W walce ze smogiem Kraków sięga po znanych i lubianych

7
odpowiedzi
115
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 7 ]
00
Dodano 10 miesięcy temu
Obecnie można otrzymać duże dofinansowanie do wymiany pieca na bardziej ekologiczny. Południe jest obszarem Polski, w którym z oczywistych względów zanieczyszczenie powietrza jest największe. Słyszałem też, że w Poznaniu również sytuacja wygląda tragicznie. Koszt wymiany pieca jest niemały, ale jeśli wszyscy nie zaczniemy dbać o powietrze, którym oddychamy jakiekolwiek działanie w tym kierunku nie będzie miało najmniejszego sensu.
00
Dodano 10 miesięcy temu
Zaangażowanie znanych osób z pewnością pomoże w popularyzacji akcji. Ludziom trzeba uświadomić, że przepisy się zmieniają i przyznawane będą dotkliwe kary finansowe. To kolejny problem na naszej głowie, ale kiedyś musiał nadejść dzień, w którym na serio zajmiemy się dbaniem o środowisko.
10
Dodano 5 miesięcy temu
W końcu kampania antysmogowa z prawdziwego zdarzenia! Wzięły w niej udział także znane polskie osobistości ze świata kultury, nauki, a także sportu. Na plakatach promujących wymianę sprzętu na nowy, proekologiczny, które wiszą już w Krakowie występują między innymi Jerzy Stuhr, Anna Dymna czy Grzegorz Turnau. Cel kampanii promocyjnej jest w zasadzie bardzo jasny – zachęcić mieszkańców Krakowa i okolic, a być może i mieszkańców całego kraju (do których z pewnością dotrze info o akcji) do wymiany sprzętu. Billboardy mają przypomnieć, że od 1 września 2019 roku palnie węglem i drewnem jako takim jest zakazane – za złamanie zakazów będą wymierzane słone kary. Pierwsze plakaty pojawiły się w Krakowie już 16 maja. Koncepcja plakatu przewiduje, że na szaro-żółtych billboardach pojawia się dym, ale i żółta kartka będąca ostrzeżeniem dla mieszkańców – właśnie dla tych, którzy sprzętu jeszcze nie wymienili i „duszą innych”. Poza plakatami i billboardami, kampania prowadzona jest również w regionalnej prasie lokalnej, w specjalnych gablotach w środkach komunikacji miejskiej, jak również w social mediach. W sieci można znaleźć także video spoty promujące akcję. Poza plakatami i billboardami, kampania prowadzona jest również w regionalnej prasie lokalnej, w specjalnych gablotach w środkach komunikacji miejskiej, jak również w social mediach. W sieci można znaleźć także video spoty promujące akcję. Jestem bardzo ciekawi jakim echem odbije się akcja – podobne kampanie przydałyby się we wszystkich mocno-zanieczyszczonych miastach Polski. W jakich na początek? Co proponujecie?
20
Dodano 5 miesięcy temu
To pierwsza wspólna kampania Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskiego Alarmu Smogowego. To ważne, że wspólnie informują one o nieuchronności terminu wprowadzenia zakazu, o co mieszkańcy Krakowa apelowali od dłuższego czasu. Cieszę się, że Kraków od lat podejmuje tak stanowcze kroki w walce o czyste powietrze. Teraz czas, by mieszkańcy jeszcze intensywniej włączyli się w te działania z władzami miasta i województwa. Trzeba przede wszystkim dotrzeć do tej grupy krakowian, którzy nie są jeszcze przekonani do wymiany pieca. Kampanię #NieDuś wsparli swoim udziałem m.in. Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i prof. Janusz Skalski, którzy w spotach wideo wyrażają troskę o stan powierza w Krakowie i zwracają się bezpośrednio do mieszkańców miasta, którzy do tej pory nie dokonali wymiany pieca na proekologiczny, pokazując im żółtą kartkę i jednocześnie przestrzegając, że jest to już ostatnie ostrzeżenie. Do udziału zostali także zaproszeni krakowscy blogerzy, vlogerzy i działacze społeczni, którzy w swoich kanałach społecznościowych publikują zdjęcia z żółtą kartką, oznaczając je hasztagiem #NieDuś. Myślę, że ważne jest to, by w tej kampanii dotrzeć nie tylko do mieszkańców posiadających piec węglowy, ale i ich przyjaciół, rodzin, ludzi zaangażowanych, którzy mogą wpłynąć na ich postępowanie. Kampania nieprzypadkowo jest realizowana właśnie teraz, ponieważ okres letni to najlepszy czas na to, by dokonać wymiany pieca. Najnowsze dane wskazują, że w Krakowie pozostaje obecnie szacunkowo około 9 tysięcy palenisk węglowych, a pod koniec roku powinna wynieść nieco ponad 3 tysięcy. To ostatni rok, w którym mieszkańcy mogą ubiegać się o nawet 60 procentową dotację na wymianę pieca. Nie ma drugiego tak zaangażowanego w walkę ze smogiem miasta w Polsce jak Kraków. W mieście funkcjonuje nie tylko program osłonowy, ale i dodatkowa dotacja do 100 procent dla osób najmniej zarabiających. Są także zespoły doradcze, rozmawiające z nieprzekonanymi krakowianami!
10
Dodano 5 miesięcy temu
To bardzo dobry pomysł, że tak znane gwiazdy ze świata szeroko pojętej kultury angażują się w tak ważne akcje społeczne. Jak powszechnie wiadomo siła oddziaływania medialnych gwiazd jest nieoceniona – i znana jak oni sami. Umiejętnie wykorzystany w kreacji kampanii społecznej wizerunek gwiazdy może zwrócić uwagę na problem, zmobilizować odbiorców, pomóc w zebraniu funduszy. Ci najbardziej charyzmatyczni posiadają nawet potencjał, by wspierać zmianę postaw w grupach, dla których stanowią autorytet. A co do samej akcji - problem smogu staje się problemem 2018 roku. Ostatnia fala smogu w wielu polskich miastach jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Zimą najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach. Pył ten drażni górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar i kaszel, bo organizm chce się pozbyć nagromadzonych zanieczyszczeń. W wyniku spalania biomasy do atmosfery zwykle przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenki węgla, siarki, azotu i ozon oraz benzopireny. Bardzo niebezpieczny wśród zanieczyszczeń jest pył zawieszony PM10, czyli taki, który zawiera cząsteczki stałe o średnicy do 10 mikrometrów. Mianowicie, tak małe cząsteczki, które stanowią zaledwie jedną trzydziestą ludzkiego włosa, wnikają do układu oddechowego, zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Drażnią one błonę śluzową i powodują stan zapalny, wywołują także katar i kaszel, a zatem objawy podobne do przeziębienia, często mylone są z infekcjami. Z badań przeprowadzonych w Krakowie wiemy, że przeziębienia u dzieci 2-3-krotnie częściej występują wtedy, kiedy większe jest zanieczyszczenie powietrza, ponieważ na stan zapalny błony śluzowej wywołany przez pył zawieszony nakładają się patogeny. Skutkiem tego jest duszność i świszczący oddech, czyli reakcja astmatyczna, która częściej zdarza się u alergików, a w Polsce jest dużo – ocenia się, że uczulonych jest 40 proc. Polaków. Zostało także dowiedzione, że pyły zwieszone nasilają również dolegliwości układu krążenia i zwiększają ryzyko zgonu. Małe cząsteczki w atmosferze poprzez pęcherzyki płucne potrafią wnikać do układu krążenia. Gdy przedostaną się do tętnic wieńcowych, mogą nasilać stan zapalny, destabilizować blaszki miażdżycowe, co grozi ich pęknięciem i zawałem serca. Podobnie są w stanie przyczynić się do powstania niedokrwiennego udaru mózgu (powodowanego zatkaniem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu) ! Jak widzimy problem smogu może być katastrofalny w skutkach, oby akcja zakończyła się sukcesem, a jakość powietrza znacznie się poprawiła.
10
Dodano 5 miesięcy temu
Problem smogu powraca do Krakowa gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy. W dużej mierze odpowiedzialni są za to ludzie, którzy używają starych pieców do ogrzewania domów. Sporym problemem jest również to, że spalane są substancje, które w piecu nie powinny się nigdy znaleźć, a przecież istniejąca segregacja odpadów powinna ten problem rozwiązywać. Nie bardzo rozumiem jak można palić plastikowe butelki w piecach, skoro tak naprawdę dostarczają one ciepła w małym stopniu, a przede wszystkim krótkim czasie. Nie widzę, też sensu zatykania sobie kominów produktami spalania tych tworzyw. Zalet z tego chyba nie ma żadnych… Coraz częściej straż miejska jest informowana o tym, że niepokojącej barwy dym wydobywa się z kominów. To bardzo dobrze, że jeżdżą oni do takich zgłoszeń, ponieważ to jeden z czynników, które w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko. W ostatnim czasie przeznaczono miliardy złotych na walkę ze smogiem. Uważam, że to jak najbardziej dobra decyzja ponieważ wpływa on szkodliwe na bardzo wiele układów w naszych organizmach. W sporym stopniu cząsteczki wchodzące w skład smogu są toksyczne dla serca, powodują też choroby układu oddechowego.Wydaje mi się, że nie tylko gmina Kraków, ale również rząd przyczynia się do sporych dofinansowań związanych z zakupem ekologicznych pieców w wielu miastach Polski. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak warto się skupić też na innych czynnikach, które powodują powstawanie smogu. Kraków jest dobrze skomunikowany, jak większość polskich miast. Warto aby ludzie chociaż w okresie jesienno-zimowym decydowali się na podróże do pracy czy uczelni z wykorzystaniem komunikacji miejskiej, a nie własnych samochodów. Obecnie dużo autobusów jest napędzanych energią elektryczną, czemu nie grozi emisja groźnych dla ludzi oraz środowiska spalin. Wiosną oraz latem można korzystać ponadto z rowerów. Problem smogu jest złożony i sama wymiana pieców może nie wystarczyć. Jednak jest to bardzo ważny krok, aby zwiększyć świadomość ludzi, że to oni są odpowiedzialni za to jakim powietrzem oddychamy. Włączenie do akcji znanych osób wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Często bowiem takie osoby są autorytetami dla wielu ludzi, z których warto jest brać przykład. Nie raz angażowanie się gwiazd w przeróżne akcje sprawiały, że sukces całego przedsięwzięcia był ogromny. W tym wypadku również niezbędne jest zaangażowanie jak największej liczby osób.
00
Dodano 5 miesięcy temu
Całkowicie zgadzam się co do Pana wypowiedzi. Co do kwestii dofinansowania Państwa do pieców ekologicznych to działania tego typu są podejmowane na terenie całego kraju, lecz czy są to pieniądze bezpośrednio ze Skarbu Państwa to ciężko mi powiedzieć. Planowana ilość pieniędzy jaką rząd ma wydać na walkę ze smogiem do 2023 roku wynosi 25 miliardów. Jest to potężna suma, która powinna wpłynąć na poprawę sytuacji. Dofinansowanie można dostać nie tylko na wymianę pieca, ale również okien instalacji grzewczych oraz to co podoba mi się chyba najbardziej urządzeń, które pozwalają na uzyskiwanie odnawialnej energii. W Polsce jest tego znaczny deficyt, który według mnie powinien być jak najszybciej naprawiony. Już teraz w wielu miejscowościach Polski (głównie mniejszych) na domach można dostrzec bardzo dużo kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody. Te wszystkie czynniki będą powodowały to, że zmniejszy się ilość emitowanych gazów i pyłów do środowiska. Poruszył Pan również temat wpływu smogu na serce. Jak się okazuje jest on ogromny. Cząsteczki wchodzące w skład smogu mają bezpośredni wpływ na śródbłonek naczyń. Powodują, że rozkurczają się one w niewystarczającym stopniu. Automatycznie wzrasta w tym przypadku ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy też do rozwoju miażdżycy naczyń. Pewne badania przeprowadzone wśród mieszkańców Krakowa wskazywały na to, że mają oni podwyższone stężenie CRP we krwi. To dowody na to, jak smog jest w stanie zniszczyć zdrowie i życie wielu ludziom. Wiele osób decyduje się na opuszczenie Krakowa właśnie z obawy na swoje zdrowie. Często chcą wyjeżdżać pary, którym urodziło się młode dziecko w obawie przed pojawieniem się różnego rodzaju zaburzeń. Szkoda aby ludzie rezygnowali z kariery w Krakowie, który stwarza możliwości do rozwoju tylko z powodu zanieczyszczonego powietrza. Polska bardzo często znajduje się w niechlubnych europejskich rankingach. Tutaj sprawa ma się podobnie. Na 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, w Polsce jest aż 36. To jasny sygnał aby zacząć działać. Jak widzimy rząd podchodzi poważnie do tematu, a zaangażowanie gwiazd i przede wszystkim mieszkańców powinny w przyszłości przynieść oczekiwane rezultaty. W Krakowie jakiś czas temu ruszył program, który zachęca osoby do poruszania się rowerami do pracy. Zdarza się, że niektórzy pracodawcy nagradzają takie osoby w postaci premii. Takie podejście na pewno zachęci mieszkańców Krakowa do takiej formy transportu. Brawo!
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast