Sopot: Unijne środki na walkę z cukrzycą

7
odpowiedzi
267
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
10
Dodano 5 miesięcy temu
Walka z cukrzycą trwa i kosztuje państwo ogromne sumy. Jest to wciąż choroba nieuleczalna dlatego bardzo ważne są badania kontrolne i modyfikacja trybu życia. Podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki, programy badań przesiewowych wspierane zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatne, postęp technologiczny w dziedzinie sprzętu medycznego, a także innowacyjne leki opracowywane przez centra badawcze międzynarodowych firm farmaceutycznych to kluczowe czynniki, które zapewnią stały rozwój w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Wyzwaniem jest opracowanie strategii zdrowia publicznego, która zagwarantuje stały dostęp do innowacyjnych terapii oraz metod diagnostycznych. Muszą również znaleźć się na to środki. Życie z cukrzycą jest trudne i kosztowne, dlatego lepiej zapobiegać niż potem żałować.
10
Dodano 5 miesięcy temu
Cukrzyca to podstępna choroba metaboliczna. Późno wykryta i źle leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju epidemii otyłości. Cukrzyca typu 2 jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Choroba rozwija się bardzo powoli i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, które mogłyby zaniepokoić. Objawy ukazują się zwykle po kilku latach. Wtedy pojawia się zwiększone pragnienie, wielomocz, zmiana wagi. Występują zakażenia układu moczowego i skóry, problemy ze wzrokiem. Jednak nie dzieje się to błyskawicznie. Proces rozwijania się cukrzycy jest praktycznie niezauważalny dla pacjenta. Cukrzyca czasem diagnozowana jest przez okulistów. Otóż pacjenci zgłaszają się, bo zaczynają źle widzieć. Wtedy lekarz widzi na dnie oka, że są zmiany cukrzycowe. Te jednak nie tworzą się w ciągu kilku miesięcy, a kilku lat. Bardzo często chorzy trafiają do szpitala z zawałem, udarem. Choroby o podłożu miażdżycowym w przypadku występowania cukrzycy rozwijają się nawet o 10 lat wcześniej, niż w ogólnej populacji. Co takiego może zatem wpłynąć na rozwój cukrzycy typu 2? Przede wszystkim styl życia - mała aktywność fizyczna, zła dieta, przewlekły stres, a czasem również geny. To wszystko składa się na to, że cukrzyca zbiera tak duże żniwo. Obecnie poruszamy się głównie różnymi środkami transportu, jemy wysoko przetworzoną żywność w zbyt dużej ilości. Może to przełożyć się na zaburzenia w układzie sprawującym pieczę nad gospodarką węglowodanami, a co za tym idzie być przyczyną cukrzycy. Jak zapewne wszyscy dobrze wiedzą najskuteczniejszym sposobem zapobiegania i leczenia cukrzycy jest prawidłowe żywienie oraz towarzysząca mu regularna aktywność fizyczna, ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest otyłość. Trzeba uświadamiać Polaków, że unikając nadwagi i otyłości lub redukując nadmierną masę ciała najlepiej zabezpieczają się przed tą podstępną i trudną do leczenia chorobą. Jeśli nie uda się nam zahamować rozwoju epidemii otyłości w Polsce, czeka nas znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę oraz związanych z tym wysokich kosztów ekonomicznych. Jak doskonale wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Na pojawienie się cukrzycy mamy duży wpływ - wystarczy zmienić styl życia na zdrowszy.
00
Dodano 3 miesiące temu
Tak jak Pani wspomniała, cukrzyca bardzo często jest diagnozowana zdecydowanie za późno, gdy dochodzi już do poważnych powikłań, które dotyczyć mogą różnych układów oraz narządów. Do takich sytuacji mogłoby dochodzić znacznie rzadziej jeśli Polacy regularnie by się badali. Niestety w wielu przypadkach tak się niestety nie dzieje. Spowodowane jest to niską świadomością społeczeństwa odnośnie badań profilaktycznych. Badanie poziomu glukozy w dużej mierze pozwala wykryć tak zwany stan przedcukrzycowy. Jest to chyba ostatni moment, w którym zmiana stylu życia pozwala na uchronienie się przed cukrzycą. Dziwi mnie fakt, że Polacy tak mało wiedzą na temat swojego zdrowia skoro prowadzi się coraz więcej różnego rodzaju kampanii promujących zdrowy tryb życia, a dostęp do Internetu, ze stronami, które zawierają sprawdzone informacje na temat zdrowia jest bardzo duży.
10
Dodano 5 miesięcy temu
Profilaktyka i leczenie cukrzycy powinny być priorytetem w polityce zdrowotnej państwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2014 r. na cukrzycę chorowały na świecie 422 mln osób, a w 2035 r. liczba diabetyków może się zwiększyć do 600 mln. Za kilka lat choroba ta ma być jedną najczęstszą przyczyną zgonów, oprócz chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Najczęstsze przypadki tej choroby to cukrzyca typu 2, nazywana cukrzycą dorosłych, choć coraz częściej chorują na nią także dzieci. Niestety, w Polsce jest 2,9 mln diabetyków, spośród których jedna czwarta nie zdaje sobie sprawy, że choruje z powodu cukrzycy, bo nie odczuwa jeszcze żadnych poważniejszych dolegliwości. To podstępna choroba, u niektórych osób pierwszym jej objawem może być dopiero zawał serca lub udar mózgu. Niestety, cukrzyca jest odpowiedzialna za 40 tys. zgonów rocznie, Dodam, że 160 tys. zgonów co roku powodują choroby sercowo-naczyniowe, a ponad 100 tys. choroby nowotworowe. Specjaliści przyznali, że trudno jednak ocenić, do ilu zgonów doprowadza cukrzyca, ponieważ jednym z jej najczęstszych powikłań są zawały serca i udary mózgu oraz przewlekła niewydolność nerek. Zależy nam na tym, żeby cukrzycę wykryć wcześniej, zanim jeszcze dojdzie do powikłań i tak ją leczyć, żeby do nich nie dopuścić, a przynajmniej znacznie odwlec je w czasie. Ta ciężka choroba skraca życie chorego o co najmniej kilka lat, szczególnie wtedy, kiedy rozwijają się powikłania. Może zostać wykryta po 5-6 latach rozwoju, a w niektórych przypadkach - dopiero po 10 latach. Myślę, że oczywistym jest, że potrzebna jest większa świadomość tej choroby wśród pacjentów, ponieważ rzadko chcą oni wykonywać nawet podstawowe badania poziomu glukozy czy lipidów we krwi. Na pomiar glukozy we krwi decyduje się zaledwie 15 proc. skierowanych przez nas pacjentów...
10
Dodano 5 miesięcy temu
Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi. Spowodowana jest zaburzeniem lub całkowitym brakiem hormonu insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Insulina jest niezbędna dla prawidłowego rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek. Cukrzyca dzieli się na tę typu I insulinozależną, która ujawnia się w wieku młodzieńczym oraz typu II insulinoniezależną, która występuje u osób dorosłych. Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów. Nieleczona lub źle leczona może powodować niewydolność nerek (nefropatię cukrzycową), uszkodzenie siatkówki oka (retinopatię cukrzycową) prowadzące do nawet do utraty wzroku oraz uszkodzenia nerwów (neuropatię). Powikłaniem cukrzycy jest również choroba wieńcowa oraz niedokrwienie kończyn dolnych i mózgu. Obecnie na cukrzycę choruje ponad 270 mln osób na całym świecie, w tym ponad 2,5 mln w Polsce, i niestety zapadalność na tę chorobę wciąż wzrasta, szczególnie w krajach rozwijających się. Z tego też względu Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła cukrzycę mianem epidemii XXI wieku. W 95% przypadków diagnozowana jest cukrzyca typu II, której występowanie uwarunkowane jest czynnikami ryzyka wynikającymi z niezdrowego stylu życia, jak: nieprawidłowa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu. W związku z tym wskazano na konieczność podjęcia inicjatywy mającej zahamować ten gwałtowny i niepokojący wzrost zachorowań. Za najważniejsze uznano działania prewencyjne pozwalające zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, profilaktykę umożliwiającą wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.
10
Dodano 4 miesiące temu
To bardzo dobra wiadomość dla konkretnej grupy wiekowej mieszkańców miasta Sopot, objęcie osób w wieku 35-64 lat o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę typu drugiego to duży krok w kierunku edukacji społeczeństwa na temat problemu cukrzycy, metod jej profilaktyki i możliwości radzenia sobie z nią. Większość bo aż 80-90% przypadków cukrzucy to typ drugi! Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że w rozwoju cukrzycy dużą rolę odgrywają nie tylko czynniki genetyczne -na które nie mamy oczywiście wpływu ale i środowiskowe, które już jednak możemy kontrolować! Co oznacza czynnik środowiskowy ? Są to : stany zapalne, otyłość, nowotwory, marskość wątroby czy związki chemicze. Pojawienie się cukrzycy stanowi duży problem socjologiczno-społeczny, ponieważ rozpoznana cukrzyca oznacza leczenie do końca życia. Jak duży jest problem wskazują statystyki w Polsce - około miliona osób boryka się z chorobą. Ryzyko cukrzycy znacznie wzrasta z wiekem, szczególnie cukrzyca drugiego typu kojarzona jest ze starszym wiekiem pacjenta co nie zawsze jest regułą. Ogromnym plusem tego programu jest fakt, że ma on nie tylko wykrywać chorobę co jest niezmiernie ważne ale i podnosić świadomość społeczeństwa na temat choroby cukrzycowej. Wielokrotnie spotkałam się z wręcz minimalną wiedzą na temat cukrzycy, wiele osób nie do końca rozumie na czym polega cukrzyca typu pierwszego lub z czym się wiąże cukrzyca typu drugiego, w jakis sposób można jej zapobiegać, na czym polega leczenie. Objawy cukrzycy typu drugiego rozwijają się stopniowo, początkowo nie dając żadnych objawów, dlatego u osób o zwiększonym ryzyku okresowo należy wykonywać badania stężenie glukozy lub test tolerancji glukozy. Leczenie z kolei jest kompleksowe i nie polega tylko na leczeniu farmakologicznym jak to w większości przypadków jest błędnie postrzegane, polega również na metodach niefarmakologicznych czyli edukacji pacjenta, leczeniu dietetycznym - które w przypadku cukrzycy typu drugiego polega na zmniejszeniu masy ciała, ale również zalecenia wysiłku fizycznego - szybki marsz 30 minut dziennie lub co najmniej 3 razy w tygodniu. Ważne jest uświadomienie pacjenta o powikłaniach cukrzycy, które mogą go zmobilizować do większego zaangażowania w prowadzone leczenie. Przykładami mogą tu być : stopa cukrzycowa, neuropoatia cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa, nadciśnienie i wiele wiele innych. Cieszę się, że władze miasta Sopot angażują się w walkę z taką poważną chorobą jaką jest cukrzyca, ogromnie ważna inicjatywa, edukacja społeczeństwa, profilaktyka pozwolą na rozprzestrzenianie się dobrych nawyków i zachowań!
00
Dodano 3 miesiące temu
W ostatnim czasie coraz więcej informacji można przeczytać na temat tego, że w Trójmieście w coraz większym stopniu stawia się na działania związane ze zdrowiem. W dzisiejszych czasach coraz trudniej pozyskać jest różnego rodzaju dotacje. Bardzo cieszy mnie fakt, że udało się, ze środków Unii Europejskiej rozpocząć walkę z cukrzycą w Trójmieście. W naszym kraju da się zauważ jak wiele korzystnych inwestycji, które w dużej mierze współfinansowane były ze środków unijnych poprawiły jakość leczenie. Powstało wiele nowych ośrodków zdrowia ze światowej klasy wyposażeniem, a stare placówki uległy modernizacji. Dzięki temu Polacy mogą korzystać z nowych udogodnień technologicznych, które prawdopodobnie bez dotacji nie pojawiłyby się w polskich szpitalach. Cukrzyca staje się coraz powszechniejszym problemem. Władze Sopotu dostrzegając to zjawisko, chcą uchronić swoich mieszkańców przed konsekwencjami tej groźnej choroby, zachęcając ich do dbania o swoje zdrowie, ponieważ poprzez działania profilaktyczne można zdziałać naprawdę wiele.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast