają się być dobrym rozwiązaniem. Jak się okazuje niekorzystne warunki pogodowe nie stanowią żadnej przeszkody bowiem często da się zauważyć, że nawet gdy jest zimno i ciemno ludzie chętnie z nich korzystają.
20
Dodano 22 dni temu
Moim zdaniem to bardzo ważne, aby zmienić aktualną sytuację jeżeli chodzi o otyłość w naszym kraju. Najbardziej niepokojące jest to, że coraz częściej dotyczy ona właśnie dzieci. Spowodowane jest to zapewne tym, że sporym problemem wśród najmłodszych jest niski poziom aktywności fizycznej zarówno na zajęciach wychowania fizycznego, ale także w czasie wolnym. Drugim problemem jest nieodpowiednia dieta, która często jest bogata w dużą ilość cukrów prostych, a także produktów wysokoprzetworzonych. Z pewnością nie ułatwiają one utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, dlatego bardzo ważne jest ich wyeliminowanie z jadłospisu.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast