Statyny pomagają zapobiegać bliznowaceniu w oku?

3
odpowiedzi
160
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 3 ]
00
Dodano 4 miesiące temu
Często działanie leków jest wielostronne. Niektóre z niespodziewanych funkcji możemy dobrze wykorzystać, inne stanowią dla nas zagrożenie. Ważne jest, aby zrozumieć, że nawet jeśli leki na receptę zwykle wiążą się z pewnym ryzykiem, lekarz przepisuje je tylko po porównaniu tych zagrożeń z potencjalnymi korzyściami dla pacjenta. Odpowiednie przyjmowanie leków wiąże się również ze zmniejszeniem ich działań niepożądanych. Mimo to wielu pacjentów popełnia proste błędy w farmakoterapii takie jak nieprzyjmowanie wystarczającej ilości antybiotyku, brak regularności przyjmowania lub łączenie leków, które nie powinny być podawane razem. Wtedy trudniej przewidzieć rzeczywiste działanie leku.
10
Dodano 1 miesiąc temu
Dobrze, że naukowcy dokonali takiego odkrycia. Niestety, odklejenie siatkówki jest jednym z najpoważniejszych przypadłości, które może dotknąć nasz narząd wzroku, prowadząć nawet do trwałej ślepoty. Odwarstwienie siatkówki jest w okulistyce traktowane tak samo jak w kardiologii zawał serca. Grozi utratą wzroku, a często rozwija się bezobjawowo. W grupie ryzyka są ludzie po 50. roku życia, osoby z cukrzycą, dużą krótkowzrocznością, atopowe zapalenie skóry, a także ci, którzy urodzili się jako wcześniaki. Czas odgrywa tu niezwykle ważną rolę - przy pierwszych objawach choroby można bowiem przywrócić całkowitą lub bardzo dobrą ostrość widzenia. Dlatego nie wolno lekceważyć sygnałów, które świadczą o tym, że w którejś z warstw siatkówki doszło do uszkodzenia naczyń i wylewu, choć - niestety - takie sygnały nie zawsze się pojawiają. Wyróżnia się kilka odmian odwarstwienia siatkówki: odwarstwienie samoistne, trakcyjne, wysiękowe oraz rozwarstwienie siatkówki. Jeśli dostrzeżemy u siebie nagłe i niespodziewane pogorszenie widzenia, powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty. Jak widąć choroba ta jest bardzo poważna i grozi poważnymi powikłaniami - dobrze, że lekarze odkrywają nowe sposoby na walkę z tym silnym przeciwnikiem.
00
Dodano 25 dni temu
Statyny to substancje o plejotropowym działaniu. Stosuje się je w leczeniu pierwotnej i wtórnej postaci choroby wieńcowej, a także udarze niedokrwiennym mózgu. Działają one ochronnie na śródbłonek naczyniowy, przyczyniają się do stabilizacji blaszki miażdżycowej oraz wpływają na układ fibrynolizy i krzepnięcia. Ważna ich funkcją jest zapobieganie powikłaniom naczyniowych u diabetyków. W tym wypadku kolejna ich zaleta - działanie przeciwzapalne zmniejszy ryzyko ponownego odklejenia się siatkówki. Dla wielu pacjentów jest to bardzo istotne odkrycie. Według mnie wzrok jest najważniejszym zmysłem, o który należy walczyć do samego końca wszelkimi możliwymi sposobami. Bardzo ciekawe koncepcje leczenia statynami przedstawia docent Sirpa Loukovaara. Zastosowanie kolejnego leku podawanego do oka w postaci zastrzyku wydaje się być bardzo ciekawą opcją, jednak jeszcze bardziej zaciekawiło mnie zastosowanie implantu, który zapewne systematycznie uwalniałby odpowiednie ilości statyn, aby utrzymać je w najbardziej skutecznym stężeniu. Nie każdy kto ma problem z odklejaniem siatkówki jest zobowiązany do leczenia ogólnego statynami. Nie ma potrzeby stosowania terapii u pacjentów, którzy takiego leczenia nie potrzebują, dlatego leczenie miejscowe wydaje mi się bardziej wskazane. Zmniejszenie o blisko ⅓ liczby koniecznych operacji to zarówno korzyści dla pacjenta, dla którego jest to dodatkowy stres, oraz dla całego systemu zdrowia, ponieważ same operacje są sporym obciążeniem dla budżetu funduszów zdrowia. Oby dalsze badania nad zastosowaniem statyn przyniosły kolejne dobre informacje i w końcu zostały wprowadzane w odpowiednie schematy leczenia.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast