Dodano1 rok temu

V Ogólnopolskie Dni Otyłości

4
odpowiedzi
955
wejść
0
ocena
Artykuł pochodzi z serwisu Leksykon.

Przejdź na:
http://leksykon.com.pl/v-ogolnopolskie-dni-otylosci-103480-artykul.html
Odpowiedzi [ 4 ]
00
Dodano 1 rok temu
Na konferencji w Poznaniu będzie poruszany bardzo ważny problem, który w ostatnich latach w jeszcze większym stopniu zyskuje na znaczeniu i z tego względu nie powinno się go bagatelizować. Tym bardziej, że otyłość to nie tylko niekorzystny efekt estetyczny i związane z tym powikłania jak gorsze samopoczucie pacjenta, czy jego marginalizacji w społeczeństwie. Nadwaga i otyłość to również, a raczej przede wszystkim poważne kłopoty ze zdrowiem, jak zespół metaboliczny, cukrzyca, zespół policystycznych jajników, zaburzenia endokrynologiczne i wiele, wiele innych. Ludzi otyłych i ich udziału w populacji świata stale przybywa. Jako przedstawiciele służby zdrowia powinniśmy przygotowywać się na nowe problemy i wyzwania związane właśnie z takim stanem rzeczy. Ważne również, aby uczyć się jak skutecznie motywować pacjentów do diety i próby pozbycia się nadmiaru kilogramów. Bardzo ważne jest w tym odpowiednie podejście do pacjenta, z empatią i mimo wszystko traktowaniem nadwagi i otyłości jako choroby i problemu trudnego do zwalczenia. Wystarczy spojrzeć na statystyki pokazujące ilu osobom z nadmierną masą ciała udało się skutecznie pozbyć zbędnych kilogramów, aby przekonać się, że dzieje się to w zdecydowanie zbyt małej liczbie przypadków, aby móc przypuszczać, że wynika to wyłącznie z samego lenistwa i braku chęci do przestrzegania zaleceń lekarza. Zazwyczaj u podłoża otyłości leżą poważniejsze problemy, głównie dotyczące zdrowia psychicznego. Po części nadmierne spożywanie pokarmów, a zwłaszcza cukrów prostych można by traktować jako uzależnienie. I chociaż nasz stosunek do innych uzależnień często również ma wydźwięk pejoratywny, ale mimo wszystko staramy się traktować pacjentów z empatią i starać się walczyć z nałogiem, tak i w tym przypadku wydaje się zasadne, aby próbować pomagać i leczyć, a nie krytykować i obwiniać pacjenta za nadmiar tkanki tłuszczowej. Bez naszej pomocy pozbycie się jej będzie trudne do wykonania lub się nie uda. Dobrze więc, że konferencje wyjaśniające problem walki z otyłością są organizowane i dzięki temu zainteresowani lekarze mogą zyskać wiedzę niezbędną do rozwiązania problemu u swoich pacjentów.
00
Dodano 1 rok temu
Niestety problem jest coraz poważniejszy dlatego dobrze, że często porusza się go na konferencjach. Otyłość jest poważną, przewlekłą chorobą, która może mieć negatywny wpływ na wiele układów w organizmie. Ludzie, którzy mają nadwagę lub otyłość mają znacznie większe ryzyko zachorowania na ciężkie schorzenia, w tym choroby serca, cukrzycę typu 2 oraz choroby kości i stawów. Służba zdrowia ostrzega, że brak aktywności fizycznej i zła dieta doganiają palenie papierosów pod względem zagrożenia dla zdrowia. Każdy może zrobić pierwszy krok do poprawy swojej wagi w zaciszu własnego domu. Skorzystajmy np. kalkulatora BMI, który pomoże określić, czy należymy do osób otyłych. Jeśli wynik wskaże na otyłość lub mamy jeden lub więcej czynników ryzyka otyłości, od samego początku walki o prawidłową wagę może pomóc nam lekarz. Otyłość stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia więc nie należy odkładać ćwiczeń, poprawy diety i ewentualnego leczenia w nieskończoność. Dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie tak jak inne tkanki również potrzebuje tlenu i substancji odżywczych, aby funkcjonować, co wymaga aby naczynia krwionośne dostarczały więcej krwi do tkanki tłuszczowej. To zwiększa obciążenie serca, ponieważ musi ono pompować więcej krwi poprzez dodatkowe naczynia krwionośne. Więcej krwi krążącej oznacza również większy nacisk na ściany tętnic. Wyższe ciśnienie na ściankach tętnic zwiększa ciśnienie krwi. Ponadto dodatkowy ciężar może podnieść tętno i zmniejszyć zdolność organizmu do transportu krwi przez naczynia. Wspominam tylko o jednym z efektów otyłości, który mnie osobiście najbardziej zachęciłby i zmotywował do walki, a przecież jest jeszcze wiele wiele innych efektów szkodliwych dla zdrowia.
00
Dodano 1 rok temu
Ma Pani rację. Przejadanie się w połączeniu z siedzącym trybem życia przyczynia się do otyłości. Zmiana zwyczajów może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia o ile pacjent będzie stosował się do ścisłych zaleceń. Mechanizm jest prosty. Jeśli na co dzień stosujesz dietę, która charakteryzuje się wysoką ilością kalorii pochodzących ze słodkich pokarmów lub tych o wysokiej zawartości tłuszczu, rafinowanych, są spore szanse, że waga szybko wzrośnie. Ponieważ coraz więcej rodzin je poza domem, a ludzie szukają opcji tanich, więcej ludzi sięga po żywność i napoje o wysokiej kaloryczności , takich jak np. fast foody. W połączeniu z brakiem regularnych ćwiczeń utrzymanie prawidłowej wagi staje się bardzo trudne. Dla dzieci niekorzystne są czynności, które nie wydatkują energii, takie jak oglądanie telewizji lub siedzenie przy komputerze. Oba te elementy dnia przeciętnego dziecka przyczyniają się do rozwoju otyłości. Badania wykazały, że można odziedziczyć skłonność do otyłości. Szansa na rozwój nadwagi zwiększa o 25 procent, jeśli jeden lub oboje z rodziców są otyli. Jak wydatkujemy energię, to rzecz indywidualna. Czynniki metaboliczne i hormonalne nie są takie same u wszystkich i odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się masy ciała. Ostatnie badania wskazują, że poziomy greliny, hormonu peptydowego regulują apetyt i wydzielanie innych peptydów w żołądku, które odgrywają rolę w wywoływaniu głodu i dawaniu uczucia sytości po jedzeniu.
00
Dodano 1 rok temu
Obecnie wielu Polaków decyduje się na zmianę trybu życia. Coraz częściej zwraca się uwagę na to co się je i ile oraz podejmuje różne formy aktywności fizycznej. Ludzie chcą zrzucić zbędne kilogramy, lepiej się odżywiać na co dzień, dlatego korzystają też z porad dietetyków. Niestety Ci, którzy nie mogą lub nie chcą radzić się specjalisty, szukają informacji w Internecie. W rezultacie przez kilka dni są na jednej diecie, później przeczytają, że jednak jest zła i zmieniają ją na inną. Przykładowo organizacje rządowe dają możliwość uzyskania rzetelnych informacji. Dla wielu osób to idealne rozwiązanie, gdyż w jednym miejscu znajdą wszystko, co trzeba wiedzieć, by poprawić swoje nawyki żywieniowe. W prosty sposób można dowiedzieć się wielu cennych rzeczy.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast