Szczecin: Zmarł kardiochirurg i opozycjonista prof. Seweryn Wiechowski

5
odpowiedzi
57
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 5 ]
00
Dodano 7 miesięcy temu
Bardzo smutna wiadomość. Nie słyszalem wcześniej o tej osobie, ale duża ilość publikacji i tytuł profesora mówią jak mądrym i dobrym chirurgiem był. Mam nadzieję, że ta strata pokaże nam że warto inwestować w naukę i umiejętności młodych lekarzy. Dobrzy lekarze sami się nie 'stworza', potrzebują do tego autorytetów, wsparcia, możliwości rozwoju i kształcenia oraz miejsc gdzie będą mogli się wykazać. Ważne też jest by ich ciąża praca była szanowana i ceniona. Mam nadzieję, że niedługo poznamy nowych wspaniałych lekarzy.
00
Dodano 7 miesięcy temu
Smutne wieści. Warto byłoby tu też zaznaczyć jego ogromne zasługi na rzecz polityki i zmian ustrojowych. To również dzięki niemu PAM oficjalnie zaprotestowało wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Należał też do Konwentu Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego Ziemi Szczecińskiej, który był związany z Solidarnością. Został za swoje zasługi za życia wyróżniony m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielkim człowiekiem był i takiego go zapamiętajmy.
00
Dodano 6 miesięcy temu
Cały życiorys profesora Seweryna Wiechowskiego pokazuje, że cechował się on niezwykłym uporem i zawsze starał się doprowadzić sprawy do końca. Dzięki temu uporowi prof. Wiechowskiemu udało się też stworzyć jeden z najprężniej działających ośrodków kardiologicznych w kraju. Jak rozpoczął drogę do kardiochirurgii, to tych operacji było 10-20, pan profesor cieszył się z pierwszych stu, a teraz jego zespół wykonuje ich ponad tysiąc rocznie. Jest to ośrodek, który zapewnia zdrowie mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Czasy, w których pracował, są nieporównywalne do dzisiejszych. To zupełnie inny świat, zupełnie inna skala wyzwań. Praktycznie trzeba było wszystko zorganizować, znaleźć, przywieźć. Wielka szkoda, że straciliśmy tak utalentowanego lekarza, a przede wszystkim - dobrego człowieka.
00
Dodano 4 miesiące temu
Takie informacje zawsze smucą. Niestety, z każdym profesorem, nasz kraj traci doskonałego specjalistę w swojej dziedzinie. W dzisiejszych czasach trudno spotkać takie osoby, które nie tylko reprezentowały ogromną wartość intelektualną kraju, ale także dały się poznać jako obrońcy kraju. Chociażby jedno z jego odznaczeń Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - Order Odrodzenia Polski jest drugim co do ważności cywilnym polskim odznaczeniem, po Orderze Orła Białego i trzecim, jeśli dodamy najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, czyli Order Wojenny Virtuti Militari.
00
Dodano 4 miesiące temu
Profesor Wiechowski był ważną postacią antykomunistycznej opozycji. Po 1970 r. ustalał kompletną listę ofiar śmiertelnych Grudnia ’70, w 1980 r. przekazał ją Stanisławowi Wądołowskiemu. Zaangażował się w „Solidarność”. Zainicjował nadzwyczajne posiedzenie Senatu PAM, na którym jednogłośnie przyjęto projekt rezolucji wyrażającej protest wobec wprowadzenia stanu wojennego. Odznaczony medalem Gloria Medicinae (2000) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005). Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Seweryn Wiechowski był pomysłodawcą uczczenia w Szczecinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ta idea została doprowadzona do końca. Profesor uczestniczył w odsłonięciu monumentu. Niestety, to przykre, że Polska straciła w ty roku tak wybitnego naukowca i patriotę . Niech spoczywa w pokoju...
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast